Reklama

Edukacja

Profesor KUL Henryk Podbielski doktorem honoris causa UAM

Prof. Henryk Podbielski to jeden z najwybitniejszych hellenistów, uczony o uznanej pozycji w światowym środowisku filologów klasycznych i historyków filozofii – tak profesora KUL ocenił Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który 7 lutego w Poznaniu uroczyście nada mu godność doktora honoris causa UAM. Wybitny filolog klasyczny, współtwórca olbrzymiej syntezy literatury greckiej, związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od blisko 60 lat.

[ TEMATY ]

KUL

doktor honoris causa

Archiwum KUL

Prof. Henryk Podbielski

Prof. Henryk Podbielski

- Profesor Henryk Podbielski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych hellenistów w Polsce – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Narecki z Katedry Filologii Greckiej Instytutu Literaturoznawstwa KUL. Dodał, że jako zaangażowany dydaktyk, oddany swej pracy badacz literatury, kultury i języka starożytnych Greków i Rzymian, członek prestiżowych stowarzyszeń i organizacji naukowych – zawsze godnie reprezentował swoją uczelnię i całe jej środowisko naukowe.

Prof. Narecki zaznaczył, że dzięki znakomitym publikacjom w renomowanych wydawnictwach, nowy doktor honoris causa UAM dał się poznać szerokiemu gronu humanistów polskich i zagranicznych oraz licznym rzeszom czytelników, zdobywając ich uznanie i szacunek.

Na KUL-u studia na filologii klasycznej obejmują zagadnienia z zakresu literatury, historii, kultury antycznej, a także językoznawstwa. To jeden z najciekawszych kierunków studiów humanistycznych na lubelskiej uczelni, który pozwala na dogłębne zapoznanie się m.in. z literaturą, kulturą i językiem starożytnej Grecji.

Reklama

***

Henryk Podbielski jako etatowy pracownik naukowo-dydaktyczny pracował na KUL od 1963 do 2011 roku. Tytuł doktora a następnie habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykładał na uniwersytetach zagranicznych, m.in. na Uniwersytetach w Leuven i w Louvain-la-Neuve, w Amsterdamie, Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen, w Eichstätt, Heidelbergu, Paryżu, Mediolanie i Rzymie.

Wyjątkowym osiągnięciem uczonego jest kierowanie w latach 1999-2001 projektem badawczym Literatura Grecji starożytnej, w którym uczestniczyło 26 polskich hellenistów. Jego rezultatem jest olbrzymia synteza literatury greckiej (wydana przez KUL w 2005 roku), obejmująca całość jej dziejów, od Homera (VIII w. przed Chr.) po Nonnosa (V w. po Chr.).

W latach 1975-2010 Profesor był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, od 2004 jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

W 2005 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP; w 2006 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za redakcję i współautorstwo monografii Literatura Grecji starożytnej, zaś w 2011 r. - nagrodę Rektora KUL I stopnia za całokształt osiągnięć naukowo-dydaktycznych.

2022-02-04 17:08

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doktor honoris causa

Abp Stanisław Budzik otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uroczystość odbędzie się 23 stycznia w Centrum Kongresowym UP. Abp Stanisław Budzik urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. W diecezji tarnowskiej tworzył m.in. struktury Caritas i wydawnictwa, był wykładowcą w seminarium duchownym i instytucie teologicznym. Pracę doktorską obronił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, w 1997 r. uzyskał habilitację z nauk teologicznych, a w 2002 r. stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję