Reklama

Kościół

Św. Joanna Beretta Molla wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie

- Św. Joanna Beretta Molla wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie – powiedział bp Mirosław Milewski w Mławie w diecezji płockiej. W parafii pw. Świętej Rodziny udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Bp Mirosław Milewski odwołał się do Ewangelii św. Jana (J 3,31-36), w której Jezus przekazuje, kim jest Bóg. Niestety, jest On świadom, że zbyt mało ludzi rozumie Go i przyjmuje Jego świadectwo.

- My katolicy nie tylko w okresie wielkanocnym mamy obowiązek głosić światu Ewangelię o zmartwychwstałym Chrystusie. My też mamy do spełnienia bardzo ważną misję. Nie wszyscy będą nas słuchać. Są i będą tacy, którzy będą mówić, że brak dowodów, że mówimy rzeczy niedorzeczne, że pleciemy „duby smalone”. Jednak nie należy się tym zrażać. Naszym zadaniem jest głosić Dobrą Nowinę o Bogu, który przyszedł na świat, aby odkupić stworzenie - podkreślił biskup.

Powiedział też, że przykładem osoby, która w swoim życiu nie zmarnowała ani daru wiary, ani talentów, jest święta Joanna Beretta Molla (1922-1962). Pochodziła z bardzo religijnej rodziny, jej dwóch braci zostało księżmi, a jedna z sióstr – zakonnicą. Od 16 roku życia codziennie odmawiała modlitwę „Zdrowaś Mario” z prośbą o dobrą śmierć. Gdy dorosła, została lekarką, wyszła za mąż z Piotra Molla, urodziła troje dzieci. Gdy czwarte dziecko pod sercem Joanny miało dwa miesiące, okazało się, że jest chora na złośliwy nowotwór.

- Miała do wyboru: albo poddać się operacji i uratować swoje życie – ale wtedy maleńkie dziecko w jej łonie straciłoby własne życie – albo dalej nosić ciążę. Joanna miała wtedy 39 lat. Zdecydowała, że leczeniem siebie zajmie się po urodzeniu dziecka. Gdy urodziła córkę jej stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Bardzo cierpiała. Przed śmiercią ucałowała krzyż. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku. 16 maja 2004 roku papież Jan Paweł II ogłosił ją świętą. W uroczystej Mszy św. uczestniczył mąż i Joanna Emanuela – najmłodsza córka. Ona też została lekarką – bp Milewski przypomniał życiorys świętej.

Podkreślił, że św. Joanna Beretta Molla jest patronką życia, z nieba dodaje odwagi tym matkom, które przeżywają trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka. Kobiety modlą się do niej o dar potomstwa i dar zdrowia dla swoich dzieci.

Reklama

- Św. Joanna Beretta Molla była zdolna do heroizmu. Wybrała cierpienie i śmierć, bo pragnęła życia dla swojego dziecka. Ona wiedziała, co to jest odpowiedzialność za życie. Odpowiedzialność ta ma różne przejawy, dotyczy życia osobistego, ale też religijnego – zaznaczył biskup pomocniczy.

Poprosił młodych, aby, nie wstydzili się swojej wiary i przyznawali do niej, bez względu na okoliczności, w których się znajdują. Bywa to trudne, na przykład gdy rówieśnicy „otwarcie drwią z Boga, religii, Kościoła”.

- Bądźcie ludźmi żywej wiary w Zmartwychwstałego Pana. Wyznawajcie ją w miejscach, w których żyjecie, w swojej świątyni parafialnej, przy ołtarzu, przed tabernakulum, w szkole, w domu. Wyznawajcie wiarę wobec waszych bliskich i ludzi, których spotykacie. Bądźcie świadkami Zmartwychwstałego Jezusa – zwrócił się do młodych bp Milewski.

W czasie wieczornej Eucharystii bp Milewski udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie.

2022-04-29 10:32

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość to nie wstyd

Niedziela częstochowska 19/2019, str. 4

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

ARCHIWUM KRYSTYNY ZAJĄC

Św. Gianna Beretta Molla z córką

Św. Gianna Beretta Molla z córką

Czy piękna, wykształcona i elegancka kobieta może być świętą? Jak dziś dążyć do świętości? Odpowiedzi na te pytania można odnaleźć w niezwykle pięknym życiu św. Joanny Beretty Molli

Jej miłość potwierdzona sakramentem małżeństwa, pragnienie posiadania wielu świętych dzieci, praca zawodowa, troska o rodzinę i drugiego człowieka, a to wszystko w wierności Bogu – to jej droga do świętości. Była nazywana świętą życia codziennego. Uważała, że każde dziecko jest największym skarbem, jaki człowiek może otrzymać tu, na ziemi. Dlatego, powiedziała: „Zrobię wszystko, aby uratować swoje dziecko”.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję