Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

O swej duchowej łączności z 48. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, odbywającym się w meksykańskiej miejscowości Guadalajara, zapewnił Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 10 października w Watykanie.
W przemówieniu do swych rodaków nawiązał m.in. do odbywającego się w Polsce Dnia Papieskiego i życzył, aby był „on okazją do pogłębienia wiary i ujrzenia miłosierdzia względem potrzebujących”.
Ojciec Święty powiadomił, że na Rok Eucharystii rozpoczynający się 17 października 2004 r. wystosował do całego Kościoła list apostolski, rozpoczynający się słowami: „Mane nobiscum Domine”. „Niech wołanie to rozbrzmiewa w każdej wspólnocie chrześcijańskiej: oby rozpoznając Chrystusa Zmartwychwstałego «po łamaniu chleba» (por. Łk 24, 35), wierni byli gotowi świadczyć o Nim czynnym miłosierdziem” - powiedział Papież.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu wiernym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił uczestników Tygodnia Społecznego Katolików Włoskich.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. Dziękuję za Waszą obecność, modlitwy i życzliwość, jakiej w tych dniach doznaję w sposób szczególny. Nieustannie noszę w sercu wszystkich rodaków. Z serca błogosławię Wam i Waszym najbliższym. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 13 października 2004 r.

Przesłanie Ojca Świętego do rodaków

Reklama

Radość z powodu podejmowania w Polsce konkretnych dzieł miłosierdzia na rzecz młodzieży wyraził w krótkim przesłaniu telewizyjnym do rodaków Jan Paweł II. Pomoc edukacyjna uzdolnionej młodzieży z ubogich regionów Polski jest główną ideą Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Z inicjatywy Fundacji powołanej przez polski Episkopat po raz czwarty obchodzony był Dzień Papieski.
Oto pełna treść papieskiego przesłania: „Pozdrawiam Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i wszystkich, którzy z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu podejmują różnorakie inicjatywy religijne, kulturalne i społeczne. Cieszę się, że wspomnienie dnia, w którym Pan wezwał mnie na Stolicę św. Piotra, staje się okazją do modlitwy, do refleksji nad sprawami wiary i nad rzeczywistością Kościoła, a także do konkretnych czynów miłosierdzia, szczególnie na rzecz młodzieży, która potrzebuje wsparcia w zdobywaniu wykształcenia na miarę swoich zdolności.
Niech ten wysiłek Kościoła w Polsce owocuje pokojem w życiu rodzinnym i społecznym. Z serca wszystkim błogosławię: w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego”.

List Ojca Świętego o Eucharystii

Reklama

„Myli się ten, kto uważa, że publiczne odwoływanie się do wiary może zagrozić autonomii państwa i jego instytucjom, czy wręcz może stanowić zachętę do postawy nietolerancji - pisze Jan Paweł II w liście apostolskim Mane nobiscum Domine (Zostań z nami, Panie). Z treścią tego dokumentu, m.in. ogłaszającego w całym Kościele Rok Eucharystii, i komentarzami do niego zapoznano dziennikarzy 8 października w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
W liście Papież wzywa wiernych, by dawali świadectwo „obecności Boga w świecie”. „Nie lękajcie się mówić o Bogu i nosić z podniesionym czołem oznaki wiary. Kultura Eucharystii krzewi kulturę dialogu” - pisze Ojciec Święty.
Zdaniem Ojca Świętego, Rok Eucharystii powinien być dla wspólnoty kościelnej okresem „braterskiej pracowitości” na rzecz wielu form ubóstwa na świecie - od głodu i chorób po samotność i bezrobocie. „Oto zasadnicze kryterium, które zaświadczy o prawdziwości naszych celebracji eucharystycznych” - pisze Jan Paweł II.
Rozpoczęcie Roku Eucharystii w niedzielę 17 października zbiega się z początkiem 27. roku pontyfikatu Jana Pawła II. Zakończy go zaś w Watykanie rok później Synod Biskupów na temat Eucharystii.
Czterdziesty już list apostolski Papieża przedstawili w watykańskim Biurze Prasowym prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - nigeryjski kardynał kurialny Francis Arinze i mistrz papieskich celebracji liturgicznych - abp Piero Marini. W ciągu Roku Eucharystii Jan Paweł II będzie chciał sprawować wszystkie sakramenty, w tym także małżeństwa. „Kościół wie, iż w wielu częściach świata instytucja małżeństwa i rodziny jest poważnie zagrożona. Ufa więc, że obchody Roku Eucharystii stanowić będą dobrą okazję do ponownego zrozumienia wartości ślubu i rodziny w świetle nauczania Jezusa” - powiedział abp Marini.

Audiencja Papieska dla ambasadora Brazylii

„Stolica Apostolska pochwala politykę władz Brazylii, by wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom najuboższych, gdyż właśnie to powinno stanowić priorytet dla rządzących” - te wyrazy uznania złożył Jan Paweł II podczas ceremonii składania listów uwierzytelniających przez nowego ambasadora tego kraju - p. Verę Barroiun Machado. Jest to szósta kobieta na tym stanowisku akredytowana w Watykanie.
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Kościół ma cele odmienne aniżeli państwo. Jego misja jest bowiem wyłącznie religijna i duchowa. Tym niemniej zbiega się z zadaniami państwa, gdy chodzi o dobro człowieka. Papież podkreślił, że tylko świadome i odważne inicjatywy, graniczące z poświęceniem się dla wspólnego dobra, gwarantują ocalenie krajów ubogich. Potwierdził poparcie Stolicy Apostolskiej dla wysuniętej przez prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę inicjatywy zwołania w siedzibie ONZ konferencji nt. walki z głodem i ubóstwem, w której wziął udział watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano.
Papież wyraził uznanie dla rządu brazylijskiego za podjęcie inicjatywy darowania długów niektórym z najbiedniejszych krajów. Jest to przykład konkretnej solidarności i gotowości do wyrzeczeń na rzecz wspólnego dobra.

„L’Osservatore Romano” potępia zamordowanie brytyjskiego zakładnika

Pod tytułem Zmasakrowanie ludzkiej godności L’Osservatore Romano przynosi w numerze na 10 października br. wiadomość o zamordowaniu przez irackich terrorystów brytyjskiego zakładnika Kennetha Bigleya. Według watykańskiego dziennika, jego porwanie okazało się „długą agonią”.
„Stopniowe oswojenie się z horrorem - to niebezpieczeństwo grożące dziś światu. Mrożące krew w żyłach obrazy, jakie niemal codziennie nadchodzą z Iraku, zagrażają naszemu istnieniu, szerząc poczucie poddania się, fatalizmu w obliczu barbarzyństwa. Być może to właśnie ma na celu obłędna strategia band morderców, którzy chcą uczynić z grozy coś codziennego: chcą «znieczulić» sumienie świata, czyniąc je nieczułym i niezdolnym do oburzenia, aby stworzyć przestrzeń, w której nie będzie miejsca na litość” - donosi L’Osservatore Romano.
Watykański dziennik zwraca uwagę, że „nie było żadnej litości dla Kennetha Bigleya: brytyjski inżynier porwany w Iraku został bowiem zarżnięty - po uwięzieniu, które z każdym dniem wyglądało na długą agonię - przez porywaczy, terrorystów z grupy Abu Musab az-Zarqawiego”.
„W obliczu tej kolejnej masakry ludzkiej godności nikomu nie wolno ulegać pokusie poddania się ani powszechnemu pragnieniu zemsty, która rzeczywiście oznaczałaby porażkę cywilizacji” - podkreśla dziennik watykański.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

KEP: Coraz bliżej powołania komisji badającej zjawisko wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce

2024-11-18 21:18

[ TEMATY ]

KEP

ofiary wykorzystywania seksualnego

BP KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Pierwszy dzień obrad 399. Zebrania Plenarnego KEP

Prace nad powołaniem komisji niezależnych ekspertów do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego w Kościele w Polsce są na ukończeniu. Dziś, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, biskupi zapoznali się ze stanem prac nad przygotowaniem dokumentu ramowego, który określi zasady powołania i funkcjonowania takiego gremium - przekazał KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Aktualnie dokument ten jest konsultowany z Radą Prawną KEP. To bardzo ważny etap prac. Chodzi bowiem o to, aby zasady określające powołanie i uprawnienia takiego eksperckiego gremium były zgodne z prawem kanonicznym. Kolejnym etapem będzie decyzja o przyjęciu tego ramowego dokumentu przez trzy podmioty: Konferencję Episkopatu Polski oraz dwie konferencję skupiające przełożonych zakonów - męskich i żeńskich. Dopiero po tym etapie przyjdzie czas na kwestie personalne: poszukiwanie i wybór przewodniczącego, a następnie powoływanie członków komisji - wyjaśnia ks. Studnicki.
CZYTAJ DALEJ

Medalistka igrzysk nie widzi na jedno oko. "W sporcie bogowie nie istnieją"

2024-11-19 07:05

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

Aleksandra Kałucka

wspinaczka sportowa

diament

Autorstwa Simon Legner (User:simon04) - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/

Aleksandra Kałucka

Aleksandra Kałucka

Aleksandra Kałucka, brązowa medalistka olimpijska we wspinaczce sportowej, przyznała w rozmowie z PAP, że w sporcie bogowie nie istnieją. Jak wskazała, nawet słynny jamajski sprinter Usain Bolt miał swoje ułomności, a ona sama od urodzenia musi się zmagać z dużą wadą wzroku.

"To takie trochę małe Boże Narodzenie" - oceniła 22-letnia Kałucka odbierając podczas gali olimpijskiej diament i obraz. To jedne z nagród, które otrzymała od PKOl za medal olimpijski z Paryża.
CZYTAJ DALEJ

Zacznij Adwent śpiewająco

2024-11-19 12:34

[ TEMATY ]

warsztaty

adwent

Kłobuck

muzyka liturgiczna

parafia św. Marcina

Materiały organizatora

Trwają zapisy na II Kłobuckie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które będą się odbywać w dniach 29 listopada – 1 grudnia w kościele św. Marcina w Kłobucku.

Prowadzącym będzie Hubert Kowalski, wybitny polski dyrygent i kompozytor, szczególnie ceniony wśród chórzystów i instrumentalistów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję