Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 13/2006, str. 4

Podczas audiencji generalnej, 15 marca 2006 r.
Grzegorz Gałązka

Podczas audiencji generalnej, 15 marca 2006 r.<br>Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa „Anioł Pański”

Wezwanie do uważnego słuchania Boga

Do uważnego wsłuchiwania się w głos Boga, zwłaszcza obecnie, w okresie Wielkiego Postu, wezwał wiernych Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę 12 marca. Ojciec Święty powiedział:
„Wczoraj rano zakończyły się rekolekcje, które emerytowany patriarcha Wenecji kard. Marco Cé głosił tutaj, w Pałacu Apostolskim. Były to dni poświęcone w całości słuchaniu Pana, który zawsze do nas przemawia, ale oczekuje od nas coraz większej uwagi, szczególnie w tym czasie Wielkiego Postu. (...)
Gdy ma się łaskę mocnego doświadczenia Boga, dzieje się tak, jakby się przeżywało coś podobnego do tego, co przydarzyło się uczniom w czasie Przemienienia: przez chwilę można odczuwać przedsmak tego, co będzie stanowiło błogosławieństwo Raju. Chodzi o rodzaj krótkich doświadczeń, których Bóg udziela czasami, zwłaszcza w obliczu ciężkich prób. Nikomu nie zostało dane przeżycie «Taboru» tu, na tej ziemi. Istnienie ludzkie jest bowiem drogą wiary i jako takie przebiega bardziej w półmroku niż w pełnym świetle, chwilami w ciemnościach, a nawet w gęstym mroku. Dopóki jesteśmy tutaj, nasz związek z Bogiem wyraża się bardziej w słuchaniu niż oglądaniu; a samo kontemplowanie dokonuje się, by tak rzec, z zamkniętymi oczami, dzięki światłu wewnętrznemu zapalonemu w nas przez Słowo Boże”.

Audiencja generalna

Nowy cykl katechez papieskich

Reklama

O jedności Chrystusa i Kościoła mówił Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji generalnej 15 marca. Nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Marka, mówiącego o powołaniu dwunastu apostołów, rozpoczynając tym samym nowy cykl katechez - na temat związków Chrystusa z Kościołem na przykładzie apostołów.
Ojciec Święty w trakcie audiencji pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: „Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Dziś mówiłem o jedności Chrystusa i Kościoła, która wyraża się w misji apostołów i ich następców - biskupów. Życzę, aby nawiedzenie grobów apostolskich w Wiecznym Mieście umocniło w Was poczucie tej jedności. Niech Pan błogosławi Wam i Waszym rodzinom!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Sycylii do Watykanu

Przedstawiciele samorządów lokalnych i młodzieży szkolnej z Sycylii przybyli 15 marca do Watykanu na środową audiencję generalną. Ich pielgrzymka zbiegła się z 15. rocznicą śmierci sędziego Rosario Livatino, zamordowanego przez mafię.
Na czele 200-osobowej delegacji był przewodniczący prowincji Agrigento, gdzie 9 maja 1993 r., w Dolinie Świątyń, Jan Paweł II wygłosił słynne przemówienie przeciwko Cosa Nostra. Wzywał wówczas jej przywódców do nawrócenia się, gdyż „nadejdzie kiedyś sąd Boży”.
Po tej wizycie Papieża powstał tam tzw. parlament na rzecz praworządności, zajmujący się wychowaniem młodzieży w duchu prawa i „do walki z subkulturą obojętności, stanowiącą pożywkę dla rozwoju zorganizowanej przestępczości”.
Inicjatywa powołania organizacji wyszła od Niccolo Mannino, nauczyciela religii i członka stowarzyszenia nauczycieli religii w archidiecezji Palermo. Przekazał on Benedyktowi XVI książkę zatytułowaną Maryja Matka nadziei, Niewiasta praworządności, zawierającą refleksje włoskich biskupów na temat mafii.

Szybki rozwój mediów

Szybki rozwój mediów i podsumowanie ubiegłorocznej działalności - to tematy sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, która odbyła się w dniach 13-17 marca. Przewodniczył jej abp John Foley, stojący na czele tej dykasterii.
Abp Foley powiedział m.in.: „Jan Paweł II pozostawił nam nie tylko wspaniały przykład i naukę, ale przekazał naszej dykasterii szczególne przesłanie zawarte w dokumencie Il rapido sviluppo, w którym zajął się szybkim rozwojem środków społecznego przekazu. W gorączce związanej z chorobą, śmiercią, pogrzebem i wyborem następcy Jana Pawła II zatraciła się wymowa tego dokumentu. Pomyślałem więc, że dobrze by było nad nim się zastanowić i przemyśleć, jak należy go realizować, a także jak upowszechnić orędzie Benedykta XVI na Dzień Środków Społecznego Przekazu i jego pierwszą encyklikę”.
W obradach dorocznej sesji plenarnej brało udział blisko 60 członków i konsultorów tej dykasterii. Krajowe komisje episkopatów ds. mediów przygotowały na to spotkanie raporty podsumowujące swą ubiegłoroczną działalność.

IV Dzień Studentów

Most modlitwy

Czuwanie maryjne w sobotę 11 marca br. zgromadziło w Auli Pawła VI w Watykanie ogromną rzeszę studentów uczelni rzymskich. Dzięki specjalnym połączeniom telewizyjnym, w modlitwie uczestniczyli także studenci z Madrytu (Hiszpania), Nairobi (Kenia), Dublinu (Irlandia), Salamanki (Hiszpania), Monachium (Niemcy-Bawaria), Owerri (Nigeria), Fryburga (Szwajcaria), Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej), Sankt Petersburga (Rosja), Sofii (Bułgaria). Modlitwie towarzyszyło hasło: Humanizm chrześcijański drogą do nowej współpracy Europy i Afryki.
Pierwszą część spotkania prowadził kard. Camillo Ruini - wikariusz Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej. Wystąpiły zespoły i chóry afrykańskie z Międzynarodowego Centrum Kultury im. Jana XXIII i Międzynarodowej Akademii Nauk na rzecz Pokoju. Zgromadzeni w Auli Pawła VI mogli zobaczyć tradycyjny taniec z Burundi i wysłuchać śpiewu hymnów modlitewnych w języku kikongo i lingala. Ważnym punktem tej części spotkania było wniesienie krzyża Światowych Dni Młodzieży, z którym do Auli przybyły delegacje studentów europejskich i afrykańskich niosące flagi i zapalone lampki, ustawiane później wokół krzyża. W czasie modlitewnego czuwania ku czci Maryi Sedes Sapientiae (Stolicy Mądrości) wszyscy zgromadzeni mogli wysłuchać rozważań opartych na encyklice Benedykta XVI Deus caritas est, a także świadectw młodych z Madrytu, Nairobi i Dublinu.
Pod koniec czuwania maryjnego do Auli Pawła VI przybył Ojciec Święty Benedykt XVI. Gdy młodzi wykrzykiwali imię Papieża: „Benedetto! Benedetto!”, śpiew Tu es Petrus wykonywało ok. 2 tys. chórzystów z 96 chórów międzyuniwersyteckich, przy akompaniamencie orkiestry składającej się z przedstawicieli 28 konserwatoriów i instytutów muzycznych. Wprowadzeniem do modlitwy różańcowej był obrzęd przypomnienia chrztu św. i pokropienie wodą święconą. Następnie Benedykt XVI poprowadził Różaniec, odmawiany w języku łacińskim. Poszczególne tajemnice, dzięki specjalnym połączeniom telewizyjnym, prowadzili młodzi z: Monachium, Owerri, Fryburga, Abidżanu, Sankt Petersburga. Modlitwę różańcową zakończyła Litania Loretańska odmawiana przez studentów z Sofii.
Następnie głos zabrał Ojciec Święty. Podkreślił, że ta wieczorna modlitwa różańcowa jest „znakiem powszechnej komunii Kościoła katolickiego”. Przypomniał, że jest to niezwykła okazja do budowania mostów braterstwa między uniwersytetami. Gdy wspomniał postać swojego wielkiego poprzednika Jana Pawła II, rozległy się ogromne brawa i okrzyki: „Giovanni Paolo! Giovanni Paolo!”.
Po przemówieniu Benedykt XVI wręczył przedstawicielom studentów encyklikę Deus caritas est i orędzie na XXI Światowy Dzień Młodzieży oraz udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.
Młodzi wzięli również udział w Drodze Krzyżowej z Auli Pawła VI do kościoła św. Agnieszki przy Piazza Navona. Poszczególne stacje prowadzili przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Ks. Mariusz Frukacz

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie siostry zakonne zabite przez uzbrojone gangi

2025-04-03 14:13

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich

Dwie siostry zakonne zginęły w miniony poniedziałek w ataku uzbrojonych gangów na miasto Mirebalais. Zginęła również dziewczynka, którą opiekowały się siostry. Siostry Evanette Onezaire i Jeanne Voltaire należały do Zgromadzenia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Zginęły podczas ataku koalicji gangów przestępczych Viv Ansanm na miasto Mirebalais, które leży około pięćdziesięciu kilometrów na północny wschód od stolicy Port-au-Prince.

Smutną wiadomość potwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Haiti, arcybiskup Port-au-Prince - Max Leroy Mésidor. „To ogromna strata dla społeczności. Ofiary były wzorem do naśladowania”, powiedział hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

W czwartek w Sejmie debata o zakazie spowiadania osób niepełnoletnich

2025-04-01 09:47

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższy czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrzeć petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. To ostatni moment na to, aby dołączyć do sprzeciwu wobec tego postulatu.

Wprowadzenie zakazu spowiedzi stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka oraz w prawo rodziców do wychowania go zgodnie z własnymi przekonaniami.
CZYTAJ DALEJ

Zdrowie psychiczne wiosną – jak poprawić nastrój po zimie?

2025-04-03 12:51

[ TEMATY ]

wiosna

zdrowie psychiczne

nastrój po zimie

Freepik/Materiał sponsora

Jak poprawić nastrój po zimie?

Jak poprawić nastrój po zimie?

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia – drzewa pokrywają się młodymi liśćmi, kwiaty zaczynają kwitnąć, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Te zmiany w otoczeniu sprzyjają lepszemu samopoczuciu, jednak nie zawsze od razu odczuwamy ich pozytywny wpływ. Zima mogła bowiem mocno dać się we znaki – krótsze dni, chłodne temperatury i ograniczony dostęp do światła słonecznego – to wszystko może powodować spadek energii, obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne. Jak więc skutecznie poprawić zdrowie psychiczne po zimie i w pełni cieszyć się wiosenną aurą?

Zima to pora roku, która wielu osobom kojarzy się z uczuciem zmęczenia, przygnębienia i braku motywacji. Dni są krótkie, a słońce często ukrywa się za chmurami. Mniej światła oznacza niższy poziom serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie. Nic więc dziwnego, że w okresie zimowym częściej odczuwamy spadki nastroju i mamy mniejszą ochotę na aktywność fizyczną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję