Reklama

Polityka

Rosja: publicysta S. Czapnin uważa, że sankcje powinny objąć także Patriarchat Moskiewski

Zachód ciągle jeszcze źle rozumie, czym jest Rosja i jej reżym pollityczny. A wskaźnik jest tu dość prosty: ani przeciw patriarsze Cyrylowi osobiście, ani przeciw Patriarchatowi Moskiewskiemu nie wprowadzono dotychczas żadnych sankcji, chociaż ich spis przekroczył już wszelkie możliwe granice. Napisał o tym na swoim Facebooku 18 marca był redaktor naczelny oficjalnego organu prasowego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), a obecnie niezależny publicysta Siergiej Czapnin.

[ TEMATY ]

Rosja

inwazja na Ukrainę

WIKIPEDIA

Jego zdaniem zarówno sam patriarcha, jak i cały "oficjalny Kościół" w całej pełni ponoszą odpowiedzialność przynajmniej za stworzenie podstaw ideologicznych do dokonania napaści na Ukrainę i do późniejszego usprawiedliwienia tej wojny.

"Jest to hańba dla Kościoła rosyjskiego, zarazem jest to nieuchronna zapłata za te korzyści, przede wszystkim finansowe, jakie Kościół z niezmienną wdzięcznością otrzymywał do państwa w ostatnich latach. Pieniądze stały się już nie to, że brudne, ale jest to cena krwi" – napisał Czapnin.

Jednocześnie przyznał, że są wspólnoty parafialne, klasztory, pojedynczy księża i biskupi, którzy potępiają tę wojnę, wyrażając przy tym nadzieję, że stanowczo nie zgadzają się oni z patriarchą. "Na razie jednak, z różnych powodów, nie przedstawiają oni swego stanowiska" – stwierdził autor. I dodał: "Każdy decyduje sam, sam dokonuje wyboru, a ja po prostu chcę przypomnieć, że milczenie też jest wyborem, i to bardzo konkretnym">

Siergiej Czapnin jest niezależnym rosyjskim publicystą prawosławnym, obecnie redaktorem naczelnym czasopisma „Dary” – poświęconego współczesnej sztuce chrześcijańskiej, wydawanego przez moskiewskie Bractwo „Artos”. Wcześniej, w latach 2009-15 był redaktorem oficjalnego organu RKP – „Żurnał Moskowskoj Patriarchii” i zastępcą redaktora naczelnego Wydawnictwa Patriarchatu Moskiewskiego. Napisał kilka książek o rosyjskim prawosławiu i liczne artykuły, które ukazywały się i ukazują zarówno w Rosji, jak i za granicą. Znany jest z krytycznego stosunku do oficjalnego kursu RKP, szczególnie wobec powiązań hierarchii kościelnej z patriarchą Cyrylem na czele z władzami na Kremlu.

2022-03-20 18:43

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Scholz rozmawiał z Putinem; podkreślił, że na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni

[ TEMATY ]

Rosja

wikipedia.org

Władimir Putin

Władimir Putin

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Później kanclerz poinformował na Twitterze, że podczas "długiej rozmowy" zwrócił Putinowi uwagę, że "na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni".

Olaf Scholz napisał na Twitterze: "Trzy rzeczy z mojej dzisiejszej długiej rozmowy telefonicznej z Putinem: Na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni. Twierdzenie, że rządzą tam naziści, jest fałszywe. Zwróciłem mu uwagę na odpowiedzialność Rosji za sytuację żywnościową na świecie".

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

praca zdalna

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Wprowadzona została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję