Reklama

Aktualności

Słowacja: 33 tys. osób zarejestrowało się na spotkania z papieżem

W liście pasterskim, odczytanym w niedzielę 29 sierpnia w słowackich kościołach, biskupi tego kraju wezwali wiernych do zgłaszania chęci udziału w czterech publicznych spotkaniach z papieżem Franciszkiem podczas jego wizyty w dniach 12-15 września. Do 25 sierpnia zarejestrowało się w sumie 33 tys. osób. Rzecznik słowackiego episkopatu ks. Martin Kramara wyjaśnił, że zainteresowanie ludzi jest "ogólnie niższe niż oczekiwano". Biskupi zachęcają do osobistego udziału w spotkaniach z Ojcem Świętym, zdając sobie sprawę, że sytuacja w tym zakresie jest bardzo skomplikowana i tym bardziej zwracają się do osób, które nie mają żadnych przeszkód, by wzięły udział w spotkaniach.

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Słowacji

Radio Luz El Salvador/facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkopat zaapelował, aby potraktować konieczność rejestracji jako "ofiarę dla Kościoła i zbawienia dusz nieśmiertelnych". „I przyjdźcie osobiście, aby stworzyć wspólnotę jedności braci i sióstr, którzy chcą kroczyć z Maryją i Józefem drogą za Jezusem. Nie siedźcie w domu, drodzy bracia i siostry. Przyjdźcie! Bratysława, Preszów, Koszyce i Šaštín na was czekają!” - napisali słowaccy biskupi.

W wywiadzie dla słowackiej agencji prasowej TASR znany publicysta Juraj Hrabko zwrócił uwagę, że liczba ta jest niska i składa się na to kilka czynników. Według niego z jednej strony jest prawdą, że Słowacy są przyzwyczajeni do podejmowania decyzji w ostatniej chwili, ale z drugiej strony okazuje się, że nawet autorytet papieża nie jest w stanie zmusić ich do szczepień, aby mogli go zobaczyć na żywo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hrabko skrytykował rząd i organizatorów papieskiej wizyty. "Jeśli rząd nie zmieni swojej pierwotnej decyzji o dopuszczeniu na spotkania z papieżem Franciszkiem tylko osób zaszczepionych, Słowację czeka kompromitacja" - powiedział Hrabko. Nawiązując do obecności papieża na Mszy św. kończącej Światowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie 12 września, powiedział, że "samo w sobie jest nie do pomyślenia, że obecność wiernych podczas wizyty papieża mogłaby być mniejsza w ciągu czterech dni na Słowacji niż w ciągu siedmiu godzin na Węgrzech". Hrabko wskazał na ryzyko związane z tym ważnym wydarzeniem przede wszystkim ze względu na "trudny do oceny stan zdrowia papieża i rozwój pandemii na tym etapie". Podkreślił, że "nie można całkowicie wykluczyć nawet odwołania wizyty w dotychczasowym terminie i odroczenia jej na czas nieokreślony".

Z sondażu portalu internetowego „Svet kresťanstva – Postoj”, przeprowadzonego wśród duchowieństwa ze wszystkich części kraju wyłania się kilka powodów braku zainteresowania osobistym uczestnictwem katolików w spotkaniach z papieżem. Pierwszą przyczyną jest to, że na Słowacji w ogóle często podejmuje się decyzję dopiero w ostatniej chwili. Kolejnym problemem jest data, a mianowicie wizyta odbywa się na krótko po zakończeniu wakacji szkolnych. W wielu przypadkach duchowni dopiero teraz wracają do swoich parafii z obozów młodzieżowych i innych przedsięwzięć, więc nie mieli okazji do odpowiedniego przygotowania parafian do papieskiej wizyty. Innym powodem jest to, że osoby, które nigdzie latem nie wyjeżdżały, często się nie szczepiły. Ponadto 15 września jest świętem kościelnym i wolnym od pracy, "podczas którego duchowni zazwyczaj nie wychodzą poza swoje parafie".

Reklama

Wskazuje się też na spadek religijności Słowaków z powodu zamknięcia kościołów w czasie pandemii koronawirusa. Po miesięcznym zakazie odprawiania wszelkich nabożeństw starsi wierni niechętnie uczestniczą w nabożeństwach. Nadal silne są obawy przed zakażeniem, tym większe, gdy weźmie się pod uwagę niski poziom szczepień, zwłaszcza w zdominowanych przez katolików społecznościach wiejskich.

Podziel się cytatem

Słowacy obawiają się także fizycznego wysiłku związanego z podróżą np. do Šaštínu. Na dwie godziny przed rozpoczęciem Mszy św. teren pielgrzymkowy zostanie zamknięty. Nawet z Bratysławy, oddalonej zaledwie o 70 kilometrów, trzeba wyjechać autobusem na miejsce pielgrzymki o trzeciej lub czwartej nad ranem, aby zdążyć zająć wyznaczone sektory podczas Mszy św., która zacznie się o godzinie dziesiątej. Z bardziej odległych części kraju trzeba nawet przyjechać w nocy.

Według "Postoj", wielu młodych ludzi nie jest zainteresowanych wizytą papieża, co widać również po reakcjach na wezwania do podjęcia wolontariatu w czasie papieskiej wizyty. Młodzi ludzie są często pod wpływem "alternatywnych mediów, nie tylko odnośnie szczepień, ale także w stosunku do Ojca Świętego".

Papież Franciszek złoży wizytę apostolską na Słowacji w dniach 12-15 września. Po kilkugodzinnym pobycie w Budapeszcie na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego Ojciec Święty uda się do Bratysławy, a w kolejnych dniach odwiedzi Preszów, Koszyce i Šaštin. Hasłem 34. podróży apostolskiej Franciszka są słowa: "Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”. Będzie to czwarta wizyta następcy św. Piotra na Słowacji. Pierwszą złożył Jan Paweł II w 1990 r. tuż po upadku żelaznej kurtyny, kiedy Słowacja była jeszcze częścią nowo powstałej Czeskiej i Słowackiej Republiki Federalnej (CSFR). Kolejne dwie wizyty papieża Polaka w niepodległej od 1993 roku Republice Słowackiej miały miejsce w 1995 i 2003 roku.

2021-08-30 12:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Tutaj, w sercu Europy, rodzi się pytanie: czy my, chrześcijanie, straciliśmy nieco zapał?

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek w Słowacji

PAP

Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu na Słowacji w niedzielę powiedział przedstawicielom innych wyznań chrześcijańskich: "Tutaj, w sercu Europy, rodzi się pytanie: czy my, chrześcijanie, straciliśmy nieco zapał głoszenia i proroctwo świadectwa?". "Czy to prawda Ewangelii nas wyzwala, czy też czujemy się wolni, gdy tworzymy strefy komfortu?" - pytał.

W przemówieniu do członków Ekumenicznej Rady Kościołów w siedzibie nuncjatury apostolskiej w Bratysławie papież wyraził radość, że od tego spotkania zaczął swoją wizytę na Słowacji. „To znak, że wiara chrześcijańska jest - i chce być - w tym kraju ziarnem jedności i zaczynem braterstwa” - dodał. Nawiązał do historii dekad komunizmu, mówiąc: „Droga waszych wspólnot została wznowiona po latach prześladowań ateistycznych, kiedy to wolność religijna była uniemożliwiana lub wystawiana na ciężką próbę”. Papież przypomniał, że chrześcijanie pod drugiej stronie Tatr w okresie dyktatury komunistycznej doświadczali wyjątkowo brutalnych prześladowań. Zauważył, że w zmienionych warunkach społeczno-politycznych istnieje pokusa zniewolenia wewnętrznego. Tymczasem Jezus zawsze pragnie dla człowieka wolności. „Pomagajmy sobie, abyśmy nie wpadli w pułapkę zadowalania się chlebem i niczym więcej” - zaapelował Franciszek. Wskazał jednocześnie, że dążenie do wygody, czy pewnych przywilejów grozi utratą zapału ewangelizacji i proroctwa świadectwa, utratą zapału w poszukiwaniu jedności, o którą prosi Jezus. „Nie ograniczajmy naszego zainteresowania do tego, co może służyć naszym poszczególnym wspólnotom. Wolność brata i siostry jest także naszą wolnością, ponieważ nasza wolność nie jest bez nich pełna” – stwierdził Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest krzyżmo i jak powstaje? Dowiedz się!

2025-04-16 20:12

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Krzyżmo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego. Nazywa się ją także Mszą olejów. To dlatego, że podczas tej liturgii biskup konsekruje krzyżmo oraz błogosławi oleje chorych i katechumenów. Jak powstają? Odpowiadają liturgista, ks. dr Stanisław Szczepaniec i odpowiedzialny za przygotowanie olejów dla Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Jachymiak.

Wielki Wtorek. Wieczór. Pomieszczenie gospodarcze przy katedrze na Wawelu. To tu trwają ostatnie prace nad przygotowaniem olejów na tegoroczną Mszę Krzyżma Świętego. Zostało już tylko kilka dni. Siostra Cecylia bierze udział w tym procesie po raz 13. Ks. Łukasz po raz 3. Prace nad krzyżmem ruszają już zimą. Chodzi przede wszystkim o zgromadzenie potrzebnych składników. Tegoroczny olej został przywieziony z północnych Włoch. Na wzgórze wawelskie dotarł w lutym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję