Dziękując władzom Malty, tamtejszemu Kościołowi i wszystkim mieszkańcom Malty i Gozo za przyjęcie, Franciszek zaznaczył, że „na tych wyspach oddycha się poczuciem Ludu Bożego”. Zachęcił do pamiętania o tym, że „wiara wzrasta w radości i umacnia się w dawaniu”.
- Kontynuujcie łańcuch świętości, który doprowadził tak wielu Maltańczyków do entuzjastycznego poświęcenia się Bogu i innym. Myślę o ks. Ġorġu Precy, kanonizowanym piętnaście lat temu – zachęcił papież.
Zwracając się młodych Maltańczyków, podzielił się z nimi „najpiękniejszą rzeczą w życiu”. – Czy wiecie, co to jest? To właśnie radość poświęcania się w miłości, która nas wyzwala. Ale ta radość ma imię: Jezus. Życzę wam piękna zakochania się w Jezusie, Bogu miłosierdzia, który w was wierzy, marzy z wami, kocha wasze życie i nigdy was nie zawiedzie – życzył Ojciec Święty.
Wezwał do modlitwy „o pokój, myśląc o tragedii humanitarnej umęczonej Ukrainy, wciąż jeszcze bombardowanej”. – Nie przestawajmy modlić się i pomagać tym, którzy cierpią. Pokój niech będzie z wami! – zakończył Franciszek.
Malta: migranci napisali list otwarty do papieża przed jego wizytą
W liście otwartym migranci na Malcie dziękują papieżowi Franciszkowi za zainteresowanie ich sytuacją. "Dzień po dniu mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Wiadomość o Twoim przyjeździe rozbudziła nasze nadzieje bardziej niż kiedykolwiek, nadzieję, że marzenia staną się rzeczywistością" - czytamy w liście, cytowanym w piątek przez dziennik „Times of Malta”. Autorem jest Livingstone Ngetuny, student z Kenii, który mieszka i pracuje w Centrum dla Migrantów „Laboratorium Pokoju im. Jana XXIII” w Hal Far. W sobotę i niedzielę papież Franciszek złoży dwudniową wizytę na Malcie.
Laboratorium Pokoju im. Jana XXIII jest "rajem", "pięknym domem", mimo że wielu uchodźców i migrantów mieszka w namiotach - napisał Ngetuny. Ponadto funkcjonuje "Otwarte Centrum", w którym migranci są tymczasowo zakwaterowani. „W Laboratorium Pokoju migranci żyją razem jak rodzina. Jednak wielu, zbyt wielu, nie dotarło na Maltę przez Morze Śródziemne. Potwierdzili to, co ja wiem, że Morze Śródziemne jest największym cmentarzyskiem na świecie" – stwierdził Ngetuny.
CZYTAJ DALEJ