Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2005

Krzysztof Świertok

Ambulans, w którym oddawano krew

Ambulans, w którym oddawano krew

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie częstochowskich szkół

U źródeł - pod takim hasłem 3 czerwca zgromadziło się ok. 500 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Spotkanie było poświęcone 25-leciu „Porozumień Sierpniowych” oraz zarejestrowania NSZZ „Solidarność”. Przybył prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który w zaproszeniu napisał: „Celem spotkania jest przypomnienie rodowodu, społecznego fenomenu i wartości, jakie niósł ruch «Solidarności», oraz roli, jaką w kształtowaniu idei «Solidarności» odgrywała nauka społeczna Kościoła, głoszona podczas pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny”. W kaplicy św. Józefa uczniowie obejrzeli film: Polskie drogi do niepodległości - Solidarność. Debatę na temat: U źródeł prowadził Jan Pospieszalski - muzyk i redaktor TVP. Organizatorem spotkania była Aleksandra Rabenda - inspektor Wydziału Komunikacji Społecznej UM Częstochowa.

„Środowisko a zdrowie - 2005”

Reklama

To temat 7. Ogólnopolskiej Sesji Popularnonaukowej odbywającej się w dniach 2-3 czerwca. Omawiano zagadnienia dotyczące m.in.: możliwości usuwania farmaceutyków ze ścieków, wpływu hałasu na zdrowie człowieka, problemu odpadów, zagrożeń bakteryjnych wód powierzchniowych, roślin i żywności genetycznie modyfikowanej. Mszę św. inaugurującą spotkanie odprawił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Spotkanie objęli honorowym patronatem m.in.: minister środowiska, minister zdrowia, przewodniczący Senackiej Komisji Ochrony Środowiska oraz prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileuszowa Pielgrzymka KIK

25. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej zgromadziła 4 czerwca ok. 600 osób z kilkudziesięciu klubów. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Stanisław Nowak wraz z bp. Bronisławem Dembowskim z Włocławka, ks. inf. Ireneuszem Skubisiem - redaktorem naczelnym Niedzieli i 10 kapelanami. Obecni byli: Paweł Broszkowski - przewodniczący Rady Porozumienia KIK, Stanisław Latek - sekretarz Rady i Adam Banaszkiewicz - prezes KIK Oddział Częstochowa. W homilii abp Nowak powiedział, że przeżywamy teraz „mały dramat odrzucenia konstytucji europejskiej”. „Przecież wielu z nas tak sobie myśli po cichu: nie odpowiada człowiekowi ta konstytucja, bo w preambule nie znalazło się miejsce dla imienia Boga, nawet dla wspomnienia, że wartości chrześcijańskie kształtowały Europę, że Europa ma korzenie chrześcijańskie. To chyba jakiś znak, że jeśli się nie buduje na tej najwyższej wartości (...) to budowanie zawsze będzie się człowiekowi psuło, nie będzie takie, jakie „powinno być” - powiedział Ksiądz Arcybiskup. Wykłady wygłosili: o. prof. Tomasz Dąbek OSB i Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny Więzi. Organizatorem pielgrzymki był KIK z Częstochowy.

„Ofiarując krew, głosimy swoim życiem Ewangelię nadziei”

Reklama

To hasło 8. Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi, która miała miejsce 4 czerwca. Przybyło na nią ponad 5 tys. osób. Mszy św. na Szczycie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego - gen. bryg. dr Tadeusz Płoski z 13 kapelanami. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Kazimierz Maniecki. W homilii bp Płoski powiedział, że „dar krwi jest jakby przedłużeniem ofiary Jezusa, jaka dokonała się na krzyżu i jaka nieustannie dokonuje się na ołtarzu”. Bp Płoski życzył krwiodawcom, by „nie zabrakło (...) nigdy sił w dzieleniu się miłością, która daje innym nadzieję i życie”. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP pod dyr. kpt. Piotra Racewicza. Na Szczycie Jasnogórskim stanęła Kompania Honorowa 6. Batalionu Desantowo-Szturmowego z Gliwic. Obecni byli m.in.: gen. bryg. Marek Kondracki - pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. resortowej służby zdrowia, szef Zarządu Wojskowej Służby Zdrowia Sztabu Generalnego WP, dr Michał Kamiński - wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Podczas spotkania 96 pielgrzymów oddało 43,5 litra krwi w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, który stał pod wałami. Organizatorami pielgrzymki byli ks. ppłk Zenon Surma CMF - krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi i Klub HDK PCK przy Ordynariacie Polowym WP.

Pielgrzymka Ochotniczych Hufców Pracy

3 czerwca na Jasną Górę przybyło ok. 1 tysiąca młodzieży i wychowawców OHP z komendantem głównym Januszem Lewandowskim. Pielgrzymi przeszli na Jasną Górę spod archikatedry. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który przypomniał młodym, że „miłość jest zadana każdemu z nas”. „Pan Jezus (...) mówi do nas: «wyrazem waszej miłości do Mnie jest wierność Bożym przykazaniom». Nie ma doskonalszego przepisu na życie, jak właśnie ten” - podkreślił bp Długosz. W Sali Papieskiej dla młodzieży zaśpiewała Grażyna Łobaszewska. Spotkanie zorganizował ks. Jarosław Sroka - duszpasterz junaków.

„Komu zawierzyłem swoje życie?”

Tak brzmiało hasło 17. Jasnogórskich Spotkań „AA” - Anonimowych Alkoholików, w których uczestniczyło w dniach 4-5 czerwca blisko 20 tys. osób. W ramach spotkań trwały mityngi otwarte: „AA”, „Al-Anon” (członkowie rodzin anonimowych alkoholików) oraz „DDA” (dorosłe dzieci alkoholików), a także mityng zamknięty Al-Ateen (młodsze dzieci alkoholików).
Zebranych w Kaplicy Matki Bożej powitał koordynator - o. Ryszard Bortkiewicz, paulin.
Mszy św. o północy w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Antoni Długosz, z którym koncelebrowało 40 księży pracujących w dziedzinie trzeźwości. Wystąpił Zespół „Vox Eremi” paulińskiego WSD z Krakowa. Organizatorami były: Grupa AA „Olśnienie II” i Grupa Al-Anon „Nadzieja”.

Zapowiedzi

23-24 czerwca - 12. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

25 czerwca - Pielgrzymka Akcji Katolickiej
- Pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej
- 1. Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

26 czerwca - 24. Pielgrzymka Rzemiosła

Więcej wiadomości na stronie internetowej
www.jasnagora.com

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję