Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Meksyk

Święto Patronki Ameryk

Na 8 mln szacuje się liczbę uczestników uroczystości w meksykańskim sanktuarium maryjnym Guadalupe z 12 grudnia. Jest ich o milion więcej niż w 2004 r. - uważa rzecznik prasowy sanktuarium, które leży na terenie liczącej ponad 20 mln mieszkańców aglomeracji miasta Meksyk.
Pielgrzymi przybyli z całego kraju różnymi środkami lokomocji, często pieszo lub na rowerach. Nad bezpieczeństwem ruchu czuwało prawie półtora tysiąca funkcjonariuszy sił porządkowych. Już od minionego piątku Msze św. w sanktuarium były odprawiane od rana do wieczora co godzinę.
11 grudnia wieczorem ku czci Matki Bożej z Guadalupe śpiewało wielu słynnych artystów. 12 grudnia Mszę św. odprawił arcybiskup miasta Meksyk - kard. Norbert Rivera Carrera. Uroczystość upamiętnia kolejną - już 474. rocznicę objawień maryjnych św. Juana Diego. Temu Indianinowi, urodzonemu jeszcze przed odkryciem Ameryki i należącemu do pierwszej generacji tubylczych chrześcijan kontynentu, Maryja miała się ukazać w roku 1531. Na Jej życzenie u stóp wzgórza Tepeyac wzniesiono sanktuarium Guadalupe. W czasie swych podróży do Meksyku Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował Juana Diego. Obu tych aktów dokonał w sanktuarium, któremu ten pierwszy święty Indianin dał początek.

Ukraina

Modlitwa o jedność

Reklama

Nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz - pod takim hasłem przedstawiciele różnych wyznań Ukrainy modlą się o jedność tamtejszych Kościołów, którzy zebrali się wokół głównej świątyni Kijowa - Soboru Sofijskiego.
Ta tradycja powstała podczas wspólnych modlitw za Ukrainę na Majdanie Niezależności w czasie pomarańczowej rewolucji w 2004 r. Obecnie każdego 13. dnia miesiąca wierni z różnych regionów Ukrainy przyjeżdżają do Kijowa, aby z ikonami w rękach prosić Boga o jedność Kościołów.
Ruch nosi nazwę: „Wschód i Zachód pod Opieką Bogurodzicy”. Należą do niego zarówno katolicy obydwu obrządków, jak również wierni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wszyscy oni wierzą, że ta wspólna modlitwa przyczyni się do jedności i współpracy pomiędzy różnymi wyznaniami na Ukrainie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

Rekordowa liczba katolickich portali

Stale rośnie liczba włoskich katolickich portali internetowych. Jest ich obecnie już dziesięć tysięcy. Poinformował o tym znany informatyk z Modeny Francesco Diani, który współpracuje m.in. z Konferencją Biskupów Włoch. Od ośmiu lat prowadzi on rejestr katolickich stron w sieci (www. siticattolici.it).
Jak donosi dziennik La Repubblica, obejmuje on obecnie 2391 parafii, 2067 stowarzyszeń, 1222 zgromadzenia zakonne. 629 portali posiadają diecezje i instytucje związane z Konferencją Biskupów, a 589 - prywatni duchowni.
W internecie obecne są 403 katolickie ośrodki kulturalne i uniwersytety oraz 353 inicjatywy wydawnicze. Francesco Diani podkreśla gwałtowny wzrost liczby stron poświęconych muzyce kościelnej (plus 36% w ostatnich dwóch latach) i sztuce sakralnej (plus 31,5%) oraz rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych (plus 32%).
W internecie obecni są także włoscy ewangelicy: www.evangelici.net, www.protestanti.it i waldensi: www.chiesavaldese.org.

Laos

Blokada święceń

Reklama

Władze Laosu w ostatniej chwili nie dopuściły do pierwszych od 30 lat święceń kapłańskich. Wcześniej wydano zgodę na ceremonię, która miała się odbyć 8 grudnia. Nie podano przyczyn odmowy. Wysłano natomiast wojsko z poleceniem dopilnowania, aby do święceń nie doszło.
W 1975 r. komunistyczny rząd wypędził z Laosu wszystkich misjonarzy obcokrajowców. Podczas trwającej wówczas wojny domowej 7 duchownych poniosło śmierć.
Obecnie formacja kandydatów do kapłaństwa odbywa się w sposób niemal tajny. Laotańskie władze zgadzają się jedynie na organizowanie zaledwie raz do roku intensywnych, 8-dniowych kursów dla seminarzystów. Szczególną rolę ewangelizacyjną w tym azjatyckim kraju odgrywają Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Właśnie do tego Zgromadzenia należy zarówno niedoszły neoprezbiter, jak i mający go wyświęcić wikariusz apostolski stołecznego Wientianu.
Bp Jean Khamsé Vithavong, któremu 8 grudnia zabroniono udzielenia święceń, stwierdził, że trzeba poczekać na dalszy rozwój sytuacji. 32-letni diakon Sophone Vilavongsy, który ma być wyświęcony na prezbitera, jest rdzennym Laotańczykiem, jednak formację zakonną odbył w Australii.

Ludzie

Bp Max Takuira Mariu, biskup pomocniczy diecezji Hamilton w Nowej Zelandii, zmarł 12 grudnia 2005 r. w wieku 53 lat. Był on pierwszym w dziejach Kościoła katolickiego w tym wyspiarskim kraju biskupem pochodzącym z miejscowej, rdzennej ludności - Maorysów.
Wśród swych współplemieńców cieszył się wielkim szacunkiem i był postrzegany jako ich nieoficjalny przywódca. W styczniu 2000 r. otrzymał najwyższe odznaczenie nowozelandzkie - Order Zasługi za wkład w rozwój kultury i świadomości narodowej swych rodaków i całego społeczeństwa.

Bp Max Takuira Mariu urodził się 12 sierpnia 1952 r. w diecezji Hamilton, w północnej części Nowej Zelandii. Święcenia kapłańskie przyjął w Waihi,w swej rodzimej diecezji, 30 kwietnia 1977 r., w Stowarzyszeniu Maryi (marianistów). Następnie pracował duszpastersko, dochodząc do stanowiska kanclerza i wikariusza generalnego swej diecezji. 30 stycznia 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym tej diecezji, sakrę przyjął 19 marca tegoż roku - był wówczas jednym z najmłodszych biskupów na świecie, nie miał bowiem jeszcze 36 lat.

Niemcy

Metropolita Kolonii - kard. Joachim Meisner wygrał proces z jednym z największych tygodników niemieckich. Der Spiegel musiał opublikować oświadczenie kard. Meisnera i przyznać mu rację. Pismo zarzucało metropolicie Kolonii, że podczas wizyty w Rzymie chciał wyjaśnić sprawę swego następstwa, omijając opinię kapituły katedralnej.
Przed kilkoma dniami sąd krajowy w Kolonii przyznał, że kardynał nie naruszył przepisów i nakazał opublikowanie jego sprostowania na łamach tygodnika Der Spiegel. Tygodnik ten poinformował pod koniec października, że kard. Meisner zamierzał przekonać Benedykta XVI, aby mianował koadiutorem z prawem następstwa faworyzowanego przez niego 49-letniego biskupa pomocniczego Rainera Woelki. Papież rzekomo miał być przeciwny tej prośbie. Informację tę przedrukowało wiele innych czasopism.

Indie

W Indiach mieszka obecnie 17,16 mln katolików, czyli 1,6 proc. mieszkańców tego drugiego co do liczby ludności kraju świata. Jednocześnie stanowią oni ponad 70 proc. ogółu miejscowych chrześcijan. Te i wiele innych danych przynosi najnowszy Przewodnik po Kościele katolickim w Indiach na okres 2005/06, wydany ostatnio przez miejscową Konferencję Biskupów Katolickich. Gruby, liczący ponad 1700 stron, tom zamieszcza niemal pełny zestaw informacji nt. różnych stron życia Kościoła w tym kraju.

Indonezja

Do „zjednoczenia się wraz ze wszystkimi innymi na rzecz budowy nowego społeczeństwa” wezwali swych wiernych chrześcijańscy przywódcy Indonezji. We wspólnym dorocznym liście, ogłoszonym z okazji Bożego Narodzenia, miejscowa Konferencja Biskupia i Wspólnota Kościołów Protestanckich zaapelowały do chrześcijan, aby „nie lękali się” korupcji, skutków ubiegłorocznego tsunami, integryzmu islamskiego oraz aby „pracowali z entuzjazmem nad budową lepszej przyszłości”.

Tydzień na świecie

„Boskość Chrystusa jest najwyższym szczytem - Mount Everestem naszej wiary” - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa w jednej ze swoich nauk adwentowych, które wygłaszał w Watykanie w obecności Benedykta XVI i jego najbliższych współpracowników.

Papież Benedykt XVI mianował nowego sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Został nim dotychczasowy nuncjusz apostolski w Indonezji i Timorze Wschodnim - abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don.

Prezydent USA George W. Bush, przemawiając w Filadelfii, podał m.in., że ponad 30 tys. Irakijczyków zginęło w swoim kraju od początku rozpoczęcia przez Pentagon i sprzymierzone z nim wojska inwazji na Irak w 2003 r.

Niemcy są wstrząśnięte i oburzone wiadomością, że były kanclerz Gerhard Schröder ma zostać szefem rady dyrektorów spółki North European Gas Pipeline Company (NEGPC), budującej rosyjsko-niemiecki gazociąg bałtycki. Niemiecki oddział antykorupcyjnej organizacji Transparency International zażądał od byłego kanclerza złożenia pełnych wyjaśnień w sprawie przyjęcia funkcji w radzie nadzorczej operatora gazociągu. W Niemczech panuje powszechna zgoda co do tego, że postępowanie Schrödera poważnie zaszkodziło wizerunkowi Niemiec w świecie.

Kampanię na rzecz dowartościowania rodziny w obliczu propagowania relacji homoseksualnych i życia w tzw. wolnych związkach zainicjowało Francuskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Skierowało ono do Agencji France Presse petycję, w której domaga się, aby ustawodawcy nie zezwalali na prawne uznanie związków osób tej samej płci ani też na adopcję przez nie dzieci. Stowarzyszenie żąda, aby w Kodeksie postępowania cywilnego jasno określono definicję małżeństwa.

We Francji obchodzono 100-lecie świeckości państwa (wypowiedzenia konkordatu ze Stolicą Apostolską i przyjęcia ustawy o rozdziale Kościoła od państwa). Na ulicach Paryża manifestowali m.in. członkowie różnych działających na terenie Francji lóż masońskich, którzy nieśli antyklerykalne i antyreligijne hasła. Uczestnicy pikiety złożyli na ręce przewodniczącego parlamentu Jean-Louisa Debré listę propozycji, których realizacja, ich zdaniem, ma obronić „zagrożoną” laickość kraju.

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina, która po „pomarańczowej rewolucji” otrzymała obietnicę znacznej pomocy z Zachodu, będzie musiała płacić po cenach rynkowych za gaz ziemny sprowadzany z Rosji. Moskwa chce w ten sposób ukarać Kijów za chęć uniezależnienia się od niej przez wejście do europejskich struktur wojskowo-politycznych.

Wybory prezydenckie w Kazachstanie wygrał będący już od 1991 r. u władzy prezydent Nursułtan Nazarbajew, uzyskując 91% poparcia. Uczciwość elekcji zakwestionowali zachodni obserwatorzy z OBWE. Tymczasem Rosja oskarżyła tę organizację o „wysługiwanie się Zachodowi i popieranie jego interesów na obszarze b. ZSRR”.

Oprócz Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca symbolem międzynarodowych służb sanitarnych niosących pomoc na terenach ogarniętych konfliktami będzie też Czerwony Kryształ.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaki będzie nowy papież? Konserwatywny czy postępowy? Kardynał zabrał głos

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

nowy papież

konserwatywny

postępowy

Grzegorz Gałązka

Według południowoafrykańskiego kardynała Wilfrida Foxa Napiera, nowy papież powinien „budować na fundamencie papieża Franciszka”. „Dotyczy to przede wszystkim jego zaangażowania na rzecz biednych ludzi, a jest ich wielu w Afryce”, powiedział kard. Napier dziennikarzom w poniedziałek rano w drodze na spotkanie kardynałów w Watykanie. 84-letni purpurat sam nie weźmie udziału w konklawe, ponieważ przekroczył granicę wieku 80 lat.

Franciszek był bardzo tradycyjny pod wieloma względami
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

2025-04-28 16:51

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

zmiany

Jubileusz 2025

Vatican News

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.

Jubileusz Ludzi Pracy odbędzie się w dniach 1-4 maja, a Jubileusz Przedsiębiorców - 4-5 maja. Ich uczestnicy przejdą jedynie przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych trzech bazylikach papieskich: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej, gdzie będą mogli pomodlić się przy grobie papieża Franciszka, i św. Pawła za Murami.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Reina: co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka?

2025-04-28 19:43

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika św. Piotra

pixabay.com

Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? - pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales - dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.

Rzym opłakuje swojego biskupa, narodem, razem z innymi stoi w kolejce, by płakać i modlić się, jak owce bez pasterza, mówił wikariusz generalny diecezji rzymskiej. Wskazał, że w dzisiejszych czasach, „gdy świat płonie, a niewielu ma odwagę głosić Ewangelię, tłumacząc ją na wizję możliwej i realnej przyszłości, ludzkość wygląda jak owce bez pasterza”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję