Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 52/2005, str. 7

Adam Wojnar

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Tegoroczna szopka przedstawiająca Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konkurs Szopek Krakowskich

Reklama

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa można oglądać pokonkursową wystawę krakowskich szopek. W tym roku do 63. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 41 szopek seniorów i 112 prac dzieci i młodzieży. Z powodu remontu płyty Rynku Głównego szopkarze ze swymi dziełami zebrali się nie pod pomnikiem Adama Mickiewicza, ale wokół ratusza. Stąd też barwny korowód przeszedł do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Rynku Głównym 35, gdzie do 5 lutego dzieła te są eksponowane na wystawie.
W tym roku do tradycyjnych elementów szopek krakowskich dołączył portal pałacu arcybiskupów krakowskich ze słynnym oknem papieskim oraz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Obok postaci Świętej Rodziny, aniołów, pastuszków, krakowiaków oraz historycznych i współczesnych osobistości związanych z Krakowem - w wielu szopkach znalazł się Jan Paweł II. Na tarczy zegara w szopce Jana Kirsza wskazówki zatrzymały się na godz. 21.37, a orzeł wieńczący wieżę jest przepasany kirem.
W 63. Konkursie Szopek Krakowskich w kategorii dużych szopek pierwszą nagrodę zdobył Bronisław Pięciak. W swej szopce pod wieżami kościoła Mariackiego umieścił miniaturowy ołtarz Wita Stwosza. W kategorii szopek średnich pierwszą nagrodę otrzymał Roman Sochacki, za szopkę małą pierwszą nagrodę zdobył Maciej Moszew, a za miniaturę (14,5 cm) - Jan Kirsz. Nagrodę za kultywowanie tradycji szopkarskiej przyznano braciom Markowi i Jackowi Głuchom, a ustanowioną w tym roku nagrodę im. Jerzego Dobrzyckiego, z którego inicjatywy w 1937 r. ogłoszono pierwszy konkurs krakowskich szopek, przyznano Bronisławowi Pięciakowi, który w konkursie bierze udział od ponad 40 lat i wykonał ok. 100 szopek.

TAJ

Zmarła teatralna partnerka Karola Wojtyły

14 grudnia zmarła Danuta Pukło-Gruszczyńska - rówieśniczka i koleżanka Karola Wojtyły z lat gimnazjalnych, jego partnerka w Międzyszkolnym Teatrze Dramatycznym w Wadowicach. Miała 85 lat.
Danuta, jej brat Adam i Karol Wojtyła często bawili się w domu i w ogrodzie rodziny Pukłów. Karol Wojtyła znajdował tam, zwłaszcza po śmierci matki Emilii w 1929 r., ciepło rodzinne.
Jako prezes kółka ministrantów przy wadowickiej parafii, Karol Wojtyła przygotowywał Adama Pukło do ministrantury w języku łacińskim, asystowała im Danuta.
Gdy w 1935 r. utworzony został Międzyszkolny Teatr Dramatyczny, Danuta Pukło uczestniczyła w wystawianych sztukach. W Nowym Don Kichocie Aleksandra Fredry Karol i Danuta kreowali główne role.
Danuta Pukło-Gruszczyńska uczestniczyła niemal we wszystkich spotkaniach koleżeńskich z Ojcem Świętym Janem Pawłem II maturzystów z 1938 r. obu ówczesnych wadowickich gimnazjów.
Papież zawsze bardzo serdecznie wspominał dom i rodzinę Pukłów. 6 czerwca 1997 r. w zakopiańskiej Księżówce, na kolejnym spotkaniu koleżeńskim maturzystów wadowickiego gimnazjum z 1938 r., Ojciec Święty - przytulając Danutę - wspomniał, jak jej matka prowadziła ich oboje do I Komunii św. Pamiętał, że z powodu braku w Wadowicach chłopięcych bucików był wtedy, w dziewczęcych.
Swoje wspomnienia z lat dziecięcych i młodzieńczych spędzonych z Karolem Wojtyłą Danuta Pukło-Gruszczyńska zawarła w książce-albumie pt. W Wadowicach wszystko się zaczęło, wydanej przez Apostolicum w 2001 r.

Książkowy zbiór kartek napisanych po śmierci Jana Pawła II

Kilkaset kartek, listów i świadectw z ostatnich dni życia oraz napisanych po śmierci Jana Pawła II zebrano w książce Tato... mój przewodniku. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa św. Stanisława Archidiecezji Krakowskiej.
Na niezwykły zbiór składają się kartki napisane przez Polaków czuwających na Placu św. Piotra w Watykanie w ostatnich dniach życia Jana Pawła II oraz po jego śmierci. Do książki dołączono także listy, które napływały w tym czasie do Watykanu.
13 grudnia 2005 r., podczas prezentacji książki w Krakowie, bp Józef Guzdek podkreślał, że jest ona wzruszającym świadectwem tego, co wydarzyło się w kwietniu 2005 r., a do czego będziemy wracać nawet wtedy, gdy osłabną emocje. - Kiedy ją przeglądałem, uderzyło mnie, że określeniem, które najczęściej się powtarza, jest słowo „ojciec” i drugie - „autorytet”. W czasie kiedy autorytety są kwestionowane, okazało się, jak bardzo wszyscy potrzebujemy autorytetu. Takim przewodnikiem był Jan Paweł II - mówił.
Wyboru listów, świadectw i kartek dokonał ks. prał. Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wstęp do książki napisał abp Stanisław Dziwisz. Jej tytuł Tato... mój przewodniku - to cytat z zapisków Ani, pozostawionych na Placu św. Piotra. Do książki dołączone zostały świąteczne życzenia od abp. Dziwisza oraz opłatek. - Ten opłatek ma być znakiem naszej pamięci o Janie Pawle II. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą po raz pierwszy bez Papieża - podkreślał dyrektor Wydawnictwa ks. Zygmunt Kosowski.

Tydzień w Polsce

Zdrowia, ukochania prawdy, odwagi w obronie sprawiedliwości życzył parlamentarzystom Prymas Polski podczas opłatkowego spotkania w Sejmie RP. Kard. Józef Glemp posłużył się także słowami ks. Skargi: „By korzyści swoich zapomniawszy dbać o zwartość obywateli, który każdy cieszy się pracą we własnym kraju”. W imieniu parlamentarzystów życzenia złożył Księdzu Prymasowi marszałek Sejmu Marek Jurek.

Św. Faustyna Kowalska jest od 10 grudnia br. patronką Łodzi. Dekret Stolicy Apostolskiej w tej sprawie został odczytany podczas Mszy św. z okazji 85-lecia diecezji łódzkiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.

Dr Urszula Wenda i ks. prał. Henryk Bolczyk - lekarka i kapłan niosący pomoc górnikom kopalni „Wujek” w czasie i po pacyfikacji kopalni w grudniu 1981 r. - to tegoroczni laureaci nagród „W imię człowieczeństwa” im. Biskupa Jana Chrapka.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że zleci odpowiednim służbom przeprowadzenie kontroli, czy w Polsce były tajne więzienia CIA.

Białoruskie władze nie zezwoliły na wjazd do tego kraju doradcy Premiera RP ds. Polonii i Polaków Michała Dworczyka, uznając go za „osobę niepożądaną”. Jechał on z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adamem Lipińskim na spotkanie z nieuznawanymi przez Aleksandra Łukaszenkę władzami Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Dzień wcześniej podobny los spotkał dziennikarkę TVP. Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział, że MSZ zwróci się do Ambasady Białorusi w Warszawie o wyjaśnienie tej sprawy.

W Domu Polskiego Kombatanta im. gen. Władysława Andersa w Paryżu odsłonięto Tablicę Katyńską. Umieszczony na niej napis, głosi: „Pamięci 21857 jeńców polskich, ofiar ludobójczej decyzji najwyższych władz sowieckich, podjętej 5 marca 1940 roku na Kremlu w Moskwie”.

Zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym, Msza św. w archikatedrze św. Jana koncelebrowana przez Prymasa Polski, pierwsza wizyta w siedzibie głowy państwa - pałacu przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, i przekazanie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi - to główne punkty uroczystości inauguracji prezydentury prof. Lecha Kaczyńskiego, 23 grudnia br.

W 24. rocznicę wprowadzenia przez komunistyczne władze PRL-u stanu wojennego, 13 grudnia br. przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Warszawie odbyła się pikieta, której uczestnicy domagali się osądzenia odpowiedzialnych za tę decyzję. Pion śledczy IPN-u zapowiedział, że w pierwszym kwartale przyszłego roku postawi odpowiednie zarzuty generałom: Jaruzelskiemu, Czesławowi Kiszczakowi i Florianowi Siwickiemu.

Sąd Najwyższy orzekł, że prof. Ryszard Bender nie musi przepraszać Jerzego Urbana za nazwanie go „Goebbelsem stanu wojennego” (SN oddalił wniosek o kasację wyroku w tej sprawie). Oznacza to zakończenie trwającego 13 lat procesu.

Polska zmierzy się w grupowym etapie przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej z gospodarzami - Niemcami oraz Kostaryką i Ekwadorem.

Podczas Mistrzostw Europy w pływaniu w Trieście we Włoszech polska reprezentacja zdobyła 11 medali: 5 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe. Złote medale zdobyli: Katarzyna Baranowska (dwa razy), Beata Kamińska oraz Paweł Korzeniowski i Sławomir Kuczko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

2025-04-28 16:51

[ TEMATY ]

Watykan

jubileusz

zmiany

Jubileusz 2025

Vatican News

Dykasteria ds. Ewangelizacji ogłosiła zmiany w obchodach niektórych spotkań Jubileuszu roku 2025. Dotyczy to Jubileuszu Ludzi Pracy i Jubileuszu Przedsiębiorców. Ma to związek z „okolicznościami chwili” - przygotowaniami do konklawe.

Jubileusz Ludzi Pracy odbędzie się w dniach 1-4 maja, a Jubileusz Przedsiębiorców - 4-5 maja. Ich uczestnicy przejdą jedynie przez Drzwi Święte w bazylice św. Piotra i innych trzech bazylikach papieskich: św. Jana na Lateranie, Matki Bożej Większej, gdzie będą mogli pomodlić się przy grobie papieża Franciszka, i św. Pawła za Murami.
CZYTAJ DALEJ

W Brukseli odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Unii Europejskiej

2025-04-28 17:57

[ TEMATY ]

spotkanie

Unia Europejska

episkopat

sekretarz generalny

flickr.com/episkopatnews

W poniedziałek 28 kwietnia br., w siedzibie Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) w Brukseli, odbyło się spotkanie sekretarzy generalnych Episkopatów Unii Europejskiej.

Spotkanie dotyczyło m.in. zagadnień związanych z aktualnymi trendami w polityce unijnej oraz miejscem Kościoła w europejskiej debacie publicznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję