Reklama

Wiadomości

„Śląsk” inauguruje 69. sezon artystyczny

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainauguruje 21 września 69. sezon artystyczny. Uroczystość odbędzie się w jego siedzibie w Koszęcinie przy ul. Zamkowej 3.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja odbywa się w ramach obchodzonego w zespole „Śląsk” Dnia Stanisława Hadyny oraz Roku Górali w woj. śląskim. Tego dnia w siedzibie zespołu zaplanowano także Miasteczko Zdrowia z ofertą śląskich placówek opieki zdrowotnej oraz odsłonięcie tablicy Miejsce Pamięci Powstań Śląskich. Wstęp wolny.

Świętując we wrześniu każdego roku rocznicę urodzin założyciela zespołu Stanisława Hadyny artyści uroczyście rozpoczynają kolejny sezon działalności. Tym razem już po raz 69. zainaugurują koncertem rok nowych, artystycznych wyzwań. W repertuarze znajdzie się jeden z najbardziej przebojowych programów zespołu „A to Polska właśnie”. Koncert odbędzie się w namiocie koncertowym na dziedzińcu pałacu w Koszęcinie. Chór, balet i orkiestra „Śląska” wystąpią z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. W dynamicznym, kolorowym i porywającym widowisku zabiorą widzów w taneczno-wokalną podróż po Polsce oraz bogactwach polskiej kultury regionalnej i narodowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po wielu miesiącach ograniczeń związanych z pandemią „Śląsk” pragnie szczególnie zachęcić publiczność do udziału w tym wydarzeniu oraz wspólnego świętowania nowego sezonu i odwiedzenia zabytkowej siedziby. W ramach dodatkowych atrakcji w godz. od 10 do 14 na terenie parku otaczającego pałac w Koszęcinie zaplanowano Miasteczko Zdrowia. Wybierając się do siedziby zespołu mieszkańcy regionu będą mogli połączyć przyjemne z pożytecznym – wypocząć w urokliwym miejscu, obejrzeć galowy koncert zespołu „Śląsk”, a przy okazji uzyskać porady zdrowotne, zrobić proste badania i poznać ofertę śląskich placówek opieki zdrowotnej. Tuż przed koncertem zostanie także podpisane porozumienie pomiędzy Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” a Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach.

O godz. 14:30 „Śląsk” zaprasza na uroczyste odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”, którą na ręce dyrekcji zespołu „Śląsk” przekazał w tym roku Prezydent RP Andrzej Duda, jako jedynej instytucji artystycznej na Śląsku. Tablica wzorowana na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko” jest symbolicznym uczczeniem bohaterskich uczestników trzech zrywów niepodległościowych, którzy w latach 1919, 1920, 1921 wywalczyli przynależność Górnego Śląska do odrodzonej Polski. Dzięki umieszczeniu tablicy w siedzibie „Śląska”, zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Koszęcinie zostanie ustanowiony „Miejscem pamięci powstań śląskich w czasie narodowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”. To wyjątkowe wyróżnienie dla „Śląska”, który przez swoją działalność artystyczną i edukacyjną od lat troszczy się o zachowanie pamięci o bohaterach polskiej historii. Tablica, obok Dębu Pamięci Powstań Śląskich, zasadzonego przez Prezydenta RP podczas wizyty w Koszęcinie – wzbogaci krajobraz zabytkowej siedziby zespołu. Zapraszamy do Koszęcina na uroczystą inaugurację nowego sezonu artystycznego!

Program:

10:00 – 14:00 – Miasteczko Zdrowia

14:30 – Odsłonięcie tablicy „Miejsce Pamięci Powstań Śląskich”

15:00 – Koncert inaugurujący 69. sezon artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – „A to Polska właśnie” – namiot koncertowy na dziedzińcu pałacowym

WSTĘP WOLNY. ILOŚĆ MIEJSC SIEDZĄCYCH OGRANICZONA!

2021-09-15 16:14

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

[ TEMATY ]

festiwal

Śląsk

www.zespolslask.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. W programie m.in. otwarte wieczory folklorystyczne z udziałem zespołów z Meksyku, Gruzji, Macedonii, Chorwacji, RPA i Panamy. 3 września Festiwal otworzy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Organizowany po raz trzeci w Koszęcinie Festiwal Folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur to ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi. Gospodarzem Festiwalu jest Zespół „Śląsk”, który do swojej siedziby zaprosił po raz kolejny amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” powitają uczestników Festiwalu swoim koncertem - 3 września o godz. 21:00.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję