Reklama

Świat

Donbas: pracownicy Caritas Ukraina musieli opuścić tereny przyfrontowe

Pracownicy Caritas Ukraina – organizacji charytatywnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ze względu na eskalację działań wojskowych w tym rejonie musieli opuścić tereny przyfrontowe w Donbasie – poinformowała dziś rano włoską agencję SIR jej dyrektor, Tatiana Stawnychy.

Od początku bieżącego roku mobilny zespół Caritas z Zaporoża kontynuuje pomoc w postaci zestawów żywnościowych w obwodzie donieckim. „Mamy zespoły, które regularnie jeżdżą do miejscowości przygranicznych, aby nieść pomoc humanitarną, ale w czwartek musiały wracać” – powiedziała dyrektor Caritas Ukraina. „Obserwujemy sytuację, czekając, aż stanie się ona na tyle bezpieczna, że nasz zespół będzie mógł powrócić i kontynuować niesienie pomocy humanitarnej w tym regionie”. Zaznacza, że Ukraińcy nie panikują i są odporni, ale istnieje duża presja wewnętrzna. Podczas gdy dyplomaci pracują nad tym, by nie dopuścić do całkowitej eskalacji sytuacji w Donbasie, pracownicy Caritas są zaniepokojeni ciągłymi naruszeniami zawieszenia broni na „linii kontaktu" – powiedziała Tatiana Stawnychy.

Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej poinformowało, że do 20 lutego w obwodzie rostowskim znalazło się ok. 61 tys. ewakuowanych (władze lokalne mówią o niespełna 7 tys.), którzy mają zostać rozmieszczeni w różnych regionach Rosji. Caritas Ukraina podaje dane rosyjskie, ale zwraca też uwagę, że cały region liczy 7 milionów mieszkańców i choć wielu wyjeżdża, to wielu pozostaje, a warunki życia stają się z dnia na dzień coraz trudniejsze. Żywność, woda pitna, leki, ogrzewanie, a przede wszystkim wsparcie psychologiczne - to pomoc humanitarna, którą Caritas Ukraina dostarcza do tych regionów. Dwie grupy ludności są najbardziej dotknięte i „wrażliwe”: osoby starsze, które „mają szczególne potrzeby, ponieważ często nie mogą się przemieszczać ze względu na problemy zdrowotne” oraz rodziny z dziećmi. „Są to dzieci urodzone i wychowane w czasie wojny, które znają tylko taką rzeczywistość i taki sposób istnienia” – powiedziała włoskiej agencji SIR Tatiana Stawnychy. „Wojna trwa już od ośmiu lat, to nie jest nowy stan. Nasi pracownicy i psychologowie pracowali na tym froncie nie tylko z dziećmi, ale także z nauczycielami i rodzicami w ramach projektu obejmującego 17 szkół w okolicy” – podkreśliła dyrektor Caritas Ukraina .

Pogorszenie się dialogu politycznego i potencjalna eskalacja działań wojennych grożą gwałtownym wzrostem tych potrzeb - zauważa Caritas. „Wojna jest straszna i byłaby w tej chwili najbardziej tragicznym wynikiem” - stwierdziła Stawnychy. „Należy kontynuować wszelkie wysiłki dyplomatyczne, starając się znaleźć każdą możliwą drogę, każde możliwe rozwiązanie, aby uniknąć konfliktu. Po ośmiu latach konfliktu nikt tu nie chce wojny. Apelujemy o rozwiązanie dyplomatyczne. Ponieważ wojna niszczy wszystko, to oznacza utratę życia, traumę, brak dostępu do podstawowych dóbr, takich jak woda pitna, żywność, ogrzewanie. Jest to rozpad społeczeństwa” – powiedziała agencji SIR dyrektor Caritas Ukraina.

2022-02-21 18:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: Nawalny z moskiewskiego aresztu: nie żałuję powrotu

[ TEMATY ]

Rosja

Aleksiej Nawalny

PAP/EPA/NAVALNY PRESS TEAM / HANDOUT

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny oświadczył we wtorek, że nie żałuje powrotu do kraju, ponieważ nie mógł postąpić inaczej. "Pozdrawiam wszystkich ze słynnego bloku specjalnego Matrosskiej Tiszyny" - napisał Nawalny na swoim Instagramie.

"Czytałem o nim w książkach, a teraz sam się tu znalazłem - oto rosyjskie życie" - dodał. W krótkim komentarzu porównał celę aresztu śledczego do sali szpitalnej, w której znajdował się przed kilkoma miesiącami. Podobnie jak w szpitalu - napisał - jest teraz w "małej salce, z której nie można wyjść".

CZYTAJ DALEJ

Pokój temu domowi

2022-06-29 06:11

Niedziela Ogólnopolska 27/2022, str. 16

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Od czasu, kiedy słyszymy o wojnie u naszych sąsiadów i spotykamy na naszych ulicach uchodźców, których może także gościmy w naszych domach, nowego brzmienia nabiera słowo „pokój”. Przypominają nam się słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze, ale musimy o niego codziennie zabiegać. Wtedy te słowa brzmiały jak abstrakcja, bo przecież nie ciążyło nad nami widmo wojny.

O pokoju słyszeliśmy od aniołów w stajence betlejemskiej, a także w momencie zmartwychwstania Chrystusa. Pokój niesie ludziom sam Chrystus. Nie ma w sobie Chrystusa ten, kto niesie wojnę, niepokój, podział itd., a już tym bardziej ten, kto błogosławi idących czynić zło.

CZYTAJ DALEJ

Gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze

2022-07-03 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

W Wadowicach zakończył się X Ogólnopolski Zjazd Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" z udziałem około 800 członków rodzin z całego kraju. Uroczystej Mszy św. w bazylice NMP na zakończenie spotkania przewodniczył w niedzielę 3 lipca bp Robert Chrząszcz, bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Robert Chrząszcz podziękował rodzinom za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Kościoła. - Ten gwar dzieci w Kościele to jest to, co w nim najpiękniejsze. Dzisiaj wam za to bardzo dziękujemy. Rodzina jest miejscem przekazywania życia, ale i wiary, pełni wartości, które opieracie na Bogu - mówił bp Chrząszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję