Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2003

Krzysztof Świertok

V Kongres Odnowy w Duchu Świętym

V Kongres Odnowy w Duchu Świętym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

V Kongres Odnowy w Duchu Świętym

17 maja blisko 120 tys. pielgrzymów modliło się na jasnogórskim placu. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowy charakter - przypadło w 20. rocznicę zorganizowania pierwszego Kongresu Ruchu Odnowy. Hasłem przewodnim spotkania były słowa: Wychwalajcie Pana z powodu wszystkich Jego dzieł. O godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie Mszę św. wraz z 210 kapłanami sprawował biskup senior Bronisław Dembowski z Włocławka, krajowy duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Nikodem Kilnar. "Dwadzieścia lat temu odbył się I Kongres Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze - przypominał bp Dembowski - chociaż w tłoku, ale zmieściliśmy się w Bazylice. A dzisiaj można by powtórzyć za Mickiewiczem: «Nie obejmie świątynia maleńka całego zgromadzenia, lud na trawie klęka»". Specjalnym gościem Kongresu był Oreste Pesare - dyrektor Biura Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w Watykanie. Do godz. 18.00 na placu przed
Szczytem uczestnicy pielgrzymki słuchali świadectw i śpiewali pieśni. Organizatorem spotkania był ks. Wojciech Nowacki - przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.
Otwarte spotkanie poprzedziła dwudniowa formacja ok. 400 liderów i animatorów Odnowy. W spotkaniu tym uczestniczył bp Mieczysław Cisło z Lublina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ku cywilizacji miłości

Reklama

W dniach 16-18 maja trwało 21. Ogólnopolskie Sympozjum Ruchu Społecznego Ku Cywilizacji Miłości pod hasłem: Miłosierdzie Boże i cywilizacja miłości nadzieją dla świata. Mszę św. w drugim dniu spotkania dla kilkudziesięciu osób odprawił wikariusz generalny Zakonu Paulinów - o. Tomasz Ciołek. W programie były m.in.: Droga Krzyżowa na wałach, którą poprowadził o. Jacek Paszko OSB, Różaniec pod przewodnictwem o. Jerzego Brusiło OFM Conv. oraz referat Czesława Ryszki pt.: Cywilizacja miłości przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II.
W tym roku przypada 20. rocznica istnienia Ruchu, który powstał jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do budowania cywilizacji miłości. Założycielem Ruchu był Stanisław Pruszyński, dziś jego dzieło kontynuuje małżonka Anna Pruszyńska, koordynator Ruchu. Od 1984 r., kiedy to Ruch zawierzono Matce Bożej Jasnogórskiej, Jasna Góra stała się corocznym miejscem spotkań.

9. Pielgrzymka Ludzi Biznesu

18 maja o godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej Mszę św. dla ok. 30-osobowej grupy biznesmenów odprawił o. Robert M. Łukaszuk. Pielgrzymi przybyli z: Warszawy, Lublina, Gdańska, Zielonej Góry, Inowrocławia, Görlitz i Częstochowy. "Modlimy się na Jasnej Górze o porozumienie między pracodawcami a pracownikami" - powiedział prof. Tadeusz Adamek, odpowiedzialny za organizację spotkania. W słowie Bożym o. Łukaszuk apelował do uczestników pielgrzymki nie tylko o "dbałość o przedsiębiorstwa, firmy i gospodarstwa, ale i o pracowników, bo przecież oni są tymi, którzy tworzą dobra, podtrzymują egzystencję firmy, a także swoją i swoich rodzin". "Z głębi serca proszę ludzi polskiego biznesu zgromadzonych u tronu Królowej Polski o wspólne solidarne działanie pod szlachetnym hasłem Bożego Miłosierdzia, rozwijanie talentów i działalności dla dobra wspólnego narodu, Ojczyzny i państwa we wspólnej chrześcijańskiej Europie narodów i ojczyzn - Europie prawdziwie równych szans - czerpiącej z Ewangelii" - napisał w przesłaniu kapelan ludzi biznesu - ks. prał. Henryk Jankowski z Gdańska, inicjator pielgrzymki.

Represjonowani okresu Stanu Wojennego

Reklama

Po raz szósty 18 maja przybyła ok. 300-osobowa Pielgrzymka Represjonowanych w Stanie Wojennym. Pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św., którą odprawił o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów. Homilię wygłosił ks. Ryszard Umański, kapelan "Solidarności" Ziemi Częstochowskiej. Obecny był Andrzej Sobieraj - przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Po Mszy św. złożono kwiaty pod tablicą NSZZ "Solidarność" w Kaplicy Matki Bożej. Współorganizatorem pielgrzymki była Anna Rakocz, przewodnicząca Stowarzyszenia w Częstochowie.

Pielgrzymka Bibliotekarzy

W 6. już spotkaniu na Jasnej Górze 18 maja uczestniczyło ok. 150 pracowników bibliotek, najliczniej z Gdańska i Katowic, a także grupa bibliotekarzy z Holandii. O godz. 11.00 Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił ks. Henryk Olszar - kapelan bibliotekarzy archidiecezji katowickiej. Pielgrzymkę zorganizowało duszpasterstwo bibliotekarzy archidiecezji katowickiej, Bożena Szczekała i Ewa Feluks z Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Honorowe Obywatelstwo Częstochowy

18 maja Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił ks. prof. dr hab. Andrzej Kryński, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie. W Eucharystii wziął udział były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski, który nazajutrz otrzymał w Urzędzie Miasta tytuł Honorowego Obywatela Miasta Częstochowy. Wyróżnienie to przyznała Rada Miasta na wniosek Senatu Akademii Polonijnej. Słowo Boże podczas Mszy św. wygłosił o. prof. dr hab. Eustachy Rakoczy, prorektor Akademii. Uczestników powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa.

Zapowiedzi

31 maja - Spotkanie na Jasnej Górze uczestników konferencji pt. Współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej, zorganizowanej dzień wcześniej w Akademii Polonijnej przez Polską Konfederację Chrześcijańskich Przedsiębiorców.

2-4 czerwca - Sympozjum Przełożonych Wyższych Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

4 czerwca - Animatorzy Duszpasterstwa Rolników.

6 czerwca - Ogólnopolska Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy.

7 czerwca - 23. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej.

7 czerwca - Święcenia Kapłańskie Kleryków Paulińskich.

7-8 czerwca - 15. Jasnogórskie Spotkania "AA".

8 czerwca - 5. Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych "Radia Maryja".

8 czerwca - 19. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników.

8 czerwca - 11. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych.

O. Robert Mirosław Łukaszuk Osppe - Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pustelnik z Góry Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2022, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Wilhelm z Vercelli

Św. Wilhelm z Vercelli

Założył siedem eremów i dał początek sławnemu we Włoszech sanktuarium maryjnemu na Montevergine.

Święty Wilhelm, gdy miał 15 lat, przywdział habit zakonny. Potem postanowił nawiedzić jako pielgrzym najgłośniejsze za jego czasów miejsca święte. Udał się więc do Hiszpanii na grób św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, a następnie pielgrzymował po Włoszech. Chciał dotrzeć także do Ziemi Świętej, jednak w Brindisi spotkał się ze św. Janem z Matery, przyszłym założycielem nowej rodziny zakonnej, i ten zachęcił go do życia w pokucie. Pierwszą pustelnię Wilhelm zbudował we Włoszech, na Górze Maryi (Montevergine), na wysokości 1270 m. Sława jego osoby ściągała jednak do niego uczniów, którzy wybudowali obok niego domki oraz kościółek. Dla pewnego porządku Wilhelm ułożył regułę. Powstała kongregacja zakonna (wilhelmianie), która z biegiem czasu została włączona do rodziny benedyktyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję