Reklama

Europa

Abp Szewczuk: każdy uczciwy człowiek powinien stanąć po stronie Ukrainy

„Nie wierzę, że można ze spokojem patrzeć, jak zabijane są ukraińskie dzieci” – powiedział abp Światosław Szewczuk. W swoim codziennym przesłaniu zwierzchnik ukraińskich grekokatolików jeszcze raz zaapelował do sumień przywódców politycznych i religijnych. Wezwał ich, aby dokonali wyboru dobra, stając po stronie cierpiącej Ukrainy.

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

inwazja na Ukrainę

Łukasz Sztolf

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego

Abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła
Greckokatolickiego

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest 28 marca 2022 r., a Ukraina przeżywa 33 dzień tej strasznej, krwawej wojny.

Dziś, zmierzając naszą wielkopostną drogą do Paschy Pana, w szczególny sposób kontemplujemy krzyż naszego Zbawiciela. W jakiś sposób czujemy, że Jego cierpienie, Jego śmierć, a także Jego Zmartwychwstanie, ukazują sens naszego cierpienia, cierpienia Ukrainy. To jest droga procesji paschalnej, którą dzisiaj kroczy naród ukraiński.

Możemy powiedzieć, że ta wojna codziennie przynosi straszliwe ofiary. Każdego dnia na Ukrainę spada grad nowych bomb i rosyjskich rakiet. Każdego dnia na ziemi ukraińskiej giną ludzie.

Ale patrząc na Krzyż Pański, wiemy, że dla jednych był on drogą do nieba, drogowskazem Zmartwychwstania, a dla innych stał się zawadą, kamieniem upadku. Widzimy dwóch łotrów, którzy zostali ukrzyżowani razem z Chrystusem. Jeden z nich złorzeczył Mu i szydził z Niego, a drugi nawrócił się i otrzymał drogę, wejście do raju i nieba.

Tak samo dzisiaj każdy, kto patrzy na cierpienie i mękę Ukrainy, staje przed wyborem. Dzisiejsza Ukraina jest symbolem, znakiem, wezwaniem, aby każdy mieszkaniec ziemi wybrał, po której stronie się opowiedzieć. Każdy, kto szanuje ludzkie życie, każdy, kto uważa, że życie każdego człowieka jest święte, kto szanuje Boże przykazanie „Nie zabijaj”, musi stanąć dziś po stronie Ukrainy. Każdy, kto szanuje Boże przykazanie „Nie kradnij”, ale widzi, jak rosyjski okupant dzisiaj rabuje, okrada zwykłych ludzi, zabiera im ostatki i skazuje na śmierć głodową, musi stanąć po stronie Ukrainy. Każdy, kto szanuje Boże przykazanie „Nie pożądaj żony bliźniego swego”, a widzi, jak ten okupant poniża i gwałci ukraińskie kobiety na oczach ich dzieci, nie może być obojętny, musi stanąć po stronie Ukrainy.

Pragnę dziś ponowić mój apel do wszystkich, którzy mnie słyszą, do głów państw, w których rękach spoczywa dziś los współczesnej ludzkości, do polityków, parlamentarzystów, osób duchownych, przywódców opinii publicznej i wszystkich ludzi dobrej woli: Dokonajcie wyboru. Stańcie po stronie niewinnych ofiar niesprawiedliwej agresji kogoś, kto planuje narzucić swoje nowe zasady nie tylko Ukrainie, ale i całemu światu, i grozi wybuchem trzeciej wojny światowej.

Reklama

Razem możemy powstrzymać wojnę, ale stojąc przed Krzyżem Pańskim, każdy z nas musi dokonać własnego wyboru. Dokonajmy wyboru na rzecz życia, na rzecz Bożego błogosławieństwa, na rzecz człowieka, który może i chce żyć, żyć w godności i prawdzie.

Dzisiaj pragnę podziękować wszystkim, którzy już dokonali wyboru i stoją po stronie Ukrainy, którzy wspierają nasz naród tak, jak potrafią, każdy na swoim miejscu, każdy zgodnie z nakazem własnego sumienia.

Jeśli Ukraina nie jest osamotniona w tej walce, jeśli sumienie całego świata opowie się za z nami, to myślę, że wtedy nie będziemy bezdusznie patrzeć, jak zabija się ukraińskie dzieci.

Niech Pan Bóg błogosławi nas wszystkich! Niech moc Krzyża Drogocennego i Życiodajnego stanie się nową siłą dla ludzkości, która może zwyciężyć w tej wojnie. Niech Pan Bóg błogosławi armii ukraińskiej, narodowi ukraińskiemu, który staje w obronie Bożej prawdy w swojej sprawiedliwej walce. Boże, błogosław nam wszystkim!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

2022-03-28 19:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: niech Maryja osłoni Ukrainę swym płaszczem

[ TEMATY ]

abp. S. Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/ATEF SAFADI

Zniszczona przez wojnę Ukraina

Zniszczona przez wojnę Ukraina

Kościoły wschodnie na Ukrainie – zarówno katolickie, jak i prawosławne – obchodzą dzisiaj święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy. Dla państwa jest to także dzień sił zbrojnych. Obchodzenie go w warunkach odpierania rosyjskiego napadu ma wyjątkową wymowę. „Chcę z całej duszy i serca złożyć życzenia obrończyniom oraz obrońcom Ukrainy, którzy dzisiaj własną piersią osłaniają nasz lud od rakiet, bombardowań i kul napadającego na nas okupanta” – mówił abp Światosław Szewczuk.

„Obecnie w szeregi ukraińskiego wojska wstąpił cały naród – wczorajsi nauczyciele i sportowcy, pracownicy kultury i artyści, inżynierowie, technicy” – podkreślił hierarcha. Zwierzchnik miejscowych grekokatolików zauważył, że dwie uroczystości – religijna oraz państwowa – się uzupełniają. Tzw. Pokrowa to rocznica wizji św. Andrzeja jurodiwego podczas oblężenia Konstantynopola przez muzułmanów w 910 r. Ujrzał on wówczas Matkę Bożą okrywającą miasto swoim welonem. Późniejsze powstrzymanie inwazji uznano za cud.

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

[ TEMATY ]

Bledzew

Gorzowskie Wędrowanie

bł. Matka Róża Czacka

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Tym razem 28 stycznia w wędrówce pielgrzymom towarzyszyły relikwie bł. Matki Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję