Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejm wprowadził zakaz handlu w niedzielę

Reklama

Od 1 stycznia 2003 r. nie będą czynne w niedziele sklepy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, o ile prezydent podpisze nowelizację kodeksu pracy przyjętą 18 września br. przez Sejm.
Poprawkę do nowelizacji kodeksu pracy zakazującą pracy w niedzielę w placówkach handlowych przegłosował Senat 13 września. Przewiduje ona, że w niedziele czynne będą sklepy i zakłady usługowe zatrudniające nie więcej niż pięciu pracowników, których działalność jest niezbędna do zaspokojenia codziennych potrzeb ludności. Jakie to będą placówki, ma określić Rada Ministrów. Senacką poprawką zajął się na swym ostatnim posiedzeniu Sejm. Za jej przyjęciem było 178 posłów, przeciwko 176, do odrzucenia zabrakło 6 głosów. Za przyjęciem poprawki opowiedziały się kluby: AWS, PSL, PiS, przeciwko: SLD, UW.
W czasie debaty sejmowej posłanka Teresa Liszcz podkreśliła, że poprawka ma na celu przede wszystkim ochronę pracowników, którzy są zmuszani do pracy w niedzielę pod groźbą utraty pracy. Chroni ona również prawo pracowników do świętowania niedzieli.
Przeciwnicy poprawki sugerowali, że spowoduje ona zwiększenie bezrobocia. Komentując te argumenty, metropolita katowicki - abp Damian Zimoń powiedział, że twierdzenie, iż zakaz handlu w niedzielę zwiększy bezrobocie, to demagogia. "Ludzie pracują w niedzielę, bo zmuszają ich do tego pracodawcy, a nie dlatego, że chcą pracować" - podkreślił.
Warto przypomnieć, że w większości krajów na zachodzie Europy obowiązuje prawny zakaz otwierania supermarketów w niedzielę.

Nowe przepisy antyalkoholowe

Reklama

14 września br. weszły w życie nowe przepisy, na mocy których z programów radiowych i telewizyjnych w godzinach od 6.00 do 23.00 znikną reklamy piwa, nawet bezalkoholowego. Nowe regulacje znacznie ograniczają dozwolony zakres i formy reklamowania piwa.
Ks. Marek Dziewiecki, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, stwierdził, że o skuteczności tego prawa zadecyduje stanowczość polityków, policji, samorządów, rodziców i wychowawców, a także różnych instytucji kościelnych.
Trzeba dopilnować, by zostały usunięte z miejsc publicznych wszystkie plakaty i ogłoszenia, które reklamują piwo - uważa ks. Dziewiecki. Zadanie to spoczywa przede wszystkim na samorządach i straży miejskiej. Ale razem z nimi mogliby podjąć to zadanie uczniowie i nauczyciele szkół średnich. Według niego, oczyszczanie miasta z reklam piwa miałoby wymiar symboliczny, ale także wychowawczy. Nowelizacja ustawy ma na celu przede wszystkim ochronę dzieci i młodzieży przed promocją piwa.
"W Europie Zachodniej i Ameryce Północnej młodzież jest chroniona w sposób o wiele bardziej stanowczy i konsekwentny niż w naszym kraju - przypomina ks. Dziewiecki. - Dla przykładu w USA nie wolno sprzedawać piwa osobom, które nie ukończyły 21. roku życia. Jest tam prawnie zakazane nie tylko spożywanie, ale nawet posiadanie piwa przed ukończeniem 21. roku życia. Policja stanowczo interweniuje, kiedy ktoś narusza te przepisy" - podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy ośrodek rekolekcyjny - "Arka" w Gródku

"Tutaj będziemy wypływać na głębię" - powiedział ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc w czasie otwarcia nowego ośrodka rekolekcyjnego diecezji tarnowskiej - w Gródku nad Dunajcem. Placówka nosi nazwę Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne Diecezji Tarnowskiej "Arka". Znajduje się tam ponad 70 pokoi dwuosobowych, kaplica, sala konferencyjna, restauracyjna, sale do prac w grupach oraz kawiarnia.
"Chciałbym, aby każdy wierny diecezji tarnowskiej przynajmniej raz w życiu przeżył tu rekolekcje zamknięte - mówił w czasie uroczystości w Gródku bp Skworc. - W ten sposób będziemy realizować wezwania Ojca Świętego z listu apostolskiego Novo millennio ineunte".
Ośrodek będzie służył prowadzeniu rekolekcji, w których wezmą udział zorganizowane grupy młodzieży, dorosłych, grupy zawodowe oraz społeczne. Oprócz tego typu działalności, "Arka" będzie służyć jako miejsce wypoczynku. Będą tam organizowane konferencje, sympozja i szkolenia dla różnych grup zawodowych.
W diecezji tarnowskiej od ponad stu lat funkcjonuje dom rekolekcyjny w Ciężkowicach. Jednak rosnące zapotrzebowanie na odbywanie rekolekcji wpłynęło na podjęcie decyzji o wybudowaniu nowego domu rekolekcyjno-formacyjnego w Gródku nad Dunajcem.

Krzysztof Drwal

Koronacja w szpitalu

Reklama

W auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu podczas uroczystej Mszy św. metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski ukoronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Szpital powstał w 1965 r. dzięki Kongresowi Polonii w USA. Starania o opiekę duszpasterską nad ciężko chorymi dziećmi w szpitalu rozpoczął w 1971 r. metropolita krakowski - kard. Karol Wojtyła. Stało się to możliwe dopiero po "Sierpniu" 1980 r. W rok później w szpitalu podjęły pracę siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. W 1991 r. Instytut Pediatrii w Prokocimiu odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II i modlił się w intencji chorych dzieci i ich opiekunów.
Kopia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy do kaplicy szpitalnej została sprowadzona w 1986 r. z sanktuarium Ojców Redemptorystów w Krakowie. Otoczona jest wyjątkowym kultem zarówno przez małych pacjentów i ich rodziny, jak i przez personel szpitala. Od 1995 r. opiekę duszpasterską nad pacjentami i nad kaplicą sprawują księża ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego. W kaplicy szpitala przez całą dobę jest wystawiony Najświętszy Sakrament, a po ostatniej Mszy św. odprawiane jest nabożeństwo eucharystyczne, w którym uczestniczy każdorazowo ponad czterdzieści osób - chorzy i personel medyczny.

Tadeusz A. Janusz

Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja

15 września br. na Jasnej Górze odbyła się 3. Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja. W programie znalazły się m.in. świadectwa młodzieży, przeplatane śpiewami zespołów muzycznych. Mszy św. przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski, a koncelebrował m.in. dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk. Pielgrzymka zgromadziła ponad 10 tys. młodych ludzi. Bp Śmigielski rozważał w homilii temat sumienia: "Polska potrzebuje ludzi, którzy by dali jej świadectwo o wartości prawdy, (...) ludzi kierujących się zasadami sprawiedliwości społecznej, (...) którzy kompetentnie i odważnie staną w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci".

Pielgrzymka Ludzi Pracy

Reklama

W dniach 15-16 września odbyła się 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. Rozpoczęła się w sobotę wieczorem Mszą św., którą odprawił krajowy duszpasterz ludzi pracy -
abp Tadeusz Gocłowski. Homilię wygłosił ks. inf. Jerzy Banaszkiewicz z Radomia. Rozważanie apelowe poprowadził abp Gocłowski. Zwracając się do Matki Bożej, powiedział: "Przez cały rok ludzie pracy w Polsce oczekują na ten wieczór Apelu Jasnogórskiego. (...) Polski świat pracy od 20 lat pełni szczególną rolę w Ojczyźnie. Przybywa tu corocznie, aby od Ciebie uczyć się mądrości, roztropności i odpowiedzialności".
Centralnym punktem pielgrzymki była niedzielna Msza św., którą odprawili biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki, abp Tadeusz Gocłowski oraz 50 duszpasterzy ludzi pracy. Na placu jasnogórskim w strugach deszczu zebrało się ok. 10 tys. osób. Obecni byli m.in. minister rozwoju regionalnego i budownictwa Jerzy Kropiwnicki oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski. Jak co roku, przybyła matka ks. Jerzego Popiełuszki, pierwszego organizatora pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę.
Zebranych powitał przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski: " Jesteście tu po to, aby się modlić. Podczas modlitwy stajemy w obliczu Boga. (...) Stajemy też w obliczu drugiego człowieka. Stajemy w obliczu całej Polski". Specjalny telegram do uczestników pielgrzymki nadesłał Jan Paweł II.
"Przez pracę człowiek, czyniąc sobie ziemię poddaną, uczestniczy w stwórczym dziele Boga i staje się coraz bardziej na Jego obraz i podobieństwo" - napisał Papież.
W homilii bp Jarecki mówił m.in.: "Kryzys zagubienia w sektorze pracy wiąże się przede wszystkim z rozumieniem i podejściem do ludzkiej pracy. Dzisiejsza cywilizacja często redukuje pracę tylko do jednego jej wymiaru - materialnego. (...) Pracę traktujemy niejednokrotnie jako rodzaj ´zła koniecznego´, niezbędnego, by przeżyć". Jako działanie przeciwko takiemu stanowi rzeczy Ksiądz Biskup wskazał właściwą formację młodego pokolenia. W pielgrzymce uczestniczyła 12-osobowa sztafeta biegowa z Zakładów Górniczych "Rudna" z Polkowic (diecezja legnicka). Biegacze pokonali 280 km w ciągu 24 godzin.

Modlitwa za Amerykę

14 września podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski, wraz z Konwentem Jasnogórskim, odprawił Mszę św. w intencji żywych i tragicznie zmarłych ofiar terroru w USA. "Jak możliwe są akty tak dzikiego okrucieństwa, plany nieznanej nienawiści zdolne w jednym momencie zburzyć spokojne i pracowite życie całego narodu? - pytał Ojciec Podprzeor, cytując słowa Papieża. - Nawet jeśli moce ciemności zdają się brać górę, człowiek wierzący wie, że ostatnie słowo nie należy do zła i śmierci. Na tym opiera się chrześcijańska nadzieja, tym karmi się w tej chwili nasza ufność".
Pielgrzymka Ludzi Morza
15 września Mszę św. dla 19. Pielgrzymki Ludzi Morza odprawił metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski. "Jest to szczególne środowisko, które przede wszystkim musi być ze sobą solidarne, ale również musi być solidarne z Bogiem we wspólnocie Kościoła" - mówił abp Gocłowski.
W pielgrzymce wzięło udział ok. 1500 osób - pracownicy portów morskich, marynarze, studenci Wyższej Szkoły Morskiej wraz z rodzinami, a także przedstawiciele Szkoły Morskiej z Kaliningradu. Organizatorem pielgrzymki był o. Edward Pracz, redemptorysta z Gdyni, krajowy duszpasterz ludzi morza.

W SKRÓCIE:

W dniach 10-16 września Jasną Górę odwiedzili: abp RubeMn HeMctor di Monte z archidiecezji Mercedes-LujaMn w Argentynie wraz z ambasadorem Argentyny w Polsce - Norberto AugeM; abp Francesco Gioia, administrator Bazyliki św. Pawła za Murami w Rzymie i Bazyliki św. Antoniego w Padwie, wraz z bp. Ruggero Franceschini, misjonarzem w Antali w Turcji (obaj z Zakonu Kapucynów), oraz prowincjałem Kapucynów z Asyżu - o. Ennio Tiacci, a także opat Norbertanów z Żelivy k. Pragi - o. Bronisław Ignacy Kramar.

W dniach 11-13 września trwały doroczne Dni Skupienia dla Sióstr Pielęgniarek - zakonnic, które na co dzień posługują chorym w szpitalach i domach pomocy. Mszę św. dla 250 sióstr odprawił biskup diecezji ełckiej Edward Samsel, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Organizatorką Dni Skupienia była s. Weronika Banasiak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego aO Paulo.

14 września Fundacja "Pro Patria" zorganizowała konferencję dla ok. 25 dziennikarzy prasy związkowej "Solidarności". Jeden z referatów - o etyce dziennikarskiej - wygłosił o. Stanisław Tomoń, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

15 września Mszę św. dla 150 członków Sercańskiej Rodziny Świeckich odprawił ks. Józef Gaweł, sercanin.

16 września przybyła 130-osobowa Pielgrzymka Farmaceutów. Mszę św. odprawił ks. kapelan Adam Sikora. Organizatorem spotkania była prof. Zyta M. Płotkowiak.

ZAPOWIEDZI:

4-6 października - Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej;

5-6 października - Grupy Oriońskie;

6 października - Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii;

- Pielgrzymka Prawników;

7 października - Odpust Matki Bożej Różańcowej.

Sprostowanie

W Niedzieli nr 37 z datą 16 września br. w tekście pt. Dożynki Jasnogórskie pojawił się błąd, który teraz prostujemy. Otóż okazuje się, że nastąpiła zmiana na stanowisku krajowego duszpasterza rolników, natomiast sekretarz pozostał bez zmian. Jest nim nadal ks. prał. Eugeniusz Marciniak.

Serdecznie przepraszamy - Redakcja

JEDNYM ZDANIEM

Bezrobocie, ubóstwo, brak tańszych mieszkań i godziwej płacy to główne przyczyny rezygnacji z zakładania rodziny i jej marginalizacji - stwierdzili uczestnicy XIX Sejmiku Rodzinnego, który 14 i 15 września obradował w Ostrowie Wielkopolskim.

16 września z udziałem premiera Jerzego Buzka został odsłonięty pomnik nagrobny żołnierzy organizacji niepodległościowych, pomordowanych w latach 1945-56 na mocy wyroków komunistycznych sądów wojskowych.

Biskup rzeszowski Kazimierz Górny koronował 16 września figurę Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin. Uroczystość odbyła się w sanktuarium w Ropczycach i była połączona z dziękczynieniem za tegoroczne plony w diecezji rzeszowskiej.

Kościół w Starym Wielisławiu otrzymał tytuł Międzynarodowego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Tytuł nadał metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz 16 września podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem kard. Luigi Poggi z Rzymu. W uroczystościach uczestniczył marszałek Sejmu RP Maciej Płażyński.

Kaplica w stołecznym kościele pw. Ofiarowania Pańskiego otrzymała 16 września tytuł Matki Boskiej Argentyńskiej. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył w świątyni Prymas Polski kard. Józef Glemp w towarzystwie m.in. metropolity argentyńskiej archidiecezji Mercedes-LujaMn - abp. RubeMna HeMctora di Monte.

Międzynarodowa konferencja Stop Przemocy odbyła się 18 i 19 września w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, katecheci, psycholodzy, policjanci i działacze społeczni z Polski, USA, Ukrainy, Słowacji, Niemiec i Szwecji.

17 września w kościołach całej Polski wspominano 62. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

II Międzynarodowy Kongres Teologii Fundamentalnej odbył się w dniach 18-21 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Aż 57 kleryków (o 8 osób więcej niż w ubiegłym roku) rozpoczęło 20 września formację na pierwszym roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Sejm RP przyjął przez aklamację oświadczenie w sprawie ataku terrorystycznego na USA. W oświadczeniu podkreślono, że atak na Stany Zjednoczone "to agresja wymierzona także we wszystkie państwa, którym bliskie są wartości wolności i demokracji".

77% Polaków uważa, że nasz kraj powinien wziąć udział w ewentualnych zbrojnych działaniach NATO, do których miałoby dojść w związku z atakami terrorystycznymi w USA - wynika z sondażu CBOS.

18 września na ostatnim posiedzeniu spotkali się parlamentarzyści Sejmu III kadencji.

Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi 83% Polaków twierdziło, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 9% społeczeństwa - wynika z sondażu Taylor Nelson Sofres OBOP.

28 listopada ma dojść do końcowych przesłuchań stron w procesie wytoczonym przez ks. Zdzisława Peszkowskiego dziennikowi Trybuny za znieważenie Jana Pawła II.

18 i 19 września uczniowie czwartych klas liceów pisali próbną, nową maturę. Według powszechnego odczucia - test był łatwy.

Według szefa BBN Marka Siwca - Polska, jako sojusznik USA w ramach NATO, znajduje się w stanie wojny.

Dominujące na polskim rynku francuskie zakłady produkujące drożdże piekarskie niespodziewanie podniosły znacznie ceny swojego produktu. Piekarze twierdzą, że jest to zmowa kartelowa, nie mająca uzasadnienia ekonomicznego.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprotestowana choinka jednak trafi do Watykanu?

2024-11-19 13:02

[ TEMATY ]

Watykan

protest

choinka

Boże Narodzenie

Trydent

Włodzimierz Rędzioch

Wczoraj o godz. 20.10 z Val di Ledro w prowincji Trydent wyjechał przy akompaniamencie braw mieszkańców świerk przeznaczony na Plac Świętego Piotra. Jak podaje katolicki dziennik „Avvenire” 60-letnie drzewo i tak było przeznaczone do wycinki.

Przypomnijmy: Ścięcie ponad 30-metrowej jodły stanęło pod znakiem zapytania i to na krótko przed jej planowanym transportem Valle di Ledro do Rzymu - podały miejscowe media, powołując się na mieszkańców malowniczych okolic jeziora Garda. Mieszkańcy Trentino podpisali się pod petycją, z którą wystąpili miejscowi obrońcy środowiska. Sygnatariusze apelu mieli argumentować, że ścinanie wiekowych drzew z okazji świąt to "anachroniczna hańba".
CZYTAJ DALEJ

Papież na szczycie G20: ci, którzy powodują głód i śmierć poprzez lichwiarstwo, popełniają zabójstwo

2024-11-18 21:14

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

W swoim przesłaniu skierowanym do przywódców świata zgromadzonych na szczycie G20 w Brazylii, Papież Franciszek skrytykował działania, które prowadzą do głodu i cierpienia. Przesłanie zostało odczytane przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina podczas obrad w Rio de Janeiro, które odbywają się 18 i 19 listopada. Papież podkreślił, że głód to zbrodnia, a chciwość i spekulacje finansowe, które przyczyniają się do śmierci milionów ludzi, są moralnie równoznaczne z zabójstwem.

Zbrodnią – choć pośrednią – jest to, co czynią ci, którzy „poprzez lichwiarstwo i chciwość powodują głód i śmierć swoich braci i sióstr w rodzinie ludzkiej”. Papież Franciszek skierował te mocne słowa do światowych przywódców zgromadzonych na szczycie G20, odbywającym się w Rio de Janeiro w Brazylii. W przesłaniu, które podczas obrad odczytał kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin, będący na szczycie w dniach 18–19 listopada jako przedstawiciel Papieża, Franciszek zaapelował o „zdecydowane i natychmiastowe działania” przeciwko głodowi i ubóstwu. Nazwał je „plagą”, którą należy wyeliminować tak szybko, jak to możliwe.
CZYTAJ DALEJ

Ważne zmiany w Komisjach Episkoaptu

2024-11-19 15:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

KEP

Konferencja Episkopatu Polski

Episkopat News/flickr.com

Bp Grzegorz Suchodolski został przewodniczącym Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, abp Adrian Galbas SAC przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi a bp Maciej Małyga delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego - to niektóre z decyzji 399. Zebrania Plenarnego KEP obradującego 18 i 19 listopada br. w Częstochowie. Biskupi wybrali również nowego dyrektora Caritas Polska. Został nim wieloletni ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda.

Biskupi podczas zebrania na Jasnej Górze dokonali m.in. wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję