Reklama

Z Polski

„Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” - tymi słowami z Modlitwy Pańskiej modlił się prezydent Lech Kaczyński 13maja w Pawłokomie, małej wsi koło Przemyśla, która 61 lat temu była świadkiem mordu Ukraińców na Polakach i Polaków na Ukraińcach. W uroczystości uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - metropolita lwowski Lubomyr Huzar oraz przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Poniżej zamieszczamy fragment przemówienia Metropolity Przemyskiego.

Niedziela Ogólnopolska 22/2006, str. 6

Procesja z Wawelu na Skałkę
Adam Wojnar

Procesja z Wawelu na Skałkę<br>Adam Wojnar

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojednanie Polsko-Ukraińskie

Trudny dar przebaczenia

Reklama

Wielką sprawą jest nie uciekać od trudnych, bolesnych prawd, nie cieniować ich interpretacjami, które zamiast leczyć, ponownie ranią, upokarzają, a nawet znieważają i zadają ból. O wiele szlachetniej jest uznać prawdę i przyznać się do błędów, przebaczać i prosić o przebaczenie.
W Pawłokomie, tak jak niedawno na Cmentarzu Orląt we Lwowie, stoją dzisiaj najwyżsi przedstawiciele sąsiednich narodów, stoją nie przeciwko sobie, ale razem, aby wspólnie oddać hołd bohaterom, ofiarom nieporozumień - ba, ofiarom krwawej nienawiści między dwoma narodami. Nienawiści, która z piedestałów polityków i dowódców zeszła do prostych ludzi, do naszych wiosek i miast, do rodzin i sąsiadów we Lwowie i Przemyślu, na Wołyniu, w Borownicy i Pawłokomie.
Nienawiść zawsze rodzi nienawiść, ofiara jednostek rozrasta się do setek i tysięcy, a jej kresem jest całkowite wzajemne wyniszczenie. Tak było i tu, w Pawłokomie, gdzie zginęli Polacy, a potem - w liczbie o wiele większej - Ukraińcy.
I jedni, i drudzy przed wojną, przez wieki, żyli w zgodzie - żenili się, zakładali mieszane rodziny, wspólnie świętowali i wzajemnie sobie pomagali. Wojna, nienawiść, polityczne obietnice i interesy zniszczyły wszystko. Dziś wstydzimy się tej historii, bolejemy nad nią i przepraszamy. (...)
Przychodzimy tu, aby powiedzieć raz jeszcze słowa trudne, ale ważne, potrzebne: Wybaczamy i prosimy o wybaczenie. Tu, w Pawłokomie, ból zrodził ból, morderstwo kilkunastu (może kilkudziesięciu) Polaków zrodziło morderstwo kilkuset Ukraińców, wyniszczyło całą wioskę.
Dla mnie szczególnie bolesne jest to, że mieszkający tu Polacy i Ukraińcy chodzili do cerkwi i kościoła, wsłuchiwali się w słowa Chrystusa: nie zabijaj - tak jak i my dzisiaj. Spróbujmy przeto odtąd lepiej wsłuchiwać się w głos własnego sumienia, nie zagłuszajmy go nigdy.

Nowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Od 13 maja mamy w Polsce nowe sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - na warszawskim osiedlu Ursus-Niedźwiadek. Ustanowił je Prymas Polski kard. Józef Glemp. Uroczystą Mszę św. z tej okazji celebrował bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli.
- Ustanowienie tutaj nowego sanktuarium świadczy o tym, że ten kościół jest miejscem wybranym - mówił ks. dr Skubiś. Przypomniał on dramatyczną historię sprzed 25 lat, kiedy to Matka Boża Fatimska cudownie ocaliła życie Jana Pawła II. Kula, która raniła Ojca Świętego, znajduje się obecnie w koronie cudownej figury Maryi w Fatimie. Redaktor Naczelny Niedzieli zwrócił również uwagę na współczesne zagrożenia dla chrześcijaństwa. Jego zdaniem, książka, a ostatnio film Kod da Vinci to wielkie bluźnierstwo. - To atak na Chrystusa i na prawdy, które nam objawił - mówił ks. Skubiś. Homilię wierni nagrodzili oklaskami.
W imieniu Księdza Prymasa dekret o ustanowieniu sanktuarium odczytał bp Tadeusz Pikus. Pytał wiernych: - Czy dziś potrafimy przyjąć do naszych serc Maryję, tak jak to kiedyś uczyniły dzieci z Fatimy? - Wystarczy świadomie stanąć przed Maryją i powiedzieć Jej: Totus Tuus - dodał bp Pikus.
W uroczystości wzięło udział wielu wiernych, którzy do sanktuarium specjalnie przyjechali z całej okolicy.

Artur Stelmasiak

Z Wawelu na Skałkę

Ku czci św. Stanisława

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło w niedzielę 14 maja z Wawelu na Skałkę w ogólnonarodowej procesji ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, i przy ołtarzu polowym na dziedzińcu klasztoru Ojców Paulinów uczestniczyło we Mszy św., której przewodniczył kard. Marian Jaworski, łaciński metropolita lwowski, a kazanie wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Procesji towarzyszyło bicie królewskiego dzwonu Zygmunta i dzwonów kościołów Krakowa. Przy ołtarzu polowym, z dekoracją nawiązującą do Ślubów króla Jana Kazimierza sprzed 350 lat i milenijnych Ślubów Narodu Prymasa Tysiąclecia, modlono się o jedność i pokój w Ojczyźnie, o to, aby ustąpiły wzajemne niechęci i nastał czas solidarnej troski o dobro narodu. Uroczystość była również wspólnym dziękczynieniem za uratowanie życia Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski przypomniał też, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - „świętego i bohaterskiego pasterza i przywódcy”, wezwał także do dziękczynienia Bogu za dar świętości abp. Józefa Bilczewskiego, kanonizowanego w październiku ub.r. przez Papieża Benedykta XVI.
Nawiązując do wydarzenia, jakie miało miejsce na Skałce przed 927 laty, Ksiądz Prymas w kazaniu mówił na temat ludzkich postaw wobec Pana Boga.
Na zakończenie Eucharystii kard. Marian Jaworski podziękował diecezji krakowskiej za zaproszenie do przewodniczenia Mszy św. i dar świętego biskupa Józefa Bilczewskiego, a o. Andrzej Napiórkowski - przełożony Wspólnoty Paulinów na Skałce wezwał do podjęcia wspólnego budowania dzieła, jakim jest Polska, któremu patronuje św. Stanisław - patron trudnej jedności Polaków.
Na koniec celebransi Eucharystii udzielili błogosławieństwa relikwiami świętych, niesionymi w procesji.

TAJ

Tydzień w Polsce

Prezydenci Ukrainy i Polski - Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński wspólnie uczcili pamięć 366 Ukraińców zabitych w akcji odwetowej przez polską partyzantkę we wsi Pawłokoma w marcu 1945 r., jak również 11 Polaków zamordowanych tam wcześniej przez UPA. Do wybaczenia i pojednania wezwali oba narody kard. Lubomyr Huzar i abp Józef Michalik. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i przewodniczący KEP modlili się wraz z prezydentami w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar z Pawłokomy.

Kard. Zenon Grocholewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Poznania.

Polski rząd zdementował informacje podane w kilku polskich (m.in. Rzeczpospolitej) i niemieckich gazetach, jakoby premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas wizyty w Niemczech miał zaproponować kanclerz Angeli Merkel przyłączenie się Polski do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku.

Ambasador RP we Włoszech Michał Radlicki zaprotestował przeciwko komentarzowi na temat Polski, zamieszczonemu w Corriere della Sera. Włoska gazeta w obraźliwy sposób zasugerowała, jakoby Polacy u boku SS i Wehrmachtu uczestniczyli w masakrze Żydów w czasie II wojny światowej. Corriere della Sera opublikował list polskiego dyplomaty.

Amerykańska gazeta Boston Globe opublikowała sprostowanie użytego na swoich łamach zwrotu „polskie obozy śmierci”: „Obozy śmierci w Polsce, która była okupowana przez Niemcy w czasie wojny, były stworzone i kontrolowane przez nazistów”.

Senat amerykański uchwalił poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie dla Polski rezerwy restrukturyzacyjnej, zwiększającej limit produkcji mleka.

Koalicja PiS-LPR-Samoobrona przegłosowała w Sejmie ustawę o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego - podległego premierowi urzędu, który ma walczyć z nadużyciami w instytucjach państwowych i samorządach.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego rozpoczęła działalność. Ma ona prześledzić 17-letnią działalność prezesów NBP, prywatyzacji i nadzoru bankowego. Sejm wybrał 10 posłów, którzy wezmą udział w pracach tego gremium. Przewodniczącym komisji został Artur Zawisza, poseł PiS.

Bronisław Wildstein, dziennikarz i publicysta, w PRL działacz opozycji, a później emigrant (m. in. korespondent Radia Wolna Europa), został nowym prezesem Telewizji Polskiej. Wybrała go jednogłośnie nowa rada nadzorcza. Zwolennicy prawicy podkreślają, że ta nominacja to zapowiedź oczyszczenia telewizji publicznej i daleko idących zmian. To także szansa na to, by TVP pełniła swoją misję z zachowaniem obiektywizmu. Wybór Wildsteina nie spodobał się lewicy i PO.

Elżbieta Kruk ponownie została przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wyboru dokonali członkowie rady.

Martyna Wojciechowska jako trzecia Polka zdobyła w dniu 86. urodzin Jana Pawła II szczyt Mount Everest (8848 m n.p.m.). Wraz z nią weszli: Bogusław Ogrodnik (Wrocław), Dariusz Załuski (Warszawa), Janusz Adamski (Szczecin) i Tomasz Kobielski (Gliwice).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

AGD, które ułatwia codzienne życie – jakie urządzenia warto mieć w domu?

2026-06-23 12:24

[ TEMATY ]

AGD

ułatwia

codzienne życie

urządzenia

Adobe Stock

Sprzęt AGD do kuchni

Sprzęt AGD do kuchni

Domowe obowiązki zajmują mnóstwo czasu, który można przeznaczyć na odpoczynek lub pasje. Odpowiednio dobrane urządzenia potrafią ułatwić codzienne funkcjonowanie i przejąć część żmudnych zadań. Jakie małe AGD wybrać, aby cieszyć się wygodą i lepiej zorganizować przestrzeń wokół siebie?

Automatyzacja prac domowych pozwala na sprawne odzyskanie wolnych chwil w ciągu dnia. Małe urządzenia domowe przejmują na siebie powtarzalne, mechaniczne czynności, które zazwyczaj wymagają dużego nakładu sił i uwagi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przygotowywanie posiłków czy codzienne dbanie o czystość przestaje być uciążliwym obowiązkiem. Urządzenia te skracają czas potrzebny na wykonanie rutynowych zadań, co bezpośrednio przekłada się na mniejszy stres i lepsze samopoczucie domowników. Przemyślane wyposażenie wnętrza umożliwia płynne i bezwysiłkowe realizowanie planów dnia, dzięki czemu dom staje się miejscem prawdziwego relaksu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję