Abp Wojciech Polak przestawił pozostałym biskupom zgromadzonym na 390. zebraniu plenarnym Episkopatu uwagi dotyczące międzynarodowej konferencji Kościołów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie zapobiegania wykorzystaniu seksualnemu osób małoletnich, która odbyła się we wrześniu w Warszawie. Uczestniczyło w niej ok. osób z 20 państw.
Poinformował, że Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie zostało poproszone o koordynowanie współpracy międzynarodowej, która będzie realizowana między Kościołami, co jest efektem tej konferencji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prymas przedstawił też biskupom bieżące zagadnienia związane z pracą Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz pracę Fundacji św. Józefa, m.in. nowy program grantowy, który został już przedstawiony wszystkim koordynatorem na ich spotkaniu trzy tygodnie temu w Gnieźnie.
"Informowałem te biskupów, że - tak jak słyszeliśmy już w Rzymie - będą trwały prace: pierwsze triennium dokumentu "Vos estis lux mundi" kończy się w przyszłym roku i czekamy na informacje, że jako Konferencja Episkopatu będziemy też poproszeni o prace nad uwagami tego dotyczącymi. Jeżeli Stolica Apostolska o coś takiego poprosi, będziemy się starali zebrać takie uwagi i je przekazać" - dodał abp Polak.
- Ponieważ od promulgacji nowelizacji ostatnich wytycznych, które obowiązują w Kościele w Polsce, a więc od roku 2017 i 2019 (te wytyczne były opracowane w roku 2014) minęło już trochę czasu, a po tych nowelizacjach ukazały się jeszcze nowe dokumenty - Vademecum, czy wspomniany VELM, dlatego zapowiedziałem, że rozpoczniemy prace nad nowelizacją tych wytycznych. Po zakończeniu tych prac w przyszłym roku, przedstawimy też ich owoce Konferencji Episkopatu Polski, żeby [Episkopat] mógł też przyjąć tę nowelizacje i uzupełnienie o te dokumenty. Wypracowana też została cała struktura naszej pracy dotyczącej ochrony dzieci i młodzieży, która wymaga także nowelizacji w tych wytycznych" - wyjaśnił abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.