Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 25/2005

O. Nikodem Gdyk OFM

O. Nikodem Gdyk OFM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Dziwisz w Polsce

8 czerwca abp Stanisław Dziwisz przybył do Krakowa, aby spotkać się z kard. Franciszkiem Macharskim i pracownikami Kurii Metropolitalnej.
Na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Krakowskich czekali na niego biskupi pomocniczy Józef Guzdek i Jan Szkodoń, siostry, księża i świeccy pracownicy Kurii. Abp. Dziwisza witano wiązankami kwiatów, serdecznymi słowami i łzami wzruszenia.
Silnych emocji nie krył także nowy Metropolita Krakowski, który mieszkał na Franciszkańskiej 3 jako kapelan kard. Karola Wojtyły i wracał tu wielokrotnie jako papieski sekretarz. Tym razem także zatrzymał się w swoim starym mieszkaniu. Abp Dziwisz udał się najpierw na modlitwę do kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich, a następnie spotkał się z kard. Franciszkiem Macharskim. Klęknął przed nim i poprosił o ojcowskie błogosławieństwo. To samo uczynił kard. Macharski, powtarzając tym samym słynny uścisk Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. W Kurii Krakowskiej zorganizowane zostało również spotkanie nowego Metropolity z dziennikarzami.
Przed przybyciem do Krakowa abp Dziwisz zatrzymał się w swej rodzinnej miejscowości, w Rabie Wyżnej, a także w sanktuarium w Kalwarii Zbrzydowskiej.
W Krakowie Łagiewnikach nawiedził sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie modlił się na różańcu, który miał przy sobie Ojciec Święty Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia.

Nowy kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Reklama

Na kongresie kapitulnym, który odbył się w Krakowie w siedzibie Prowincjalatu Ojców Bernardynów w dniach 3-4 czerwca 2005 r. pod przewodnictwem o. Dymitra Żeglina OFM, wizytatora generalnego i prezesa kapituły, dokonano zmian personalnych w sanktuarium kalwaryjskim. Nowym kustoszem sanktuarium i gwardianem klasztoru pw. Matki Bożej Anielskiej został o. dr Damian Muskus OFM. W ponad 400-letniej historii sanktuarium o. Damian jest 113. gwardianem (przełożonym). Natomiast wikariuszem klasztoru został o. Nazariusz Popielarski OFM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojcowie Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej

Nowy prowincjał zakonu braci mniejszych - reformatów

O. Nikodem Gdyk OFM, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, został wybrany nowym prowincjałem franciszkańskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej.
O. Nikodem Gdyk urodził się w Jarosławiu w 1962 r. Zakonne śluby wieczyste złożył w 1986 r. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Krakowie i w Międzynarodowym Seminarium Teologicznym w Jerozolimie, gdzie 29 czerwca 1988 r. z rąk patriarchy łacińskiego Michela Sabbaha otrzymał święcenia kapłańskie.
W 1995 r. o. Nikodem objął funkcję komisarza Ziemi Świętej w Polsce, redaktora naczelnego kwartalnika Ziemia Święta i sekretarza prowincji ds. ewangelizacji misyjnej. Jest wykładowcą archeologii biblijnej w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu w Krakowie, organizatorem biura pielgrzymkowego przy Komisariacie Ziemi Świętej w Krakowie i przewodnikiem grup pielgrzymkowych do Ziemi Świętej i innych krajów biblijnych. Brał udział w wyprawach archeologicznych na górę Nebo. Był wizytatorem generalnym franciszkańskich kustodii na Ukrainie, Białorusi i w Gruzji. Wizytował misjonarzy w Togo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Australii oraz Papui-Nowej Gwinei. Reaktywował Międzynarodowe Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świętej. Jest twórcą Muzeum Misyjnego w Krakowie.
Prowincja Matki Bożej Anielskiej jest jedną z pięciu polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych i ma swoją siedzibę w Krakowie przy ul. Reformackiej 4.

TAJ

Papieskie błogosławieństwo dla sanktuarium w Gidlach

28 lutego 2005 r., na kilka dni przed pójściem do szpitala, Ojciec Święty Jan Paweł II skierował i osobiście podpisał szczególne błogosławieństwo dla sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, życząc Kustoszowi, wszystkim odwiedzającym je pielgrzymom, w szczególności chorym proszącym o łaskę zdrowia, obfitości łask Bożych.
Gorącym orędownikiem Matki Bożej Gidelskiej i pośrednikiem między klasztorem Ojców Dominikanów a Ojcem Świętym był metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, który 5 czerwca br. podczas nabożeństwa dziękczynno-błagalnego odczytał podpisany drżącą ręką przez Jana Pawła II dokument. Msze św. w intencji chorych będą odtąd odprawiane w sanktuarium w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Uroczystość zakończyło indywidualne błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem.

W. M.

Tydzień w Polsce

Papież Benedykt XVI mianował ks. prał. Romualda Kamińskiego, dotychczasowego kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną Agunto.

Polska będzie musiała dopłacić 269 mln euro do budżetu UE w ramach składki za obecny rok. Komisja Europejska wyjaśniła, że kwotę tę należy wpłacić z powodu korekty wynikającej ze zmiany kursu euro wobec złotówki.

„Polska dyplomacja jest na Białorusi szkalowana jak żadna inna; największym wrogiem jest Polska” - powiedziała m.in. szefowa Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys na spotkaniu z sejmową Komisją Łączności z Polakami za Granicą. Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wolski podkreślił, że MSZ prowadzi intensywne przygotowania do podjęcia kroków politycznych wobec władz Białorusi, które będą stosowane w zależności od rozwoju sytuacji wokół ZPB. Nie ujawnił, jakie to będą działania, ale zapewnił, że będą skuteczne.

Strona polska osiągnęła porozumienie z władzami ukraińskimi w sprawie oficjalnego otwarcia Cmentarza Orląt Lwowskich. Jednak Rada Miejska Lwowa krytycznie oceniła porozumienie stron w sprawie cmentarza i ostateczną decyzję oddaliła w czasie.

Senat przyjął sprawozdanie KRRiT za 2004 r. Oznacza to, że członkowie KRRiT zachowają swoje stanowiska.

Przewodniczącej KRRiT Danucie Waniek grozi postawienie przed Trybunałem Stanu. Poddała ona pod głosowanie Rady uchwałę o wygaśnięciu mandatu Marka Ostrowskiego - szefa rady nadzorczej TVP, wkrótce zastąpionego przez powiązanego z lewicą Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego. Tymczasem obowiązuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 1995 r., iż członkowie rad nadzorczych mediów publicznych są nieodwoływalni przed końcem kadencji, a o ewentualnym wygaśnięciu mandatu może zdecydować jedynie sąd.

Sejm znowelizował ustawę o ustroju Warszawy. Nowelizacja m.in. zakazuje łączenia funkcji członka zarządu dzielnicy i mandatu radnego. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński powiedział m.in., że nowelizacja ogranicza kompetencje prezydenta stolicy, w związku z czym rozważa rezygnację z urzędu.

Sejm zaostrzył prawo karne, m.in. drastycznie podnosząc kary za przestępstwa seksualne, a także wprowadzając obostrzenia wobec pedofilów przebywających po wyroku na wolności. Sejm wydłużył o 5 lat okres przedawnień przestępstw zagrożonych karą do 25 lat więzienia.

Nowymi kandydatami na prezydenta RP zostali: Henryka Bochniarz (Partia Demokratyczna) i Maciej Giertych (LPR).

Prof. Andrzej Rzepliński, działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jest jedynym kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich; kadencja prof. Andrzeja Zolla dobiega końca.

Prezes IPN Leon Kieres i szefowa niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi Marianne Birthler podpisali umowę o współpracy, która zakłada wzajemne udostępnianie archiwaliów służb specjalnych PRL i NRD oraz współpracę naukową.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzwyczajny konsystorz, 1. sesja: wyzwania świata i rola Kościoła

2026-06-26 17:45

[ TEMATY ]

konsystorz

Papież Leon XIV

Aula Pawła VI

@Vatican Media

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Papież wziął udział w 1. sesji nadzwyczajnego konsystorza z udziałem 178 kardynałów

Liczne wyzwania współczesnego świata i sposób, w jaki Kościół może odnajdywać się pośród nich, jako znak nadziei i pocieszenia – to niektóre spośród tematów, jakie podjęli kardynałowie z całego świata podczas pierwszej, przedpołudniowej sesji nadzwyczajnego konstystorza. Obrady, w których uczestniczy 178 purpuratów, otworzył Leon XIV, a medytację wprowadzającą wygłosił kard. Grzegorz Ryś.

Publikujemy treść komunikatu, podsumowującego pierwszą sesję obrad nadzwyczajnego konsystorza, który dziś i jutro odbywa się w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję