Budowa rozpoczęła się w 1922 roku według planów brazylijskiego inżyniera budowlanego Heitora da Silva Costa. Ważący 1,145 ton monument w stylu Art-Daco ma trzydzieści metrów wysokości i stoi na ośmiometrowym cokole.
Od miesięcy trwa spór pomiędzy państwowym urzędem ochrony środowiska ICMBio, który zarządza parkiem przyrodniczym utworzonym wokół pomnika w 1961 r. i pobiera opłaty za wstęp, a archidiecezją, która sprawuje nad nim jurysdykcję. Władze planują prywatyzację restauracji i sklepów z pamiątkami wzdłuż schodów do pomnika, natomiast archidiecezja stwierdza, że obszar ten podlega jej administracji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Figura Chrystusa z szeroko rozpostartymi rękami umieszczona na ośmiometrowym cokole, stoi na szczycie 710- metrowej wysokości góry Corcovado. Teren na którym stoi, ok. 500 m. kw., należy do archidiecezji. „Chrystus z Rio de Janeiro” jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i stanowi najważniejszy symbol religijny Brazylii. Jednym z jego twórców jest francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.
Reklama
Od statuy Chrystusa Odkupiciela niewiele wyższe są posągi Chrystusa Zgody (Cristo de la Concordia) w Cochabambie w Boliwii (40,5 m), w Vung Tau w Wietnamie (32 metry) oraz pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie (36 m).
Z kolei na południu Brazylii powstaje pomnik Chrystusa z rozpostartymi ramionami większy od tego, który stoi na wzgórzu na wzgórzu Corcovado. Tym razem będzie przedstawiał Chrystusa Opiekuna (Cristo Protetor).
Budowa trwa od 2019 roku w mieście Encantado, liczącym 22 tys. mieszkańców, położonym 145 km na północny zachód od Porto Alegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul. Do betonowej konstrukcji dodano już głowę i rozpostarte ramiona Chrystusa. Pomnik ma być gotowy jeszcze w tym roku. Mierzyć będzie 43 m wysokości, wraz z cokołem.
Pomnik Chrystusa w Encantado będzie najwyższy na świecie.