Reklama

10 lat służby Podlasiu

Niedziela podlaska 27/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lipca br., siedlecka rozgłośnia Katolickiego Radia Podlasie będzie obchodzić swoje X-lecie powstania i działalności. Na tę okazję bp Antoni Dydycz wystosował list gratulacyjny do dyrektora Radia, ks. kan. Janusza Wolskiego, do współpracowników i słuchaczy Katolickiego Radia Podlasie: "Zbliżająca się dziesiąta rocznica powstania katolickiej rozgłośni w Siedlcach jest przypomnieniem tego wydarzenia, które już na trwałe wpisało się w dzieło ewangelizacyjne Diecezji Męczenników Pratulińskich, a także w dużej mierze i Diecezji Drohiczyńskiej. Co więcej, Katolickie Radio Podlasie podjęło się również jakże trudnej misji umacniania i rozwijania tożsamości podlaskiej, której historia nie szczędziła prób i doświadczeń" (fragment listu).

Pierwszym dyrektorem Radia - jako jednej z pierwszych rozgłośni katolickich w Polsce - był ks. Henryk Drozd. Formalnie założycielem radia była diecezja siedlecka, której biskupem diecezjalnym był wtedy bp Jan Mazur. W organizacji Radia wielce zasłużył się ówczesny biskup pomocniczy - Alojzy Orszulik. Obecnie dyrektorem radia jest ks. Janusz Wolski, któremu pomagają: dyrektor programowy - ks. Krzysztof Skwierczyński i szef działu informacji - ks. Jarosław Oponowicz. W rozgłośni pracuje również wiele osób świeckich. Radio ma wielu korespondentów terenowych m.in. w: Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Mińsku Mazowieckim, Leśnej Podlaskiej.

Niedawno została podpisana umowa diecezji drohiczyńskiej z Katolickim Radiem Podlasie. Dyrektorem Redakcji Diecezji Drohiczyńskiej jest ks. Artur Płachno. Na terenie diecezji korespondenci pracują: w Węgrowie, Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach i Ciechanowcu. Technikiem Redakcji Diecezji Drohiczyńskiej jest Marcin Łukaszewicz.

Katolickie Radio Podlasie to największa rozgłośnia w środkowej części wschodniej Polski, istniejąca od lipca 1992 r. Przez ten czas wypracowała ona własny, oryginalny styl kontaktu ze słuchaczami, który sprawia, że jest często wybieranym przez odbiorców medium lokalnym na terenie dużych obszarów województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Program radia nadawany jest codziennie od godziny 5.45 do 23.00. Około 20% czasu na antenie poświęconych jest szeroko pojętym treściom religijnym, tj. modlitwie, muzyce religijnej, publicystyce religijnej, informacjom z życia Kościoła. Pozostałe 80% programu wypełniają informacje, oraz muzyka popularna i zagadnienia regionalne.

Codziennie rano o godz. 5.45 odśpiewywane są Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. O 6.00 transmitowana jest Msza św. z katedry siedleckiej. O godz. 12.00 - Anioł Pański i słowo Ojca Świętego, o 20.35 - nabożeństwo różańcowe i o 21.00 Apel Jasnogórski i modlitwy wieczorne, oraz wiele innych ciekawych audycji, magazynów i serwisów. Na uwagę zasługują takie programy jak: Podlasie o poranku, gdzie przekazywane są najświeższe informacje z regionu, z kraju i ze świata, a ponadto mnóstwo porad, ciekawostek i dobrej muzyki; Dziś w regionie - program muzyczno-informacyjny, który zawiera najszybsze i zawsze aktualne wiadomości z całego regionu, oraz złote przeboje sprzed lat; Popołudnie z Radiem Podlasie - ten program zajmuje się przeglądem prasy, proponuje ciekawą książkę i podaje informacje o możliwościach zatrudnienia; Jak minął dzień - bardzo popularny program, w którym mówi się o wszystkim, co dotyczy mieszkańców Podlasia, podaje wiadomości, relacje i pierwsze komentarze najciekawszych wydarzeń, oraz mnóstwo przebojowej muzyki.

O działalności Radia mówi dyrektor Katolickiego Radia Podlasie - ks. Janusz Wolski. "Środki masowej komunikacji zajmują ważną część naszej codzienności. Są zawsze pod ręką, gotowe tłumaczyć otaczający nas świat, porządkować nasze życie nie tylko przez emisję ważnych komunikatów, ale także przez nauczanie, wychowywanie i dostarczanie rozrywki. Tworząc Katolickie Radio Podlasie postawiliśmy na masową komunikację serc i cieszy nas tak ogromny wkład słuchaczy w konstruowanie i dalszy rozwój obranej przez nas drogi. Jesteśmy rozgłośnią katolicką. Ogólna wizja Katolickiego Radia Podlasie skupiona jest na prezentowaniu i promowaniu dobrej strony naszej codzienności. Należy pamiętać, że niewiele ponad dziesięć lat temu zaczęto w Polsce odbudowywać na nowo świadomość religijno-społeczną. Przypomnijmy sobie jak trudne były początki, jak usilnie starano się religijność zamknąć w murach kościoła, a moralność pozbawić trwałych zasad.

Rozumiejąc ewangelizację jako głoszenie Dobrej Nowiny, Radio - zarówno poprzez swój program, jak i działalność licznych Kół Przyjaciół rozsianych po całej diecezji - wykonuje pracę apostolską w nieznanych na co dzień środowiskach. Z Dobrą Nowiną docieramy do ludzi, którzy nie chodzą do kościoła, nie spotykają księży, nie uczą się religii, nie czytają wydawnictw katolickich, nie znają myśli chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej. Ci ludzie, żyjący z dala od Kościoła, z dala od Prawdy, są przecież naszymi braćmi i zasługują na nadzieję pod postacią Dobrej Nowiny.

Zapraszamy do naszej wielkiej radiowej rodziny wszystkich, w szczególny sposób tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się z ofertą programową Katolickiego Radia Podlasie".

Kończąc swój list bp Antoni Dydycz pisze: "Niech Boże błogosławieństwo nadal towarzyszy działalności Radia Podlasie. Niech Ta, która jako pierwsza przekazała Radosną i Dobrą Nowinę o Wcieleniu Syna Bożego, wspomaga ks. kan. Dyrektora jak i cały Zespół, dzięki któremu nasze Podlasie przestaje być ´głuche´, a ewangeliczne orędzie coraz głębiej zakorzenia się w sercach i umysłach mieszkańców Ziemi, która wydała tak wielu Bohaterów i Męczenników".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję