Reklama

Świat

Jerozolima: w Bazylice Grobu Pańskiego odkryto starożytny ołtarz

Podczas prowadzonych ostatnio prac konserwatorskich w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie przypadkowo natknięto się na stojącą w bocznym korytarzu kamienna płytę, która okazała się mensą głównego ołtarza z XII wieku. Pod pokrytą inskrypcjami z wielu wieków płytą o wymiarach 2,5 x 1,5 m odkryto misterne ozdoby, jakimi ozdabiano średniowieczne ołtarze w Europie.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Amit Re`em, archeolog z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w wywiadzie dla agencji Reutera zwrócił uwagę,

że choć teraz nie można tego dojrzeć gołym okiem, ołtarz jest inkrustowany drogocennym marmurem i kawałkami szkła. Swego czasu ołtarz ten stanowił główny punkt bazyliki. - Ku niemu kierowały się oczy wszystkich wierzących, przybywających pielgrzymów i wokół niego odbywały się najważniejsze obrzędy liturgiczne – stwierdził naukowiec.

Z kolei Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk wskazał na wyjątkową wartość odkrytej obecnie, kamiennej płyty, która zdobiona jest metodą „Cosmatesque”. Nazwa pochodzi od rodziny rzymskich rzemieślników-artystów Cosmatich w XII w., którzy tworzyli podobne dzieła sztuki m.in. w Bazylice św. Jana na Lateranie. "Metoda ta łączy w sobie sztukę klasyczną, bizantyjską a nawet wczesnoislamską. Polega ona na wykonywaniu wgłębień w podłożu kamiennym i wklejaniu w nie odpowiednio przyciętych płytek z różnych, zwykle cennych materiałów, w tym wypadku głównie z barwionego marmuru" – wyjaśnił specjalista z Austrii.

Reklama

Obaj naukowcy uważają, że odkryta mensa ołtarzowa podchodzi z czasów wypraw krzyżowych, których uczestnicy zbudowali tam główny ołtarz w 1149 r. Stanowił on centrum liturgii katolickiej aż do czasów opuszczenia Jerozolimy przez krzyżowców (Królestwo Jerozolimskie przestało istnieć w 1291 wraz z upadkiem jego ostatniej twierdzy w Akce). Później ołtarz ten służył prawosławnym Grekom do 1808, gdy w Bazylice wybuchł pożar. Ocalały blat ołtarza odłożono na boczny korytarz i o nim zapomniano.

Podziel się cytatem

Arcybiskup Konstantyny Arystarch, sekretarz prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, wyraził radość z powodu tak dużego odkrycia. „Te prace, wykonane przez ludzi sztuki, a później odkryte przez archeologów (...) przyczyniają się do wzrostu naszej wiary i upewniają nas co do miejsca, w którym Jezus Chrystus został ukrzyżowany, pochowany i powstał z martwych” - powiedział duchowny agencji Reutera.

2022-04-15 15:37

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Patton: bazylika Grobu Pańskiego otwarta, nie ulegajmy strachowi

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

epidemia

Bazylika Grobu Pańskiego

Ks. Waldemar Wesołowski

Bazylika Grobu Pańskiego

Bazylika Grobu Pańskiego

Po prawie dwóch miesiącach zamknięcia, w Ziemi Świętej otwarto kościoły dla wiernych z możliwością uczestniczenia w liturgii. Wśród nich została otwarta także bazylika Grobu Pańskiego. „Ostatni raz świątynia ta była tak długo zamknięta dla wiernych w XIV wieku” – przypomniał o. Francesco Patton.

Kustosz Ziemi Świętej wskazał, że ze względu na wciąż obowiązujące środki ostrożności otwarcie to jest częściowe, z ograniczoną liczbą wiernych, z odpowiednimi zabezpieczeniami. „To jednak bardzo ważny krok – zaznaczył – nawet, jeżeli jest to jeszcze faza rekonwalescencji, a nie uleczenia”. Podkreślił także, że bardzo ważną rzeczą jest, aby się nie poddawać strachowi.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew podczas obrzezania

2022-07-02 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsze przelanie Krwi przez Jezusa dokonuje się u zarania Jego życia, ósmego dnia po Jego narodzeniu. Również podczas tego rytuału, zgodnie z żydowskim prawem, nadaje się dziecku imię.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Włoch będzie nowym pełnomocnikiem Unii Europejskiej ds. wolności religijnej

2022-07-03 12:45

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nowym specjalnym pełnomocnikiem ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej zostanie Włoch Mario Mauro. Jak poinformowano jeszcze nieoficjalnie, Komisja Europejska porozumiała się co do kandydatury tego 60-letniego chrześcijańskiego demokraty, byłego europarlamentarzysty i przewodniczącego niewielkiej partii „Popolari per l'Italia” (Ludowcy dla Włoch). Jego poprzednik – Christos Stylianides sprawował swój urząd tylko cztery miesiące – od maja 2021, po czym we wrześniu tegoż roku został jednym z ministrów w rządzie Cypru.

Wpływy specjalnego pełnomocnika ds. wolności religii i przekonań poza UE są ograniczone między innymi ze względu na niewielkie finanse i kadry, jakimi rozporządza. M. Mauro pełnił już podobne stanowisko w latach 2009-11 jako przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. zwalczania rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, zwłaszcza wobec chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję