Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 1/2004

Włodzimierz Rędzioch

Grupa polskich pielgrzymów podczas modlitwy „Anioł Pański” 14 grudnia 2003 r.

Grupa polskich pielgrzymów podczas modlitwy „Anioł Pański” 14 grudnia 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże Narodzenie przypomina, że Syn Boży, przyjmując ludzką naturę, stał się towarzyszem podróży człowieka wszystkich czasów. Oby to Święto, tak przeżywane w rodzinach, stało się okazją sprzyjającą doznaniu bliskości i miłości Boga.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do organizatorów i wykonawców koncertu bożonarodzeniowego - 12 grudnia 2003 r.)

„Anioł Pański” z Papieżem

„Adwent to czas radości, albowiem pozwala przeżywać na nowo oczekiwanie na najradośniejsze wydarzenie w historii: Narodziny Syna Bożego z Dziewicy Maryi” - przypomniał Jan Paweł II w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 14 grudnia 2003 r. na Placu św. Piotra w Watykanie.
Papież zaznaczył, że „niepowtarzalną cechą chrześcijańskiej radości jest to, że może ona współistnieć z cierpieniem, ponieważ oparta jest w całości na miłości”. „(...) Istotnie, Pan, który «jest blisko», do tego stopnia, by stać się człowiekiem, przychodzi, by napełnić nas swoją radością, radością miłowania. Tylko w ten sposób rozumie się pogodną radość męczenników nawet pośród prób albo pełen miłości uśmiech świętych wobec tych, którzy cierpią: uśmiech, który nie obraża, lecz przynosi pociechę” - mówił Ojciec Święty.
W trzecią niedzielę Adwentu Jan Paweł II tradycyjnie pobłogosławił „Bambinelli” - figurki Dzieciątka, z którymi na Plac św. Piotra wraz z rodzicami i nauczycielami licznie przybyły włoskie dzieci. „Drogie Dzieci, kiedy położycie w szopce figurkę Dzieciątka Jezus, odmówcie modlitwę za mnie i za wiele osób, które zwracają się do Papieża w swoich trudnościach. Wesołych Świąt wszystkim!”.
Zwracając się do rodaków, Papież powiedział: „Pozdrawiam pielgrzymów z Polski, z Zakopanego parafię Świętej Rodziny oraz pielgrzymów indywidualnych. Wszystkim życzę szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia”.

Jan Paweł II do Polaków

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia i czas Adwentu były tematem katechezy Jana Pawła II podczas audiencji ogólnej 17 grudnia w Auli Pawła VI w Watykanie. Była to ostatnia audiencja generalna w 2003 r. Streszczenie katechezy zostało odczytane m.in. w języku polskim. Następnie Ojciec Święty osobiście skierował pozdrowienia do rodaków:
„Serdecznie witam wszystkich pielgrzymów języka polskiego. Niebawem będziemy przeżywać święta Bożego Narodzenia. Stając z pasterzami u wrót betlejemskiej stajenki, będziemy śpiewać: Podnieś rączkę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą: dom nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami...
Modlę się, aby to błogosławieństwo spłynęło obficie na wszystkich Polaków i stale im towarzyszyło; aby nadzieja i wzajemna miłość pozwoliły przezwyciężać wszelkie trudności i były źródłem prawdziwego szczęścia. Tego życzę Wam, tu obecnym, i naszym rodakom w kraju i na świecie. Niech Wam Bóg błogosławi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna 17 grudnia 2003 r.

„Ogień miłosierdzia” dla Łagiewnik

Jan Paweł II pobłogosławił Betlejemskie Światło Pokoju, które zapłonie w bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Symbol „ognia Miłosierdzia” odebrał z jego rąk kustosz sanktuarium - ks. inf. Jan Zając.
Uroczystość odbyła się 16 grudnia 2003 r. podczas Mszy św. w prywatnej kaplicy Ojca Świętego.
Papież przekazał opiekunom łagiewnickiego sanktuarium płomień, który ma przypominać o zadaniu, jakie pozostawił podczas konsekracji nowej bazyliki w sierpniu 2002 r. W odprawianej przez niego Mszy św. uczestniczyli duszpasterze sanktuarium i siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
„Jan Paweł II pobłogosławił wszystkich, którzy to zadanie podjęli i uczą się, jak ów «ogień Miłosierdzia» nieść przez głoszenie Słowa Bożego, modlitwę i pełnienie czynów miłości miłosiernej” - powiedział po spotkaniu z Papieżem ks. Zając. Podkreślił, że światło przywiezione do Łagiewnik będzie tylko zewnętrznym symbolem „ognia, który płonie w ludzkich sercach”.

Przypomnienie dyplomatom o chrześcijańskich korzeniach Europy

O chrześcijańskich korzeniach Europy i potrzebie uwzględnienia tego dziedzictwa w przyszłej konstytucji Unii Europejskiej mówił 12 grudnia 2003 r.
Jan Paweł II do nowego ambasadora Estonii przy Stolicy Świętej - Priita Kolbre. Wraz ze swymi kolegami z Danii, Singapuru i Kataru złożył on na ręce Papieża listy uwierzytelniające.
„Ufam, że rząd Estonii popierać będzie wysiłki Stolicy Apostolskiej o to, aby w Traktacie Konstytucyjnym Europy znalazło się miejsce należne chrześcijaństwu” - powiedział Ojciec Święty.
W przemówieniu przekazanym nowemu ambasadorowi Kataru Mohamadowi Jahamowi Abdulazizowi al-Kawariemu mowa jest o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Według Papieża, „nie będzie prawdziwego pokoju w Ziemi Świętej bez wyrzeczenia się przemocy i podjęcia odważnego dialogu, który doprowadzi do uznania prawa każdego narodu do życia na własnej ziemi”. Ojciec Święty poruszył także zagadnienia polityki międzynarodowej, walki z terroryzmem i praw człowieka.

Kolędowanie w Watykanie

Eleni, która 17 grudnia 2003 r. podczas audiencji ogólnej w Auli Pawła VI śpiewała kolędy, powiedziała KAI, że było to dla niej bardzo wzruszające przeżycie. „Już samo przebywanie koło Ojca Świętego jest czymś niezwykłym, czego nie da się opisać. Bardzo się denerwowałam, bo chciałam jak najlepiej zaśpiewać dla Papieża” - wyznała piosenkarka.
Eleni powiedziała, że watykańska Aula jest wymarzonym miejscem na występ artysty, gdyż słucha go Jan Paweł II. „Najważniejsze jest jednak to, że to my musimy jak najczęściej słuchać Ojca Świętego. To dzięki niemu odradzamy się, dokonuje się w nas wewnętrzna odnowa, odnajdujemy spokój, zwycięża dobro, niezależnie od tego, co nas spotkało. Taki jest sens spotkań z Janem Pawłem II” - dodała.
Po audiencji Eleni podeszła do Papieża i powiedziała: „Ojcze Święty, kochamy Ciebie, jesteśmy z Tobą, modlimy się za Ciebie”.
Był to drugi występ Eleni przed Janem Pawłem II. Po raz pierwszy zaśpiewała spontanicznie, a cappella, podczas audiencji w 1999 r., gdy odebrała katolicką nagrodę św. Rity.
18 grudnia Eleni wystąpiła z koncertem polskich kolęd w kościele Santa Maria in Vallicella w centrum Rzymu, a 19 grudnia - w Ambasadzie Polskiej przy Stolicy Apostolskiej podczas spotkania opłatkowego.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naśladowca Apostoła Narodów

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 18

[ TEMATY ]

patron

Wikipedia

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Św. Antoni Maria Zaccaria, prezbiter i zakonnik

Kierował się Pawłowym „szaleństwem krzyża”. Jego zawołaniem było: „Biegnijmy jak szaleni nie tylko ku Bogu, ale i ku bliźniemu”.

Antoni bardzo wcześnie stracił ojca. W Padwie odbył studia medyczne, które uwieńczył doktoratem. Studiował tam także filozofię. Po powrocie do rodzinnej Cremony zajął się katechizacją ubogiej młodzieży przy kościele św. Witalisa. Podjął też studia teologiczne, interesował się biblistyką, patrologią i zgłębiał pisma doktorów Kościoła, szczególnie św. Tomasza z Akwinu. W 1528 r. (lub w styczniu 1529 r.) przyjął święcenia kapłańskie. W 1531 r. udał się do Mediolanu i dołączył do oratorium „Wiecznej Mądrości”. Pod jego kierunkiem oratorium przerodziło się w trzy rodziny zakonne poświęcone św. Pawłowi Apostołowi. Są to: Synowie św. Pawła, zatwierdzeni przez Rzym pn. Kleryków Regularnych św. Pawła Ściętego, zakon żeński Aniołów św. Pawła Nawróconego i Zakon ludzi świeckich – Mężów Pobożnych św. Pawła. Największą sławą okrył Antoniego zakon męski, który od kościoła św. Barnaby, przy którym się zawiązał, wziął popularną nazwę barnabitów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Nykiel przy grobie św. Jana Pawła II: duchowo sparaliżowanych trzeba zanieść Jezusowi na noszach modlitwy

2024-07-04 10:14

[ TEMATY ]

wiara

Watykan

przebaczenie

grób JPII

bp. Krzysztof Nykiel

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

"Przebaczenia grzechów potrzebują też inni ludzie, podobni do paralityka, stąd też nie wolno nam zostawiać samym sobie osób doświadczających duchowego paraliżu. Trzeba koniecznie przynieść ich do Jezusa. Trzeba im ułatwić spotkanie z Chrystusem. Trzeba ich wziąć na nosze naszej modlitwy" - powiedział bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

W trakcie homilii bp Krzysztof Nykiel wskazał na postawę tych, którzy przynieśli paralityka do Jezusa. To „ludzie, którym na nim zależało. Przynieśli go do Jezusa, wierząc głęboko, że tylko On może go uzdrowić. Wierzyli, że tylko Chrystus, który ma słowa życia, może uzdrowić tego, którego przynieśli do Jego stóp, w przeciwnym razie ich gest, jakże piękny, nie miałby większego sensu. A Pan, widząc ich żywą wiarę, rzekł do niego: Ufaj, synu!” (por. Mt 9,2). Te słowa „dodały choremu odwagi i zachęciły do całkowitego zawierzenia się Panu i oddania się w Jego ręce”. Podobne Jezus zwraca się do wszystkich korzystających z sakramentu pokuty i pojednania.

CZYTAJ DALEJ

50 szopek na wystawie u franciszkanów

2024-07-05 12:16

jms

    Do końca sierpnia, codziennie od godz. 10.00 do 18.00, w auli bł. Jakuba w klasztorze Franciszkanów w Krakowie (wejście od Plant) można oglądać szopki krakowskie. W tym roku jest ich 50!

    - Pretekstem do zorganizowania letniej wystawy jest trwający jubileusz 800-lecia przełomowych wydarzeń z życia św. Franciszka z Asyżu (2023-2026) oraz chęć zaprezentowania, szczególnie turystom, krakowskiej tradycji wywodzącej swój rodowód, podobnie jak wszystkie szopkarstwa świata, z Greccio – mówi Marek Markowski, inicjator przedsięwzięcia, twórca szopek, odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. I dodaje: - Szopkarstwo Krakowa, jako jedyne szopkarstwo, zostało umieszczone na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości prowadzonej przez UNESCO. Warto więc, kto nie odwiedzał Krakowa zimą, skorzystać z okazji i podziwiać te misternie zdobione budowle stworzone z miłości do Bożego Narodzenia i Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję