Reklama

Diecezja legnicka świętuje 5-lecie wizyty Ojca Świętego

Główne uroczystości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Główna Msza św., do uczestnictwa w której zapraszał wszystkich wiernych diecezji legnickiej w swoim pasterskim liście biskup legnicki Tadeusz Rybak, odprawiona została o godz. 14.00. Przewodniczył jej Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Na początku wszystkich przybyłych powitał Biskup Legnicki. " Dzisiejszy dzień jest dla diecezji legnickiej dniem szczególnie radosnym i uroczystym - mówił Ksiądz Biskup. - Zgromadziliśmy się tu w Krzeszowie, by dziękować Panu za wielką łaskę, jaką zostaliśmy obdarzeni 5 lat temu. Właśnie 2 czerwca 1997 r. przybył do naszej diecezji, obchodzącej wówczas 5 lat swego istnienia, sam Następca św. Piotra, pierwszy w historii Papież z rodu Polaków, nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II. To historyczne wydarzenie, w którym uczestniczyło ponad 300 tys. ludzi przyniosło każdemu z nas i naszej diecezji niezwykłe umocnienie w wierze i będzie źródłem duchowej mocy i szlachetnej dumy na pokolenia. Ojciec Święty odprawił z nami Najświętszą Eucharystię, wygłosił homilię zawierającą niezwykle ważne przesłanie na dzisiejsze czasy, w którym przypomniał godność pracy człowieka, stanął w obronie ludzi biednych i bezrobotnych, a także dokonał aktu koronacji odbierającego cześć od XIII w. obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa, którego fundacji dokonała księżna Anna 760 lat temu.

Przed obrazem krzeszowskim ludzie się modlą do Matki Najświętszej, a Ona wyprasza u Swego Syna potrzebne nam łaski. Jestem przekonany, że odczuliśmy Jej łaskawość także pięć lat temu. Przypominam sobie, jak tuż przed przylotem Ojca Świętego podszedł do mnie oficer lotnictwa, któremu zlecono czuwanie nad bezpieczeństwem przelotu, i powiedział: "To było dziwne. W nocy wszędzie była mgła, były wątpliwości, czy Papież będzie mógł przylecieć. Tylko tu, nad ołtarzem, gdzie znajdował się Obraz, było jasno. Ta jasność przemieniła trwającą przez kilka dni niepogodę we wspaniały opromieniony słońcem dzień... Czyż nie możemy tego uważać za dany nam znak z nieba? Ojciec Święty mógł szczęśliwie do nas przylecieć śmigłowcem, a dzień pobytu Namiestnika Chrystusowego stał się niezwykle piękny. Cała uroczystość spotkania wiernych z Janem Pawłem II i koronacji Obrazu mogła się odbyć w blasku słońca.

Po koronacji obraz Matki Bożej Łaskawej przebywał w legnickiej katedrze. Nastał we Wrocławiu czas powodzi, a Legnica była bardzo zagrożona. Niewiele brakowało, by woda zalała miasto, jednak Legnica została uratowana. Jestem przekonany, że stało się to dzięki opiece Matki Bożej Łaskawej, przed wizerunkiem której modlili się wierni.

Historyczny dzień pobytu Ojca Świętego w diecezji legnickiej i koronacja Ikony Krzeszowskiej 2 czerwca 1997 r. została upamiętniona pomnikiem Jana Pawła II przy katedrze, obeliskiem na placu, gdzie odbyło się spotkanie, tablicą na wspaniałej fasadzie krzeszowskiej bazyliki i innymi znakami. Wydarzenie to jest wspominane każdego roku w liturgii, jaką sprawujemy w naszej diecezji. Otóż dzień 2 czerwca za aprobatą Stolicy Apostolskiej jest uroczyście obchodzony w całej diecezji legnickiej jako dzień Matki Bożej Łaskawej, a czytanie w Liturgii Godzin zawiera obszerne fragmenty homilii Jana Pawła II, wygłoszonej w Legnicy.

Dzisiaj pragniemy dziękować Krzeszowskiej Matce Bożej Łaskawej, że przyprowadziła do nas Jana Pawła II. Pragniemy też szczególnie dzisiaj polecić Jej opiece naszego Umiłowanego Ojca Świętego i Jego apostolską ofiarną misję wobec świata i naszego narodu. Modlimy się, by Pan dał Ojcu Świętemu wiele sił podczas apostolskiej sierpniowej pielgrzymki do Polski i do innych miejsc świata.

Jest dla nas wielką radością, że w 5. rocznicę przyjazdu Jana Pawła II do Legnicy przybył do nas sam nuncjusz apostolski - abp Józef Kowalczyk, który uobecnia osobę Ojca Świętego w naszym narodzie. Wiemy, że Ksiądz Arcybiskup jest bardzo zapracowany, dlatego to, że zechciał być wczoraj z nami w katedrze legnickiej, a dziś przewodniczyć uroczystościom tutaj w Krzeszowie, poczytujemy za wyraz szczególnej życzliwości wobec naszej legnickiej diecezji, do której powstania tak wybitnie się Ksiądz Arcybiskup przyczynił. Serdecznie witamy Waszą Ekscelencję najdostojniejszego i drogiego nam Nuncjusza Apostolskiego i prosimy, żebyś zechciał przekazać Ojcu Świętemu zapewnienie o naszej wierności Kościołowi, miłości i synowskim oddaniu.

Witam na dzisiejszej uroczystości Księdza Biskupa Stefana, Księdza Infułata, Dostojną Kapitułę Legnicką, całe umiłowane Duchowieństwo naszej diecezji. Krzeszów jest miejscem, gdzie zapisały się szczególnie głęboko swoją duchowością i działalnością w dziedzinie kultury dwa Zakony zasłużone dla całej Europy: Zakon Cystersów i Benedyktynów. Serdecznie witam dostojnych opatów cysterskich: Ojca Opata Generała z Rzymu i Ojca Opata z Wąchocka. Pozdrawiam wszystkich Ojców Cystersów, którzy szczycą się tym, że synowie ich Zakonu zbudowali zabytki Krzeszowa i szerzyli cześć Matki Bożej Łaskawej. Pozdrawiam Ojców Paulinów z narodowego sanktuarium z Jasnej Góry, Matkę Ksienię i Siostry opactwa Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie i wszystkich przedstawicieli zakonów męskich i żeńskich.

Miło jest mi powitać szanownych Parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Starostą i Wójtem; związane swoją historią i rozwijające się dynamicznie w diecezji legnickiej Bractwo św. Józefa, przedstawicieli organizacji społecznych, i stowarzyszeń religijnych, wojska, policji, straży, górników, leśników, rolników, rzemieślników, artystyczne zespoły regionalne, przedstawicieli środków społecznego przekazu, wszystkich dzisiejszych pielgrzymów z kraju i zagranicy, a zwłaszcza młodzież i kochane dzieci, które wczoraj obchodziły Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Gorąco prosimy Matkę Bożą Łaskawą, by razem ze Swoim Synem, którego trzyma na ręku, przygarnęła każde dziecko i nas wszystkich do swego Matczynego Serca i wyjednała Ojcu Świętemu, nam tutaj zgromadzonym, naszej diecezji i całej jednoczącej się Europie łaskę żywej wiary, nadziei i miłości; by umocniła wszystkich cierpiących, bezrobotnych, by przyprowadziła do Chrystusa tych, którzy się w życiu zagubili. Żeby wspierała wszystkich, a zwłaszcza rodziców i wychowawców, kapłanów i siostry zakonne; by wyjednała wiele powołań do naszego Seminarium Duchownego i do Zgromadzeń Sióstr; by pomogła rozwiązywać dzisiejsze trudne problemy społeczne i wyjednała światu pokój".

Homilię podczas uroczystości wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Nawiązując do wypowiedzianych przed pięciu laty w Legnicy słów Ojca Świętego, przypomniał, że: "Nie można dziś niczego budować na innym fundamencie, jak tylko na Ewangelii. Od wizyty Ojca Świętego w Polsce minęło 5 lat, ale sytuacja w Polsce niewiele się zmieniła. Niektóre problemy jak przed laty są aktualne i dziś. Wciąż aktualne jest wezwanie do troski o drugiego człowieka. Wciąż mamy budzić w sobie wrażliwość na wszelki niedostatek i ofiarnie współdziałać w niesieniu nadziei wszystkim, którym jej brak. ´Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy´. Jako chrześcijanie, jako ludzie wierzący, musimy uwrażliwiać nasze sumienia na wszelkiego rodzaju niesprawiedliwość czy formy wyzysku jawnego lub zakamuflowanego. Nie wolno bogacić się na biedzie drugiego człowieka" - apelował Ksiądz Arcybiskup. - To wielkie i trudne zadania, ale w ich realizacji nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Mamy do dyspozycji wspaniały dar, o którym przypomniał nam w szczególny sposób Ojciec Święty przed pięciu laty; mamy Eucharystię. To ona jest źródłem miłości. Każdej miłości, także społecznej. Bo ona jest uobecnieniem Ofiary, w której Boży Syn z miłości oddał swoje życie za zbawienie człowieka, a teraz w sposób bezkrwawy daje się nam cały pod postaciami chleba i wina. Taka miłość buduje. Taka miłość umacnia, daje siłę. Ale też domaga się odpowiedzi. ´Przychodząc do Stołu Pańskiego, aby posilać się Ciałem Chrystusa, nie możemy być obojętni na tych, którym brakuje chleba codziennego´ - mówił w homilii Ojciec Święty. Sprawując dziś Eucharystię, uświadamiamy sobie na nowo tę prawdę, doświadczamy na nowo twórczej miłości Boga, który ´daje nam się cały´. Dziękujemy Bogu za tę miłość. Dziękujemy równocześnie za wspaniały dar, jakim jest dla całego Kościoła i dla Polaków Ojciec Święty Jan Paweł II. Tu, w Krzeszowie, dziękujemy w sposób szczególny za jego wizytę w diecezji legnickiej i za tak bardzo dziś aktualne przesłanie, jakie nam wówczas zostawił. Przy tej okazji stawiamy sobie także pytanie: co myśmy z tym przesłaniem zrobili, jak staramy się na co dzień realizować program wyznaczony przez Ewangelię i przekazany nam przez Ojca Świętego? Świadomi naszej słabości, naszej niewystarczalności, z wiarą i ufnością prośmy Boga, abyśmy - czerpiąc siły z Eucharystii - byli wierni Jego przykazaniom, aby wszelki nasz trud, podejmowane przez nas wysiłki, były budowaniem na skale, a nie na piasku, abyśmy umieli wybrać błogosławieństwo a nie przekleństwo.

Miejsce, w którym się znajdujemy, każe nam pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej prawdzie: jest z nami Matka. Ta, która wszystko rozumie, która zna nasze potrzeby i wstawia się za nami nieustannie u Swego Syna. Przed Jej obrazem w Krzeszowie gromadziły się od wieków rzesze pielgrzymów. Krzeszowskie sanktuarium było Domem Łaski hojnie rozdzielanej przez Bogarodzicę. Do tego Domu przychodzi dziś diecezja legnicka, na czele z Biskupem Tadeuszem i Biskupem Stefanem, aby złożyć hołd swojej Matce oraz powierzyć i zawierzyć Jej wszystkie swoje radości i kłopoty, wszelkie zmagania o godność człowieka, o chrześcijański kształt naszego życia.

Na koniec odwołajmy się jeszcze raz do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych w związku z koronacją obrazu Matki Bożej Łaskawej: " Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski. Niech będzie również znakiem zaproszenia Jezusa i Maryi do królowania w naszych sercach i w życiu naszego narodu. Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi."

Różnorodność stanów obecnych podczas uroczystości w Krzeszowie, jednocześnie reprezentantów diecezji legnickiej, uwidoczniła się szczególnie podczas procesji z darami. Odbierane one były z rąk wiernych przez Nuncjusza Apostolskiego, Biskupa Legnickiego i biskupa Stefana Regmunta.

Na zakończenie Eucharystii 6 kapłanów diecezji legnickiej otrzymało z rąk Nuncjusza Apostolskiego odznaczenia papieskie, o które do Stolicy Apostolskiej wystąpił Biskup Legnicki. Trzej z nich oznaczeni zostali godnością prałatów honorowych, a trzej godnością kapelanów honorowych Jego Świątobliwości (nazwiska Księży Prałatów drukujemy poniżej).

Odznaczeni przez Ojca Świętego godnościami prałatów honorowych zostali:

Ks. dr JÓZEF LISOWSKI- kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej, dynamiczny dyrektor diecezjalnej Caritas, zasłużony niezwykle dla Krzeszowa.

Ks. FRANCISZEK KROSMAN- długoletni dziekan jeleniogórski, gorliwy duszpasterz, zawsze wierny Kościołowi i strzegący tej wierności w swoim dekanacie.

Ks. BOGUSŁAW WERMIŃSKI- dziekan wałbrzyski, kapłan bardzo zatroskany o biedotę Wałbrzycha, o katechizację, zaangażowany w szkolenie katechetów, prowadzący wiele trudnych prac remontowych.

Odznaczeni godnością kapelanów honorowych Jego Świątobliwości zostali:

Ks. dr MAREK MENDYK- dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej - niezwykle gorliwie troszczący się o należyty poziom katechizacji w naszej diecezji, a także o formację duchową i intelektualną katechetów.

Ks. dr CZESŁAW WŁODARCZYK- sekretarz diecezjalnej Caritas - prowadzi swoją pracę w sposób gorliwy i odpowiedzialny, przez co przyczynia się do owocnej działalności Caritas niosącej pomoc ludziom biednym, a zwłaszcza dzieciom z rodzin dotkniętych biedą materialną i moralną.

Ks. TADEUSZ GADŻAŁA- proboszcz niewielkiej parafii Rębiszów. Jest duszpasterzem tej parafii od 36 lat, uczynił dla niej bardzo wiele, jest kapłanem cichym, działającym bez rozgłosu, ale jego kapłańska praca i zaangażowanie zasługuje na wielkie uznanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na dziś

Niedziela Ogólnopolska 42/2008, str. 16-17

Archiwum Karmelitów Bosych

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Zelia i Ludwik Martin, rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę godniejszych Nieba niż ziemi. Prosili Pana, by dał im dużo dzieci i by je wziął dla Siebie. Pragnienie to zostało wysłuchane. Czworo małych aniołków uleciało do Nieba, a pięć pozostałych na arenie życia wybrało Jezusa za Oblubieńca”
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza

Ona - pełna życia, spontaniczna, zaradna, nie lubi zebrań i podróży. On - cichy, o usposobieniu medytacyjnym, i przeciwnie - lubiący podróże i nowe miejsca. Przeciwieństwa, których zalety uzupełniały się. Oboje w młodości pragnęli się poświęcić wyłącznie Bogu. Bóg jednak chciał dla nich innej drogi - przez ich życie chciał przekonać świat, że w małżeństwie świętość jest możliwa. Zelia i Ludwik Martin. Rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W niedzielę 19 października Kościół uroczyście wyniesie ich do chwały ołtarzy.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent: z Michniowem miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie

2025-07-12 15:12

[ TEMATY ]

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Andrzej Duda

pl.wikipedia.org

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Niemieccy policjanci w płonącym Michniowie. 12 lipca 1943

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 82. rocznicy pacyfikacji Michniowa podkreślił, że w zamyśle niemieckiego okupanta miała zniknąć nie tylko wieś, lecz także prawda o jej męczeństwie. Dodał, że pamięć o ofiarach zbrodni to ważny element tożsamości całego narodu.

Jak wskazał prezydent w liście, Michniów chlubił się wielopokoleniową tradycją udziału w walkach o niepodległą Polskę. „Wielu mieszkańców służyło w Wojsku Polskim podczas wojny obronnej 1939 roku. Wieś pomagała też oddziałowi partyzanckiemu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika Jana Piwnika ps. Ponury” - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję