Bioetyk z Krakowa zaznacza, że dokument Przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych nie stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wyrażonym przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary dotyczącym szczepień przeciw COVID-19. – Stanowisko Watykańskiej Kongregację Nauki Wiary uważam za jasne i wystarczające i całkowicie się pod nim podpisuję – napisał ks. prof. Muszala.
Kierownik Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie podkreśla, że zawsze był i nadal jest za ochroną życia ludzkiego, uważając je za święte i nienaruszalne od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, czemu dał wyraz w swoich publikacjach. – Dlatego teraz też uważam, że szczepienie się jest formą ochrony życia naszego i naszych bliskich – zaznacza kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Członek Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych podkreśla, że w obecnej sytuacji pandemii jest wręcz nakazem sumienia, by uchronić siebie jak i innych przed transmisją zabójczego wirusa COVID-19.
– Wszystkim, którzy mają wątpliwości, czy przyjąć szczepionki, pragnę powiedzieć: jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich – SZCZEPCIE SIĘ! Uważam, że poddanie się szczepieniu za pomocą tych szczepionek jest etycznie usprawiedliwione, szczególnie gdy jest to pilnie potrzebne dla ochrony życia i zdrowia nas wszystkich – napisał w oświadczeniu ks. prof. Andrzej Muszala.
Reklama
Duchowy dodał, że mimo iż do końca niezbadane są skutki uboczne szczepionki, to jednak sytuacja pandemii na świecie i dostępne na dzisiaj dane medyczne podpowiadają nam, że pozytywne efekty przewyższają ewentualne negatywne działanie szczepionki.
Oświadczenie zostało opublikowane w mediach społecznościowych duchownego 16 kwietnia.
Ks. dr hab. Andrzej Muszala, prof. UPJPII jest kierownikiem Poradni Bioetycznej przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, zastępcą dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII, redaktorem działu „Etyka” w miesięczniku „Medycyna Praktyczna”, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie, członkiem Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych przy Konferencji Episkopatu Polski.
Jest autorem książek z dziedziny bioetyki - m.in. "Embriologia starożytna”, „Bioetyka w dialogu”, „Przewodnik po cierpieniu” - oraz duchowości chrześcijańskiej.