Reklama

Świat

USA: sąd przywrócił ustawę antyaborcyjną

Sąd federalny w Tennessee przywrócił tymczasowo zakaz wykonywania aborcji z powodu rasy lub płci płodu oraz prenatalnej diagnozy zespołu Downa. Ustawa była wcześniej wielokrotnie kwestionowana z prawnego punktu widzenia przez jej przeciwników. O przywrócenie prawa wnioskował stanowy prokurator generalny. „Amerykanie nie chcą śmiertelnej dyskryminacji nienarodzonych dzieci” – skomentowała orzeczenie Marjorie Dannenfelser z fundacji prolife, Susan B. Anthony List.

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych trwa walka o rozstrzygnięcie kwestii aborcji. Toczy się ona na szczeblu ogólnokrajowym, jak i stanowym. Choć w lipcu 2020 r. w stanie Tennessee uchwalono prawo antyaborcyjne, we wrześniu ubiegłego roku zostało ono tymczasowo zablokowane przez sąd stanowy. W środowym orzeczeniu sąd apelacyjny szóstego okręgu USA przychylił się do wniosku biura prokuratora generalnego Tennessee o zmianę tej decyzji. Oznacza to tymczasowe zezwolenie na egzekwowanie tzw. zakazu z przyczyn uzasadnionych. Zakaz ten jest częścią kompleksowej ustawy antyaborcyjnej, podpisanej w 2020 r. przez republikańskiego gubernatora stanu Billa Lee. W szczególności, ustawa zakazała aborcji już w szóstym tygodniu, po wykryciu bicia serca.

Podobne ustawy w Missisipi, Ohio i innych stanach zostały odrzucone przez sądy. W przypadku Tennessee sąd może zaczekać z wydaniem ostatecznego orzeczenia do czasu, gdy Sąd Najwyższy USA wyda decyzję w nierozstrzygniętej dotąd sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization. Dotyczy ona wprowadzonego w stanie Missisipi zakazu zabijania nienarodzonych dzieci po 15 tygodniu ciąży. Rozstrzygnięcie sprawy może wpłynąć na ostateczny kształt prawa aborcyjnego w całym kraju.

Choć opóźnianie ostatecznej decyzji co do losu ustawy jest krytykowane, to obecny zwrot jest przyjęty z zadowoleniem przez działaczy prolife. „Niszczące skutki aborcji dla społeczności mniejszościowych, osób z zespołem Downa i tysięcy zaginionych dziewczynek są dobrze udokumentowane. Przełomowe ustawy antyaborcyjne w Tennessee odzwierciedlają konsensus Amerykanów, którzy sprzeciwiają się śmiertelnej dyskryminacji nienarodzonych dzieci i chcą znacznie większych ograniczeń aborcji niż pozwala na to nasze krajowe status quo” – napisała w oświadczeniu prezes fundacji Susan B. Anthony List, Marjorie Dannenfelser.

W styczniu w wielu miastach Stanów Zjednoczonych przeszły marsze prolife. Kościół w tym kraju zachęca do postu i modlitwy w intencji ochrony życia, zwłaszcza w nowym roku, który może być przełomowy w kwestiach działania aborcji.

2022-02-04 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błaszczak: dziś ważny dzień dla Wojska Polskiego, zawarcie umowy o wzmocnionej obecności wojsk USA w Polsce

[ TEMATY ]

USA

Mariusz Błaszczak

Wojsko Polskie

st. chor. sztab. Rafał Mniedło

15 sierpnia 2020 roku to ważny dzień dla Wojska Polskiego, dzień zawarcia umowy o wzmocnionej liczebnie obecności wojsk USA w Polsce. Umowa stanowi o trwałej obecności w Polsce wojsk USA - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak cytowany na Twitterze Ministerstw Obrony Narodowej.

"15 sierpnia 2020 roku to ważny dzień dla Wojska Polskiego, dzień zawarcia umowy o wzmocnionej liczebnie obecności wojsk USA w Polsce. Umowa stanowi o trwałej obecności w Polsce wojsk USA - zarówno wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych" - powiedział szef MON cytowany na Twitterze ministerstwa.

CZYTAJ DALEJ

USA: trwają dyskusje wokół udzielania Komunii politykom proaborcyjnym

2022-07-03 08:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

W Kościele amerykańskim nie ustają dyskusje dotyczące udzielania Komunii świętej politykom-katolikom, znanym z proaborcyjnych poglądów i działań. Spory na ten temat wzmogły się jeszcze po obaleniu 24 czerwca przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustawy „Roe v. Wade” z 1973, dopuszczającej przereywanie ciąży.

Do kolejnej takiej wymiany zdań doszło w stanie Nowy Meksyk, gdzie polityk Partii Republikańskiej John Block wezwał arcybiskupa Santa Fe Johna C. Westera do „podjęcia działań dyscyplinarnych” przeciwko kongresmence-katoliczce, popierającej aborcję.

CZYTAJ DALEJ

W hałasie świata usłyszeć Ducha Świętego

2022-07-03 17:42

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock

„Trzeba uczyć się słuchać, ale nie pobieżnie, przy okazji, mimochodem, ale tak, by usłyszeć. W ogromnej ilości głosów i dźwięków, które do nas docierają, w całym hałasie świata, wsłuchać się w Ducha Świętego i Jego natchnienia” - mówił w niedzielę w Markowicach bp Radosław Orchowicz.

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył sumie odpustowej z okazji dorocznego odpustu ku czci Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw, który to tytuł markowicka Madonna zyskała podczas koronacji w 1965 roku. Nakładający papieskie korony kard. Stefan Wyszyński mówił wówczas, że Maryja lubi wybierać samotne miejsca, aby każda dusza skołatana mozołem dni i trudami życia mogła w miejscu odosobnionym wyżalić się i wypłakiwać bez świadków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję