Reklama

Milenium na Świętym Krzyżu

Prymas i samorządowcy

Trwa rok milenijny na Świętym Krzyżu. Uroczystości, jakie miały miejsce 10 września pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa i z udziałem I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Samorządowców, rozpoczęły oktawę odpustu ku czci Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium. W tym roku szczególnie bogatą z racji 1000-lecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu.

Niedziela Ogólnopolska 40/2006, str. 17

Prymas Polski kard. Józef Glemp w czasie wizyty na Świętym Krzyżu
T. D.

Prymas Polski kard. Józef Glemp w czasie wizyty na Świętym Krzyżu<br>T. D.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem zaproszenia samorządowców polskich do sanktuarium, a tym samym ich duchowego umocnienia przy relikwiach Krzyża Świętego, był biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
- Dotknijmy Krzyża, odczujmy jego moc, dla siebie i dla Polski - mówił Biskup Sandomierski. Samorządowcy podkreślali z kolei, że przybyli tutaj po wsparcie duchowe oraz intelektualną pomoc w trudnych wyborach przy budowaniu demokratycznego państwa.
Była zatem okazja do wspólnej modlitwy prymasa kard. Glempa oraz biskupów: Andrzeja Dzięgi, Mariana Zimałka, Edwarda Frankowskiego i towarzyszących im przy eucharystycznym stole kapłanów z różnych diecezji z samorządowcami i pątnikami nawiedzającymi w tę słoneczną niedzielę sanktuarium na Łyścu.
Prymas Józef Glemp w tym roku był na Świętym Krzyżu już po raz drugi (za pierwszym razem była to pielgrzymka pokutna). W tę obecność Prymasa wpisują się ważne dla Polski jubileusze - Ślubów Jana Kazimierza, Ślubów Jasnogórskich oraz 50-lecie kapłaństwa samego Księdza Prymasa.
W homilii Ksiądz Kardynał przypomniał burzliwe dzieje Świętego Krzyża na tle trendów chrystianizacyjnych w Europie po 1000 r. Krzyż stał się dla Polski i Europy znakiem odkupienia, mówiącym o miłości Chrystusa i jego zbawczej misji.
Jednak we współczesnym opisywaniu rzeczywistości słowo „krzyż” zastępuje się słowem „Kościół”. To wobec Kościoła kieruje się krytykę prowadzonej przezeń obrony życia poczętego czy małżeństw sakramentalnych. Ksiądz Prymas podkreślił również stałe dążenie Kościoła do zachowania pokoju na świecie i szerzenia dzieł miłosierdzia, mówił o narastającej na świecie fali materializmu i konsumpcjonizmu. - Kościół nie składa się z ludzi świętych, lecz z grzeszników. Ale nawracający się grzesznik już wchodzi w świętość Kościoła - mówił kard. Glemp, określając obecność relikwii Krzyża Świętego jako wyzwanie dotyczące formowania konkretnych postaw moralnych. - Niech dobro wypływające z relikwii będzie obecne na Świętym Krzyżu, aby jego ramiona wplatały się jak korzenie w skałę naszej ojczyzny - życzył na koniec zgromadzonym.
Od o. Bernarda Briksa, superiora Oblatów Maryi Niepokalanej, gospodarzy sanktuarium, Ksiądz Prymas otrzymał porcelanowy wizerunek relikwiarza. Samorządowcy skorzystali z odpustu zupełnego, mieli także okazję do adoracji i prywatnej modlitwy w kaplicy Oleśnickich. Uroczystość uświetnił śpiewem chór diecezji radomskiej z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.
Na oktawę odpustu ku czci Drzewa Krzyża Świętego złożyło się w tym roku wiele ważnych wydarzeń w świętokrzyskim sanktuarium. I tak, 12 września miała miejsce pielgrzymka konwentu przewodniczących rad miast wojewódzkich; 13 września - jubileuszowa pielgrzymka chorych (przewodniczył bp Marian Zimałek; 14 września - ogólnopolska pielgrzymka osób życia konsekrowanego z nocnym czuwaniem wspólnot (przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz); 15 września - pielgrzymka Akcji Katolickiej (przewodniczył bp Mariusz Leszczyński); 16 września - diecezjalna pielgrzymka młodzieży (bp Jan Zając); 17 września - uroczystość odpustowa (nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk) połączona m.in. z wystawą Wizerunek krzyża a dzieje narodu polskiego w sztuce medalierskiej.
3 czerwca 2007 r., w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, nastąpi zakończenie roku milenijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

„Leon w Rzymie” – wkrótce premiera filmu o rzymskich latach Papieża

2026-06-27 10:16

[ TEMATY ]

film

premiera

Papież Leon XIV

Leon w Rzymie

rzymskie lata

Vatican Media

Wkrótce premiera filmu "Leon w Rzymie"

Wkrótce premiera filmu Leon w Rzymie

1 lipca o godz. 18.00 na kanałach Vatican News zostanie opublikowany w trzech językach (angielskim, włoskim i hiszpańskim) film dokumentalny, poświęcony czasom, które obecny Papież spędził w Rzymie, przed wyborem na Stolicę Piotrową. Pokaz przedpremierowy dla dziennikarzy, akredytowanych w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się tego samego dnia, o godz. 17.00 w Filmotece Watykańskiej.

„Leon w Rzymie”, to - po filmach „Leon z Peru” i „Leon z Chicago” - trzeci dokument, przygotowany przez Radio Watykańskie - Vatican News, poświęcony obecnemu Papieżowi. Opowiada o latach, które Robert Francis Prevost spędził w Rzymie na różnych etapach swojego życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję