Reklama

Dyrektor Caritas Polska zachęca proboszczów do działań na rzecz ekologii

Do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię zachęcił proboszczów dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Dziś, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, rozpoczyna się “Czas dla stworzenia” - międzynarodowe święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Inicjatywa ta kończy się 4 października, w dzień św. Franciszka.

[ TEMATY ]

ekologia

Laudato si'

Caritas Polska

stock.adobe.com

Animację tegorocznego Czasu dla Stworzenia Konferencja Episkopatu Polski powierzyła Zespołowi Caritas Laudato Si’. Zespół od 3 lat rozwija działania w zakresie ekologii integralnej i dzieli się swoim doświadczeniem, popartym wiedzą specjalistów związanych z ochroną przyrody.

W związku z obchodami “Święta dla stworzenia” do parafii w całej Polsce wyruszyło ok. 10 tys. EKO-PACZEK z materiałami propagującym wydarzenie. W środku znajdują się m.in. encyklika papieża Franciszka Laudato Si wydana w bardzo skromy sposób, na szarym, ekologicznym papierze.

W załączonym liście dyrektor Caritas Polska zachęcił proboszczów do podejmowania wysiłku w trosce o Ziemię. Przesyłka rozesłana do polskich parafii zawiera 10 pomysłów na ekologiczne projekty z programu Caritas Laudato Si do zrealizowania w parafii czy lokalnej wspólnocie.

Reklama

Jest to, jak wyjaśnia w liście ks. Iżycki „10 zielonych inicjatyw, które zmienią miejski skwer, osiedle lub plac wokół szkoły w miejsce dające wytchnienie ludziom, uczące obcowania z przyrodą, mogące stać się domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt – naszych mniejszych braci”.

Dyrektor Caritas Polska cytuje też apel papieża Franciszka z encykliki Laudato Si’: „Kieruję naglące wezwanie, by ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety. Potrzebujemy konfrontacji, która nas wszystkich połączy, ponieważ wyzwanie ekologiczne i jego ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich. Globalny ruch ekologiczny ma za sobą długą i bogatą drogę, zrodził wiele grup obywatelskich, które pomogły budzić świadomość”.

Do paczki jest załączony list biskupa Wiesława Szlachetki przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. „Projekt Caritas Laudato Si, będący odpowiedzią Caritas Polska na głos papieża Franciszka, po raz kolejny zaprasza do wspólnotowego działania na rzecz uważnego życia, do przyjęcia prawdy, że wszystko jest ze sobą połączone, dlatego jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni” – napisał bp Szlachetka.

2021-09-01 16:39

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na synodzie o nawróceniu ekologicznym i wyniszczaniu Amazonii

Dramat handlu narkotykami i jego bolesne konsekwencje dla mieszkańców Amazonii wybrzmiały na szóstej kongregacji generalnej Synodu Biskupów. Mówiono też o potrzebie ekologicznego nawrócenia i konieczności zintensyfikowania w tym celu ekumenicznej współpracy. Po raz pierwszy głos w dyskusji zabrał papież Franciszek.

Ojciec Święty odniósł się do zjawiska przemocy, która boleśnie dotyka ten region. Mówił też o ogromnym znaczeniu pracy zgromadzeń zakonnych z wielkim entuzjazmem angażujących się w Amazonii w pracę duszpasterską. Przypomniał o wielu zgromadzeniach, które mają w swych szeregach męczenników. Za głoszenie Jezusa zapłacili oni najwyższą cenę. Mówiąc o ewangelizacji Franciszek dotknął drogiego sobie tematu klerykalizmu i przypomniał, że jest on wrogiem skutecznego i autentycznego przepowiadania.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję