Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu podziękował ks. Pawłowi Ptasznikowi za posługę w Watykanie

Kościół w Polsce, a zwłaszcza nasza konferencja episkopatu, ma wobec Księdza Prałata ogromny dług wdzięczności, który pragniemy spłacić naszą modlitwą, życzliwym słowem i dobrą pamięcią – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście do ks. prał. Pawła Ptasznika, z okazji zakończenia pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

twitter.com/EpiskopatNews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreślił w liście abp Gądecki, „głównym zadaniem księdza prałata było ułatwianie kontaktu Papieży z wiernymi i wspólnotami Kościoła w Polsce”. Ks. Ptasznik w Watykanie zajmował się czytaniem i referowaniem korespondencji przychodzącej od biskupów, wspólnot kościelnych, wiernych oraz polityków urzędów państwowych i lokalnych. Do obowiązków ks. Ptasznika należało także tłumaczenie bezpośrednich rozmów Papieży z politykami, gośćmi i pielgrzymami, podczas audiencji publicznych i prywatnych.

Podczas swojej posługi w Watykanie, ks. Ptasznik współpracował z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI oraz Franciszkiem. „Ufam, że ważne i niezapomniane chwile pracy u boku Papieży (…) wydadzą błogosławiony plon świętości w życiu Księdza Prałata, a zdobytym bogatym doświadczeniem pracy w Sekretariacie Stanu oraz swoimi wybitymi zdolnościami będzie Ksiądz Prałat dalej służył Kościołowi i Ojczyźnie” – napisał przewodniczący Episkopatu.

Podziel się cytatem

Reklama

Czcigodny Księże Prałacie,

Reklama

otrzymałem informację ze Stolicy Apostolskiej, iż po 26 latach kończy Ksiądz Prałat pracę w Sekretariacie Stanu Jego Świątobliwości i przechodzi na watykańską emeryturę. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym jak najserdeczniej podziękować za te ponad ćwierć wieku wiernej służby na rzecz Stolicy Świętej i Kościoła w Polsce.

Obecność Księdza Prałata w Sekretariacie Stanu była nieocenioną pomocą w kontaktach między naszą Ojczyzną i Stolicą Apostolską. Kościół w Polsce, a zwłaszcza nasza konferencja episkopatu, ma wobec Księdza Prałata ogromny dług wdzięczności, który pragniemy spłacić naszą modlitwą, życzliwym słowem i dobrą pamięcią. Żywo wspominamy rekolekcje, które wygłosił Ksiądz Prałat dla biskupów polskich na Jasnej Górze w 2017 roku, za co raz jeszcze składamy serdeczne podziękowania.

Reklama

Trudno w krótkim liście wymienić wszystkie aktywności i zasługi Księdza Prałata w czasie pełnienia posługi w Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu, do której został Ksiądz Prałat zaangażowany w 1996 roku, po ukończeniu studiów doktoranckich na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i którą następnie kierował od roku 2001. Ogrom włożonej pracy, serca i poświęcenia może nam uzmysłowić fakt, iż służył Ksiądz Prałat trzem Papieżom – najpierw św. Janowi Pawłowi II, a później Benedyktowi XVI oraz Ojcu Świętemu Franciszkowi.

Głównym zadaniem Księdza Prałata było ułatwianie kontaktu Papieży z wiernymi i wspólnotami Kościoła w Polsce, a potem również w innych krajach słowiańskich naszego regionu. Praca ta obejmowała przede wszystkim czytanie i referowanie bogatej korespondencji przychodzącej od biskupów, kościelnych wspólnot i wiernych oraz polityków, urzędów państwowych i lokalnych. Zajmował się Ksiądz Prałat również tłumaczeniem bezpośrednich rozmów Papieży z politykami, innymi gośćmi i pielgrzymami, podczas audiencji publicznych i prywatnych.

Pośredniczył Ksiądz Prałat wielokrotnie w kontaktach polskich biskupów z kolejnymi Papieżami i dykasteriami watykańskimi, starając się możliwie najlepiej dbać o sprawy Polski i Kościoła w naszej Ojczyźnie. W latach 1998, 2014 i 2021 pomagał Ksiądz Prałat w przygotowaniu i przebiegu wizyt ad limina polskich biskupów. Na uwagę zasługuje również pomoc w przygotowaniu spotkań najwyższych polskich władz państwowych – prezydentów Lecha Kaczyńskiego (2006, 2007, 2009) i Bronisława Komorowskiego (2010, 2011) z Papieżem Benedyktem XVI oraz Andrzeja Dudy z Papieżem Franciszkiem (2015, 2018 i 2020), a także premierów: Leszka Millera, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego oraz ministrów i parlamentarzystów.

Reklama

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II współpracował Ksiądz Prałat z Ojcem Świętym w przygotowaniu publicznych wystąpień, dokumentów i książek, m.in. „Pamięć i tożsamość” oraz „Wstańcie, chodźmy!”. Praca ta obejmowała redakcję, tłumaczenia, kontakty z wydawcami w Polsce i na świecie. Na prośbę Papieża utrzymywał Ksiądz Prałat kontakty ze środowiskami naukowymi, ludźmi kultury i sztuki oraz z korespondentami stacji radiowych i telewizyjnych z różnych krajów. Był Ksiądz Prałat konsultantem przy produkcji kilku filmów biograficznych poświęconych Janowi Pawłowi II. Trudno nie wspomnieć również pośrednictwa w realizacji wielu osobistych dzieł charytatywnych Jana Pawła II, jakie bez rozgłosu były prowadzone w Polsce i w innych regionach świata.

Z dużym osobistym zaangażowaniem uczestniczył Ksiądz Prałat w przygotowaniach i przebiegu papieskich pielgrzymek do Polski Jana Pawła II w 1997, 1999 i 2002 roku, Benedykta XVI w 2006 roku oraz wizyty Papieża Franciszka z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

W sposób szczególny dziękuję za to, iż po zakończeniu pontyfikatu Jana Pawła II starał się Ksiądz Prałat dbać o rzetelne kultywowanie pamięci o nim i jego nauczaniu, m.in. przy opracowaniu „Dzieł zebranych” i innych publikacji, a także biorąc udział w licznych sympozjach, konferencjach i spotkaniach w różnych krajach z osobami, które chciały bliżej poznać życie i nauczanie polskiego Papieża.

Podziel się cytatem

Reklama

Ufam, że ważne i niezapomniane chwile pracy u boku Papieży, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, wydadzą błogosławiony plon świętości w życiu Księdza Prałata, a zdobytym bogatym doświadczeniem pracy w Sekretariacie Stanu oraz swoimi wybitnymi zdolnościami będzie Ksiądz Prałat dalej służył Kościołowi i Ojczyźnie.

Reklama

Życie i dalszą posługę Księdza Prałata powierzam dobremu Bogu, za wstawiennictwem Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski i św. Jana Pawła II.

Reklama

Z braterskim pozdrowieniem w Chrystusie Panu i pasterskim błogosławieństwem,

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

2022-02-24 09:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki o pokucie, zawierzeniu i oddaniu Niepokalanemu Sercu Maryi

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Przyjmijmy światło płynące z Fatimy. Poddajmy się przewodnictwu Maryi. Niech Jej Niepokalane Serce będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa - apelował na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował na szczycie Mszę św. w ramach głównych uroczystości „Wielbienia z Maryją Królową” w setną rocznicę objawień fatimskich i jubileuszowym roku koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

W Eucharystii uczestniczyły tysiące pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję