Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegom. Trzy okrągłe rocznice

W bieżącym roku miasto Strzegom świętuje trzy rocznice: 780-lecie nadania praw miejskich, 20-lecie nadania miejscowemu kościołowi tytułu Bazyliki Mniejszej oraz 10-lecie ogłoszenia św. Apostołów Piotra i Pawła patronami miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji w niedzielę 3 kwietnia w intencji mieszkańców Mszę św. sprawował bp Marek Mendyk.

Niecodzienni goście

Gośćmi honorowymi uroczystości byli przedstawiciele Rządu RP, władz samorządowych, a także członkowie wspólnot parafialnych i zespołów folklorystycznych. Z wielką radością zostali powitani uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przebywają w diecezjalnych ośrodkach „Caritas” oraz w obiektach sióstr zakonnych w Strzegomiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krystyna Smerd

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

Bp M. Mendyk w pamiątkowym zdjęciu z ministrem I. Zyską, włodarzami miasta oraz bractwem Św. Józefa i członkami Bractwa Zakonu Templariuszy

- Witam gości z Ukrainy, których dzięki zaangażowaniu naszego biskupa gościmy na terenie diecezji, dając im dach nad głową i otwarte, gorące ludzkie serca. Mieszkanie znaleźli w domach prowadzonych przez świdnicką Caritas, a także w seminarium. Obecni są również w Strzegomiu, zarówno u sióstr elżbietanek, jak i w naszym domu parafialnym. Dlatego dziś ze Strzegomia, jednego z najstarszych miast Polski, płynie na cały świat przekaz o pokoju na świecie, w Polsce, na Ukrainie, o pokoju w naszych sercach – akcentował ks. prał. Marek Babuśka, dziękując TVP Polonia za bezpośrednią transmisję telewizyjną, dzięki której z bogatej historii i kultury Strzegomia, mogą dziś zaczerpnąć rzesze Polaków na świecie, jak też poznać dokonania obecnych mieszkańców tego liczącego blisko osiem wieków miasta, znanego szeroko, zwłaszcza z licznych zabytków sakralnych oraz wydobycia granitu.

ks

Recepta na zło

Reklama

W wygłoszonej homilii biskup świdnicki jako środek na panujące na świecie zło zalecił współczucie i troskę, a nie ideologiczne wizje i słowa, które karmią się nienawiścią. - Dawajmy światu lekcję człowieczeństwa. Pomagajmy sobie i uśmiechajmy się do siebie. Tym, co nas chrześcijan, tak bardzo motywuje i daje nadzieję niech będzie słowo Boże. Przyjmujmy je z wiarą i niech ono nas prowadzi po trudnych ścieżkach naszego życia. Pamiętajmy, że to słowo Boże przechowywane w sercu - ono rodzi uśmiech, jest światłem, daje ciepło, rodzi życie. Z wiarą i ufnością strzeżmy to słowo w naszym życiu. Niech ono wydaje plony - zachęcał.

ks

Lekcja historii

Przypomnijmy, iż Strzegom prawa miejskie zawdzięcza Annie Przemyślidce, wdowie po Henryku Pobożnym, która, nadała je Strzegomiowi, aby przyspieszyć odbudowę miasta po jego spaleniu przez Tatarów w 1241 roku.

ks

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

Bezpośrednią transmisję ze Mszy św. przeprowadziła TVP Polonia

W 2002 roku papież Jan Paweł II podniósł do rangi Bazyliki Mniejszej zbudowany w XIV wieku kościół parafialny św. Apostołów Piotra i Pawła. Taki tytuł otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Z inicjatywą wyniesienia świątyni do rangi Bazyliki Mniejszej wyszedł abp Francesco Pio Tamburrino – były sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, który w 2000 roku odwiedził Strzegom. I co jest niezwykle rzadko spotykane, osobiście zaangażował się w przygotowanie dokumentacji historyczno-liturgiczno-prawnej strzegomskiego kościoła. Osobiście również przewodniczył liturgii nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi.

Natomiast 12 czerwca 2012 roku święci apostołowie zostali ogłoszeni patronami miasta Strzegomia. Na tę uroczystość przybył także bp Tamburrino, który odczytał dekret potwierdzający nadanie patronatu.

ks

2022-04-04 23:38

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

wPolityce.pl: Bp Mendyk wygrał z „Gazetą Wyborczą”. Jest prawomocny wyrok sądu!

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

przeprosiny

wygrana w sądzie

Gazeta Wyborcza

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk - pasterz diecezji świdnickiej

Bp Marek Mendyk - pasterz diecezji świdnickiej

Portal wPolityce.pl poinformował, że ks. bp Marek Mendyk wygrał w sądzie z "Gazetą Wyborczą", która oprócz publikacji przeprosin będzie także musiała wpłacić sporą kwotę na cele charytatywne.

Jak czytamy na portalu:
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję