Watykan
Papież wkroczył na drogę męki Chrystusa
Jan Paweł II na nowym etapie swojego cierpienia wkroczył „na drogę męki Chrystusa” - uważa kard. Joseph Ratzinger. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego prefekt Kongregacji Nauki Wiary powiedział, że obecne milczenie Papieża „ma swój sens, jest on gotowy w inny sposób przekazywać decyzje i komunikować się”.
Kard. Ratzinger podkreślił, że symbolem długiego pontyfikatu Jana Pawła II jest cierpienie, które jest „jedynym w swoim rodzaju przesłaniem”. „Również na drodze swojego cierpienia Papież wiele ludziom powiedział i ofiarował” - zaznaczył kardynał. Wskazał przy tym na list stowarzyszenia chorych na Parkinsona, którzy dziękują Papieżowi za „rehabilitację ich obrazu, w którym Ojciec Święty ma odwagę występować jako człowiek cierpiący i dzięki temu z pełnym zaangażowaniem oddziaływać” na opinię społeczną.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zauważył: „Papież pokazuje, jak płodne jest cierpienie niesione z wieloma cierpiącymi tego świata”. Jego zdaniem, cierpienie może mieć sens i zawiera w sobie coś pozytywnego. „To przesłanie jest ważne szczególnie dla świata, w którym chce się cierpienie ukryć, a nawet usunąć” - powiedział kard. Ratzinger.
Dania
Rząd chce obowiązkowej katechezy
Reklama
Duński minister oświaty Bertel Haarder opowiedział się za przywróceniem w szkołach obowiązkowej katechezy. W wypowiedzi dla gazety Kristeligt Dagblad minister wyraził zaniepokojenie możliwością „sekularyzacji” szkoły i wyrugowania z niej - podobnie jak we Francji czy w Turcji - pieśni liturgicznych, nabożeństw i symboli religijnych. Polityk ten, który w duńskim rządzie, postrzeganym jako liberalno-konserwatywny, odpowiada także za sprawy wyznaniowe, opowiedział się również za powrotem do szkół obowiązkowej lektury Pisma Świętego. Jego zdaniem, zamiast tworzyć model, w którym usuwane są wszelkie symbole religijne, lepiej stwarzać przestrzeń dla każdego wyznania, także dla symboli islamskich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Brazylia
440-lecie Rio de Janeiro
1 marca br. zainaugurowano obchody 440. rocznicy założenia Rio de Janeiro. Spod słynnego posągu Chrystusa Odkupiciela na wzgórzu Corcovado o godz. 17.00 arcybiskup tego miasta - kard. Eusebio Oscar Scheid rozpoczął modlitwę o pokój, po czym udzielił jego mieszkańcom uroczystego błogosławieństwa.
Ceremonia nawiązywała do błogosławieństwa udzielonego mieszkańcom Rio przez Jana Pawła II przed 25 laty - 2 lipca 1980 r.
Bezpośrednio po tej uroczystości uczniowie Instytutu Głuchoniemych wykonali w języku migowym hymn narodowy Brazylii. Figura Chrystusa Odkupiciela otrzymała niebieskie oświetlenie, zaprojektowane przez francuską artystkę Agnes Winter. Ukazuje ono także symbolicznie jedność Brazylii i Francji, gdyż posąg jest dziełem brazylijskiego inżyniera Hectora da Silva Costy, wspieranego przez francuskiego rzeźbiarza Paula Landowskiego (syna mieszkającej we Francji słynnej klawesynistki polskiego pochodzenia Wandy Landowskiej).
Również w nocy z 1 na 2 października 2005 r. niebieska kopia figury Chrystusa Odkupiciela z Rio ozdobi fasadę katedry Notre Dame w Paryżu. W tym też dniu kolejka wożąca turystów na Corcovado obchodzi 120. rocznicę swego istnienia. Przy słynnym „Zakręcie Oj” ustawiono postacie 12 świętych otoczonych największym kultem w Brazylii, wśród nich stanął św. Sebastian - patron Rio de Janeiro.
Wielka Brytania
Reklama
Zmarł założyciel Amnesty International
Zmarły 25 lutego 2005 r. w Oxfordzie Peter Benenson, założyciel organizacji obrońców praw człowieka Amnesty International, który jako pierwszy użył wyrażenia „więźniowie sumienia”, pochodził z rodziny żydowskiej, lecz przeszedł na katolicyzm. Stanął potem na czele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia przeciwko Torturom. Amnesty International, które zostało laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 1977 r., ma ponad 1,8 mln członków i sympatyków na całym świecie.
„Niezliczone ofiary prześladowań na całym świecie mają powody do wdzięczności wobec Petera Benensona. To właśnie dzięki niemu w latach 60. rozpoczęto działania, nazwane wkrótce potem «jednym z największych szaleństw naszych czasów»: działania podejmowane przez ludzi wrażliwych na całym świecie, mające na celu obnażenia nieprawości dokonywanych przez rządy i kładzenie im kresu” - oświadczyła Mirella Panek, rzecznik prasowy Amnesty International w Polsce.
W 2001 r. Peter Benenson otrzymał od brytyjskiej gazety Daily Mirror prestiżową nagrodę „Duma Brytanii” za dokonania całego swego życia. „Życie Petera Benensona było świadectwem jego niezgody na niesprawiedliwość, śmierć i tortury. Wierzył, że nawet zwykły człowiek może zrobić niezwykłe rzeczy. Stwarzając Amnesty International, dał taką możliwość upominania się o sprawiedliwość każdej osobie” - powiedziała Irene Khan, sekretarz generalny Amnesty International.
ONZ
O przekazanie Janowi Pawłowi II serdecznych pozdrowień i najlepszych życzeń od Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej personelu poprosił sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano minister spraw zagranicznych Gabonu Jean Ping. Przewodniczący 59. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ odwiedził 2 marca Watykan, gdzie rozmawiał z kardynałem sekretarzem stanu, a w spotkaniu wzięli udział także sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami - abp Giovanni Lajolo i ambasador Gabonu w Watykanie Desiré Koumba.
Ogłoszony po rozmowach komunikat watykańskiego Biura Prasowego stwierdza, że omawiano sprawy bardzo już zaawansowanej reformy struktur ONZ, a także ciągle jeszcze niepokojącą sytuację w różnych krajach Czarnego Lądu, ze szczególnym uwzględnieniem działań Unii Afrykańskiej. Poruszono też niektóre aspekty współpracy Kościoła i państwa w Gabonie, w którym obowiązuje porozumienie ramowe zawarte przez miejscowy rząd i Stolicę Apostolską w 1997 r.
Rumunia
Reklama
W miejscowości Sangeorgiu de Mures (Marosszentgyörgy) w Siedmiogrodzie powstaje nowy klasztor Sióstr Karmelitanek. Kamień węgielny pod jego budowę poświęcił nuncjusz apostolski w Bukareszcie - abp Jean-Claude Perisset oraz abp György Jakubinyi z Alba Julia.
Abp Jakubinyi powiedział podczas uroczystości, że „oto ziściło się marzenie biskupa i męczennika Arona Martona (1896-1980), aby w Siedmiogrodzie mógł ponownie osiąść zakon kontemplacyjny”.
Obok kaplicy i cel dla ośmiu sióstr, w klasztorze będzie też szwalnia, zakład produkcji świec i ozdób oraz biblioteka. Zostaną też zbudowane pokoje gościnne dla osób, które będą brały udział w rekolekcjach. Budynki klasztorne mają być gotowe jesienią. Budowa nowego klasztoru Karmelitanek jest ważnym znakiem, że w Siedmiogrodzie odradza się życie religijne węgierskojęzycznych katolików obrządku łacińskiego.
Czad
Polski misjonarz - ks. Edward Ryfa, pracujący od 9 lat w Czadzie, stał się 2 marca ofiarą napadu, gdy jechał samochodem do swej parafii w miejscowości Baili, ok. 200 km od stolicy kraju - Ndżameny. Nieznani sprawcy ostrzelali jego pojazd, w którym znajdowali się jeszcze jeden kapłan i czterej katechiści. Ciężko rannego Polaka przewieziono śmigłowcem armii francuskiej do francuskiego szpitala wojskowego w stolicy, gdzie został poddany operacji.
Niemal dokładnie w tym samym miejscu 26 grudnia ub.r. zginęła 58-letnia zakonnica francuska - s. Christiane Philippon, również jadąca samochodem; wraz z nią zostały ranne dwie inne zakonnice, a trzecia wyszła z napadu bez szwanku. W Czadzie pracuje obecnie ok. 20 misjonarzy z Polski.
Japonia
Po raz pierwszy w historii Kościoła w Japonii liczba katolików obcokrajowców przekroczyła liczbę rodzimych wiernych. Na początku 2005 r. żyje w Japonii niespełna 530 tys. katolików cudzoziemców, co stanowi 54 proc. członków miejscowego Kościoła, podczas gdy katolików Japończyków jest 450 tys., czyli 46 proc.
W Japonii istnieje potrzeba budowania nowego wzorca Kościoła, opartego na współpracy z napływającymi coraz liczniej do Japonii obcokrajowcami z krajów tradycyjnie katolickich.
Tydzień na świecie
Po operacji tracheotomii Jan Paweł II przebywa na rekonwalescencji w klinice Gemelli.
Ikonę Matki Bożej otrzymał 2 marca Jan Paweł II od akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej ambasadorów sześciu krajów prawosławnych: Rosji, Bułgarii, Serbii i Czarnogóry, Rumunii, Cypru i Grecji. „To dowód, że Europa Wschodnia modli się za niego” - powiedział w Radiu Watykańskim w imieniu przybyłych ambasador Bułgarii Władimir Gradew.
Były duchowny szkockiego Kościoła episkopalnego James Bell został 2 marca wyświęcony na kapłana katolickiego. W Anglii święcenia kapłańskie byłych duchownych wspólnoty anglikańskiej odbywały się już wielokrotnie. W Szkocji takie wydarzenie ma miejsce po raz pierwszy.
Amerykanie schwytali w Iraku przyrodniego brata Saddama Husajna.
Niemiecka opozycja domaga się odwołania ministra spraw zagranicznych Joshki Fishera, oskarżając go o udział w „aferze wizowej” (wizy dla Ukraińców za łapówki).
W Ukrainie zatrzymano podejrzanych o zamordowanie w 2000 r. opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze.
OBWE stwierdziła, że wybory parlamentarne w Tadżykistanie „nie spełniały demokratycznch standardów”.
W Kairze koptyjscy chrześcijanie masowo zaprotestowali przeciwko porwaniu dwóch chrześcijanek i zmuszaniu ich do przyjęcia islamu.
Siedmiu rosyjskich żołnierzy zginęło podczas walk w Czeczenii.
Jan A. P. Kaczmarek otrzymał hollywoodzkiego „Oskara” za muzykę do filmu Marzyciel.
Prawie 80 tys. kupców rozpoczęło na Białorusi bezterminowy strajk w proteście przeciw polityce podatkowej Łukaszenki.
Po raz pierwszy od 200 lat prezydentem Urugwaju został polityk lewicy Tabaré Vazquez - od razu zapowiedział nawiązanie stosunków dyplomatycznych z komunistycznym reżimem Fidela Castro na Kubie.
We Florencji zmarł wybitny włoski poeta Mario Luzi (ur. 1914 r.).
Porwana w Iraku francuska dziennikarka z lewicowego Liberation w dramatycznym apelu prosiła władze francuskie o interwencję w jej sprawie.
W Kalifornii rozpoczął się proces znanego piosenkarza Michaela Jacksona, oskarżonego o pedofilię.
Amerykańska firma „Google” zapowiedziała, że planuje udostępnienie w internecie księgozbiorów amerykańskich uniwersytetów.
Prezydent Rosji Władimir Putin powołał prorządową organizację młodzieżową „Naszi” (Nasi).
Węgierscy rolnicy blokowali węzłowe połączenia komunikacyjne w proteście przeciw znikomym wypłatom obiecanych dotacji z UE - wypłacono tylko 9 proc.
„Aborcja nie jest prawem człowieka” - oświadczyła delegacja amerykańska na sesji ONZ, krytykując jednocześnie sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, który określił aborcję mianem „prawa seksualnego” człowieka.
Jeszcze w tym roku Rosja chce wprowadzić do swego uzbrojenia broń nowej generacji systemu „Iskander”.
W Hamburgu polski bokser zawodowy Dariusz Michalczewski przegrał walkę o tytuł mistrzowski z pięściarzem francuskim Fabrice Tiozzo.