Reklama

Watykan

Stolica Apostolska zaniepokojona coraz większym brakiem tolerancji wobec religii

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wyraził zaniepokojenie rosnącą liczbą przestępstw przeciwko osobom religijnym i miejscom kultu religijnego. Ataki terrorystyczne, przestępstwa z nienawiści i inne przejawy braku tolerancji wobec kościołów, synagog, meczetów, cmentarzy i innych miejsc kultu religijnego stają się coraz częstsze, a przestępstwa antychrześcijańskie „nie są już zjawiskiem marginalnym”, ostrzegł watykański dyplomata prał. Janusz Urbańczyk na posiedzeniu Stałej Rady OBWE 10 grudnia w Wiedniu. Nawiązując do obchodzonego dzisiaj Dnia Praw Człowieka podkreślił, że kraje sojuszu mają „wspólny obowiązek zapewnienia ochrony tych społeczności przed atakami”.

Z coraz większym brakiem tolerancji i dyskryminacją „ludzie, którzy pragną żyć i działać w zgodzie z ich własnym sumieniem, inspirującym się przekonaniami religijnymi”, powiedział watykański dyplomata. Zwrócił uwagę, że ten rodzaj nietolerancji i dyskryminacji często podsycają „negatywne stereotypy dotyczące wiary i przekonanie, że w nowoczesnym społeczeństwie nie powinny mieć miejsca zachowania inspirowane religijnie, takie jak obrzezanie, ubój rytualny, noszenie odzieży religijnej czy sprzeciw sumienia”. Przy czym często się ignoruje fakt, że „religia może być czynnikiem pozytywnym i stabilizującym w naszych demokracjach”.

Polski duchowny skrytykował fakt, że termin „mniejszości” jest często bezpodstawnie używany jako synonim „ofiar”. Podkreślił, że ofiarą przestępstw z nienawiści może stać się coraz większa grupa społeczeństwa. Powołał się przy tym na dane opublikowane w listopadzie przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR/ODIHR), według których wspólnoty chrześcijańskie są „ofiarami przestępstw z nienawiści i antychrześcijańskich incydentów na dużą skalę” nawet w krajach OBWE, w których stanowią większość. Dlatego Stolica Apostolska wzywa do zwracania jednakowej uwagi na wszystkie formy nietolerancji i dyskryminacji religijnej, bez względu na status mniejszościowy lub większościowy osoby lub grupy, bez podejścia częściowego lub wybiórczego.

Ks. Urbańczyk zaapelował do polskiego przewodnictwa w OBWE, które rozpoczyna się 1 stycznia, o kontynuowanie praktyki powoływania osobistych przedstawicieli do walki z rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem, nietolerancją i dyskryminacją muzułmanów, chrześcijan i wyznawców innych religii. Stanowiłoby to znaczące wsparcie dla ogólnych wysiłków OBWE na rzecz zwalczania nietolerancji, dyskryminacji, przestępstw z nienawiści oraz przejawów przemocy, wysyłając jednocześnie „pozytywny i silny sygnał”. Jednocześnie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podziękował za zaangażowanie trzech takich pełnomocników wyznaczonych przez prezydencję Szwecji. Są to – jeszcze do końca roku – rabin Andrew Naker, ambasador Mehmet Pacaci oraz katolicka teolożka z Wiednia Regina Polak.

Reklama

Jeszcze 7 grudnia Regina Polak jako specjalna przedstawicielka OBWE wyraziła zaniepokojenie przestępstwami dokonywanymi z nienawiści wobec chrześcijan i ograniczaniem wolności wyznania lub przekonań oraz zaapelowała do opinii publicznej o zwrócenie uwagi na to nowe zjawisko. Przyczyną tego jest przede wszystkim „postępujący sekularyzm, jak również religijnie motywowany ekstremizm polityczny w łonie islamu”, powiedziała austriacka teolożka podczas prezentacji raportu o ograniczeniach wolności religijnej chrześcijan, sporządzonego przez wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie (OIDAC).

Podsumowując kończący się jej mandat w OBWE Regina Polak powiedziała na sesji Rady Stałej, że skupiła się szczególnie na zwalczaniu przestępstw z nienawiści . Ponieważ w najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszego wzrostu rasizmu, ksenofobii, nietolerancji i dyskryminacji w wyniku pandemii, należy zintensyfikować międzynarodowe wysiłki. Pomocne w tym względzie mogłoby być utworzenie platformy dialogu, która ułatwiłaby międzynarodowe rozpowszechnianie skutecznych środków w dziedzinie jurysdykcji, polityki i społeczeństwa.

Polak uważa też, że poprzez debaty akademickie i polityczne oraz szkolenia należy zwrócić uwagę na „szczególnie wrażliwe grupy, w tym mniejszości religijne, migrantów i uchodźców, osoby ubiegające się o azyl, które przeszły na chrześcijaństwo, Romów i Sinti, osoby pochodzące ze środowisk azjatyckich, osoby czarnoskóre, osoby o odmiennej tożsamości seksualnej i płciowej oraz kobiety doświadczające przemocy domowej”. Potrzebne są dalsze badania, konkretne programy i ściślejsza współpraca ze wspólnotami religijnymi szczególnie w odniesieniu do „wyjątkowego charakteru dyskryminacji antychrześcijańskiej”.

2021-12-10 19:24

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Umowa ramowa pomiędzy Stolicą Apostolską a DR Konga

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Kongo

umowa

Dzisiaj weszła w życie umowa ramowa pomiędzy Stolicą Apostolską a Demokratyczną Republiką Konga. Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin i Prezydent Tshisekedi Tshilombo dokonali wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Umowa podpisana została w Watykanie, 20 maja 2016 roku.

Dokument podkreśla niezależność oraz autonomię Kościoła i państwa, oraz określa zasady prawne obustronnych relacji. Uznaje ponadto wolność Kościoła w działalności apostolskiej oraz w regulowaniu spraw pozostających w jego kompetencji.

Sankcjonuje aktywność katolickich instytucji edukacyjnych, nauczanie religii w szkołach, działalność charytatywno-pomocową Kościoła, posługę duszpasterską w wojsku, zakładach penitencjarnych oraz w szpitalach, następnie system patrimonialny i podatkowy oraz otrzymywanie wiz na wjazd i prawo pobytu dla osób duchownych i zakonników.

Podziel się cytatem
Umowa przewiduje także rozszerzanie współpracy pomiędzy Konferencją Episkopatu a państwem na różnych polach obustronnego zainteresowania.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy za kontynent afrykański

2023-02-08 09:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Módlmy się, aby w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym, a także w całej Afryce, mogły wyrosnąć ziarna Bożego Królestwa miłości, sprawiedliwości i pokoju” – powiedział papież podsumowując podczas dzisiejszej audiencji ogólnej swoją zakończoną w niedzielę pielgrzymkę do tych dwóch krajów afrykańskich.

Ojciec Święty podziękował władzom oraz wszystkim, dzięki którym ta pielgrzymka była możliwa. Mówiąc o swej wizycie w Sudanie Południowym podkreślił, że odbywała się ona wspólnie z Arcybiskupem Canterbury Justinem Welby i Moderatorem Ogólnym Kościoła Szkocji, Iainem Greenshieldsem. „Pojechaliśmy razem, aby dać świadectwo, że współpraca w różnorodności jest możliwa i konieczna, zwłaszcza jeśli podzielamy wiarę w Chrystusa” – podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję