Reklama

Watykan

Siostra Becquart: synodalność jest w DNA rodziny

Synodalność jest w DNA rodziny - powiedziała siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów podczas webinaru „Rodzina i synodalność: wezwanie do uczestnictwa”, zorganizowanego 9 grudnia wieczorem przez Europejską Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE).

[ TEMATY ]

rodzina

synod

Przypomniała, że od początku października przeżywamy dwuletni proces synodalny, rozpoczęty we wszystkich diecezjach. Odbywa się on po dwóch synodach biskupów o rodzinie, a także po synodzie o młodzieży, na którym zrozumiano, że jedynym sposobem dotarcia do młodzieży i bycia Kościoła z nią jest dziś bycie Kościołem synodalnym. Potem odbył się jeszcze synod o Amazonii, z którego wynikało, że jedynie Kościół synodalny jest w stanie spełnić swą misję służenia światu.

– Rozumiemy, że synodalność jest dziś sposobem bycia Kościołem, zgodnie z wolą Bożą, w dynamice rozeznawania i wspólnego słuchania głosu Ducha Świętego. Synodalność jest wezwaniem od Boga, powołaniem dla Kościoła do tego, by był tym samym Kościołem, jakim jest od początku, ale w dzisiejszym kontekście – przekonywała s. Becquart.

Wskazała, że synod przeżywamy w czasie pandemii, w świecie pełnym nierówności i niesprawiedliwości, w obliczu różnych sytuacji rodzinnych, słysząc „wołanie ubogich”, niepokojąc się o stan środowiska naturalnego itd. – Coraz bardziej rozumiemy, że płyniemy w jednej łodzi, że jesteśmy jedną rodziną żyjącą we wspólnym domu, co jest jednym z najważniejszych przesłań encyklik: „Laudato si’” i „Fratelli tutti”. A skoro jesteśmy jedną rodziną we wspólnym domu, to Kościół nie ma innego wyjścia, jak być synodalny, to znaczy także będący jedną rodziną – tłumaczyła francuska zakonnica.

Podkreśliła, że jednym z kluczy do Kościoła synodalnego jest być jednym Kościołem zarówno z ludźmi młodymi, jak i starszymi. Wspólne życie różnych pokoleń jest też doświadczeniem rodziny, dlatego jest ona sposobem zrozumienia i przeżywania Kościoła synodalnego.

Wskazała, że synodalność stanowi główną drogę Kościoła wezwanego do odnawiania się, poddając się działaniu Ducha Świętego i słuchając słowa Bożego. Chodzi o wyobrażenie sobie innej przyszłości dla Kościoła, nie przestając być tym samym Kościołem, co w dniu Zesłani Ducha Świętego, Kościołem Chrystusa, ale w dzisiejszych realiach. Chodzi o to, by być „proroczym świadkiem wobec rodziny ludzkiej, która potrzebuje zjednoczenia wokół wspólnego celu”. – Kościół jest wezwany do bycia rodziną Bożą, świadczącą wobec ludzkości, jak być jedną rodziną – powiedziała s. Becquart.

Reklama

Jednym z głównych doświadczeń w rodzinie jest słuchanie się nawzajem. Podobnie Kościół synodalny jest Kościołem, który słucha. Dlatego metodologią obecnego procesu synodalnego jest słuchanie siebie nawzajem i słuchanie Ducha Świętego, który jest głównym protagonistą synodu i misji Kościoła.

Synodalność podkreśla również powołanie chrzcielne wspólne wszystkim członkom ludu Bożego. Jako ochrzczeni wszyscy mamy równą godność i wszyscy jesteśmy wezwani do bycia protagonistami w Kościele. Dlatego w procesie synodalnym wszyscy możemy zabrać głos, nawet dzieci. Synodalność bowiem „wyraża naturę Kościoła, jego formę jego styl, jego misję”. Tak jak Kościół, jest ona zakorzeniona w tajemnicy Trójcy Świętej, która jest tajemnicą komunii. A pierwszym miejscem przeżywania tej tajemnicy komunii jest rodzina. Synod więc ma wysłuchać wszystkich wiernych, patrząc na Kościół według obrazu danego przez papieża Franciszka – odwróconej piramidy. Zanim bowiem stworzymy hierarchiczną piramidę, najpierw jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie i mamy to braterstwo przeżywać w swoich kościelnych wspólnotach – zaznaczyła podsekretarz Synodu Biskupów.

Zwróciła uwagę, że synodalność była stylem życia Kościoła pierwszych wieków chrześcijaństwa, celem synodu jest zatem nauczenie się jej na nowo. Przyznała, że wprowadzenie synodalności w życie nie jest proste. Wymaga to pracy, zaczynając od szczebla parafii, by odkrywać, do czego nas wzywa Duch Święty, by „coraz bardziej uczyć się, jak podążać razem jako misyjni pielgrzymi”. Jest to „proces duchowy”, zakorzeniony w modlitwie i słuchaniu słowa Bożego.

Reklama

Francuska zakonnica zachęcała do czytania synodalnego Dokumentu Przygotowawczego, który jest mapą drogową synodu. – Jeśli ktoś pyta, jak może wziąć udział w synodzie, proszę, niech przeczyta ten dokument – zaapelowała podsekretarz Synodu Biskupów.

Prosiła również o odkrywanie wewnętrznej wzajemnej więzi między Kościołem i rodziną oraz o refleksję nad tym, jak proces synodalny pomaga zrozumieć Kościołowi, że jest rodziną Bożą w świecie oraz jak wprowadzać w życie obraz rodziny jako „Kościoła domowego” (bo to w niej po raz pierwszy doświadczamy Kościoła), a także parafii jako „wspólnoty Kościołów domowych”. – Rodzina jest na skrzyżowaniu Kościoła i świata. Posiada klucze do Kościoła ad intra i ad extra. Jest laboratorium synodalności jako laboratorium wzajemnego słuchania i wzajemnej troski – stwierdziła s. Becquart.

Zaproponowała, by synodalne konsultacje rozpocząć właśnie w rodzinie.

2021-12-10 18:06

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób

[ TEMATY ]

synod

Artur Stelmasiak

Musimy dalej szukać natchnienia u Boga oraz u innych osób – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do uczestników posiedzenia Komisji Głównej III Synodu Diecezji Sandomierskiej, które odbyło się 20 maja w Sandomierzu.

Zdaniem ordynariusza diecezji sandomierskiej, z dzisiejszego spotkania wyłania się optymistyczny obraz tego, co już dzieje się dzięki synodowi.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Szewach Weiss spoczął w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie

2023-02-06 08:52

[ TEMATY ]

zmarły

Centrum Hesela KUL

Przedstawiciele władz państwowych Izraela i Polski oraz licznie zgromadzona rodzina i przyjaciele pożegnali prof. Szewacha Weissa. Ocalony z Zagłady, były przewodniczący Knesetu, przewodniczący Rady Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Ambasador Izraela w Polsce spoczął 5 lutego 2023 r. w Kwaterze Zasłużonych dla Narodu na Górze Herzla w Jerozolimie. Szewach Weiss zmarł w piątek, 3 lutego 2023 r. w Tel-Awiwie.

W pogrzebie dyplomaty wzięli udział między innymi: Prezydent Izraela Jicchak Herzog, Przewodniczący Knesetu Amir Ochanna, Prezydent Sądu najwyższego Izraela Ester Chajut, przewodniczący zarządu Instytutu Yad Vashem Dani Dayan oraz przedstawiciele rządu Izraela, Armii Obrony Izraela i wielu innych organizacji państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję