Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski

Obóz auschwitz dziełem nazistowskich niemiec

27 stycznia Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie pamięci ofiar holokaustu, antysemityzmu i rasizmu. W dokumencie znalazło się sformułowanie o obozie Auschwitz-Birkenau, utworzonym przez niemieckich nazistów. Za rezolucją głosowało 617 deputowanych, a 10 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
Dokument ten stanowi odpowiedź na ustne zapytanie grupy parlamentarnej socjalistów, która chciała połączyć 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z powracającymi falami antysemityzmu, ksenofobii i rasizmu.
Głosowanie odbyło się w rocznicę „wyzwolenia utworzonego przez nazistowskie Niemcy obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, gdzie łącznie zamordowano 1,5 mln Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i innych więźniów różnych narodowości oraz homoseksualistów” - tak to sformułowano w rezolucji. „Jest on dla obywateli Europy nie tylko ważną okazją, by pamiętać i potępić straszliwe okrucieństwa i tragedię holokaustu, ale także by zająć się niepokojącym narastaniem antysemityzmu (...) w Europie” - stwierdza dokument.
Członkowie Parlamentu Europejskiego podkreślili w rezolucji, że „pamięć i edukacja są zasadniczymi częściami składowymi wysiłków zmierzających do całkowitego wyeliminowania nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu”. Dlatego zaapelują do Rady Europy, Komisji Europejskiej i państw członkowskich Unii, aby „w programach oświatowych w całej Unii Europejskiej poświęcić holokaustowi więcej miejsca”. Proponują również, aby dzień 27 stycznia ogłosić Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście w całej Unii Europejskiej.
Deputowani wezwali Radę Europy do „wypracowania porozumienia w sprawie ogólnoeuropejskiego zakazu podsycania nienawiści rasowej i religijnej w całej Unii Europejskiej”.
Rezolucja uchwalona w 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz jest w znacznym stopniu sukcesem polskiego posła Bogusława Sonika. Dokument ten budził wiele emocji wśród przedstawicieli grup parlamentarnych, a jego kształt był do ostatniej chwili dyskutowany. Socjaliści i liberałowie nie chcieli przyjąć złożonej przez Sonika propozycji umieszczenia w tekście słów o obozach zagłady, utworzonych przez niemieckich nazistów.
Niespodziewanie w swoim wystąpieniu na forum parlamentarnym polski poseł wezwał Martina Schulza - przewodniczącego Grupy Socjalistycznej w Parlamencie Europejskim do przyjęcia zapisu w tej właśnie postaci. Poseł Schulz, dotychczas nieprzejednany przeciwnik takiego ujęcia, zmienił stanowisko zarówno swoje, jak i całej Grupy, i wyraził na nie zgodę.
Dzięki zdecydowanemu stanowisku Sonika, wsparciu jego działań przez pozostałych polskich posłów, akcji mediów w naszym kraju i reakcji światowej opinii publicznej w sprawie rezolucji nastąpił przełom. „Zapomnienie i przekłamanie, nawet jeśli jest uzasadniane szlachetnym celem, nie pomoże nam zbudować trwałego porozumienia i pokoju. Najtrwalszym fundamentem dla pojednania między narodami jest pokora wobec prawdy historycznej. Tylko taka postawa umożliwia przebaczenie i pozwala mieć nadzieję na uzyskanie przebaczenia” - powiedział Sonik po głosowaniu.

Reklama

Włochy

Umarła, aby jej dziecko mogło żyć

„Postąpiła tak, jak Maksymilian Kolbe w Oświęcimiu” - powiedział abp Elio Sgreccia o 41-letniej Włoszce, która zmarła 24 stycznia br. wskutek nieleczonej choroby, gdyż leczenie groziło przerwaniem ciąży. Rita Fedrizzi z północy Włoch, matka dwóch chłopców w wieku 12 i 10 lat, urodziła trzy miesiące temu trzecie dziecko.
„Gest miłości i wiary, dzięki któremu zatriumfowało życie” - napisał watykański dziennik L’Osservatore Romano. „Jedyną terapią nie jest aborcja, lecz wiara” - powiedział proboszcz podczas pogrzebu kobiety.
W wywiadzie dla dziennika La Repubblica abp Sgreccia - przewodniczący Papieskiej Akademii Życia powiedział o geście „heroicznym i godnym szacunku”, przed którym „należy schylić czoło”. „Jest on trudny do zrozumienia, jeśli ma się materialistyczną wizję życia” - dodał hierarcha. Jego zdaniem, kobieta nie osierociła swych dzieci. „One wiedzą, że mama poświęciła się, aby dać życie braciszkowi. Pozostaje im miłość ojca, rodziny, a także parafii i całego Kościoła” - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

USA

W każdą niedzielę we Mszach św. w USA uczestniczy przeciętnie 25 mln osób, co stanowi ok. 35% ogółu katolików w tym kraju; wskaźnik ten jest wysoki w porównaniu z krajami europejskimi. Dane na ten temat ogłosił waszyngtoński Uniwersytet Georgetown na podstawie ankiet przeprowadzonych w całym kraju w latach 2000-04. Tymczasem obecność na niedzielnej Eucharystii w Ameryce Łacińskiej jest niższa niż w Europie czy USA. Dane te podano podczas niedawnych obrad sesji plenarnej Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej. Z posiadanych przez Komisję statystyk wynika, że uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. inne jest na obszarach wiejskich, a inne w wielkich metropoliach. Są też miejsca, gdzie brakuje kapłanów, dlatego wiernym trudno uczestniczyć we Mszy św.

Włochy

Wyjątkowo liczne były w br. we Włoszech spotkania w dniu patronalnego święta dziennikarzy - św. Franciszka Salezego. W wielu diecezjach miejscowi biskupi po Mszach św. dla pracowników środków przekazu spotkali się z nimi, by dyskutować o wyzwaniach stojących przed tym zawodem i o problemach, z jakimi borykają się czytelnicy, słuchacze i widzowie. Tak było m.in. w Wenecji, gdzie kard. Angelo Scola po Mszy św. w krypcie bazyliki św. Marka długo rozmawiał z przedstawicielami mediów. Na pytanie, jaki jest najcięższy grzech dziennikarzy, patriarcha Wenecji odpowiedział: „Umyślne ukrywanie prawdy”. W San Remo tamtejsza diecezja zorganizowała konferencję z udziałem arcybiskupa Genui - kard. Tarcisio Bertone i ministra Claudio Scajoli. Minister wręczył tegoroczną nagrodę „Złotego pióra” dyrektorowi Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Joaquinowi Navarro-Vallsowi w uznaniu jego pracy „służącej prawdzie i szerzeniu wartości chrześcijańskich”.

Reklama

Niemcy

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, wraz z przedstawicielami wszystkich frakcji niemieckiego parlamentu, przyjął 24 stycznia br. w berlińskim Reichstagu Krzyż Światowego Dnia Młodzieży. Krzyż przynieśli do Reichstagu młodzi ludzie, którzy w parlamentarnej kaplicy odmówili modlitwę wraz z przewodniczącym komisji niemieckiego Episkopatu ds. młodzieży - bp. Franzem-Josefem Bode, nuncjuszem apostolskim - abp. Erwinem Enderem oraz kierownikiem katolickiego biura przy niemieckim rządzie - ks. prał. Karlem Jüstenem. Na zakończenie nawiedzenia Krzyża ŚDM w Bundestagu Mszę św. dla niemieckich parlamentarzystów w kaplicy berlińskiej Akademii Katolickiej odprawił zastępca przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec - bp Heinrich Mussinghoff. Peregrynacja Krzyża ŚDM po Niemczech nazwana została Drogą pojednania i stanowi duchowe przygotowanie do ŚDM w Kolonii.

Albania

W stolicy Albanii - Tiranie otwarto uniwersytet katolicki, którego utworzenie zainicjowała osobiście bł. Matka Teresa z Kalkuty. Uczelnia związana z uniwersyteckim szpitalem „Matki Bożej Dobrej Rady” nosi imię błogosławionej zakonnicy, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, która urodziła się w albańskiej rodzinie.
Po śmierci Matki Teresy odpowiedzialność za realizację projektu przejął kard. Pio Laghi - były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. On też poświęcił nowy uniwersytet.

Tydzień na świecie

„Niech wszyscy mężczyźni i kobiety dobrej woli skorzystają z tej uroczystej okazji, aby powiedzieć «Nigdy więcej!» takim zbrodniom, bez względu na ich polityczną inspirację, tak aby wszystkie narody, jak również ONZ, rzeczywiście szanowały życie, wolność i godność każdego człowieka” - zaapelował abp Celestino Migliore. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej w nowojorskiej siedzibie ONZ przemawiał podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego, zorganizowanej z okazji 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Również z tej okazji specjalną rezolucję przyjął Parlament Europejski, a niemiecki Episkopat wystosował oświadczenie, w którym biskupi napisali m.in., że „Niemcy mają jeszcze przed sobą długą drogę oczyszczenia i dialogu z dziedzictwem Auschwitz”.

Jan Paweł II mianował polskiego pallotyna - ks. Henryka Hosera zastępcą sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Nadał mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego Tepelte.

Ojciec Święty zmienił struktury organizacyjne Kościoła katolickiego w Albanii. Zamiast jednej metropolii będą obecnie dwie: Szkodra i Tirana-Durrës, którym będą podlegać łącznie 4 kościelne jednostki terytorialne.

Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Rosji został bp Joseph Werth.

Prezydent USA George W. Bush rozpoczął drugą kadencję.

Film Pasja Mela Gibsona został nominowany w 3 kategoriach (za zdjęcia, muzykę i charakteryzację) do tegorocznych Oskarów.

Propozycja ustanowienia narodowych grup w Parlamencie Europejskim wywołała furię wśród posłów komisji konstytucyjnej. Polscy posłowie z LPR zaproponowali formalne uznanie grup narodowych i zagwarantowanie im takich samych praw, jakie mają w unijnym parlamencie transnarodowe frakcje polityczne. W związku z tą sprawą szef komisji konstytucyjnej Jo Leinen uznał za „nienormalne” wystawianie flag narodowych w sali obrad unijnego zgromadzenia i porównał eksponowanie barw narodowych w europarlamencie do cyrku i przedszkola.

Od września ub.r., gdy we Francji weszła w życie ustawa zabraniająca noszenia w szkołach „ostentacyjnych” symboli religijnych, ze szkół usunięto 48 uczniów. Poinformowała o tym środki przekazu francuska minister oświaty Françoise Fillon. Wśród wydalonych jest 45 dziewcząt i 3 sikhów; dziewczęta odmówiły zdjęcia chust, a chłopcy - turbanów. Od początku obecnego roku szkolnego zanotowano 639 konfliktów w sprawie noszenia symboli religijnych (część uczniów przeszła do szkół prywatnych).

Wiktor Juszczenko został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy.

Dziennik New York Times napisał m.in., że w czasie „pomarańczowej rewolucji” na Ukrainie mogło dojść do rozlewu krwi: w kierunku Kijowa jechało 10 tys. żołnierzy MSW z rozkazem użycia broni do rozpędzania demonstrantów. Masakrze zapobiegła ponoć interwencja służb specjalnych, które rozpoczęły już współpracę z opozycją.

Doradcy prezydenta Władimira Putina donieśli, że liczba ludności Rosji do połowy bieżącego stulecia zmniejszy się prawdopodobnie o 1/3, czyli do 100 mln. Według nich, „sytuacja demograficzna Rosji jest skrajnie niekorzystna i w najbliższych latach może się jeszcze pogorszyć”.

W wieku 85 lat zmarł Zhao Ziyang - reformatorski I sekretarz Komunistycznej Partii Chin, którego odsunięto od władzy, bo opierał się użyciu siły przeciwko studentom zgromadzonym na placu Tiananmen w czerwcu 1989 r.

W dalszym ciągu możemy pomagać mieszkańcom południowo-wschodniej Azji dotkniętym tragicznym w skutkach trzęsieniem ziemi.

Ofiary na ten cel można przekazywać na konto
Caritas Polska
PKO BP SA I Oddział w Warszawie
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: „Trzęsienie ziemi w Azji”

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

[ TEMATY ]

Caritas

fundacja

ciąża

samotna mama

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Trudne ciąże

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję