Reklama

Europa

Zełenski i Szmyhal złożyli życzenia urodzinowe abp. Szewczukowi

Prezydent i premier Ukrainy Wołodymyr Zełeński i Denys Szmyhal przesłali życzenia arcybiskupowi większemu kijowsko-halickiemu Swiatosławowi Szewczukowi z okazji przypadających 5 maja jego 52. urodzin. Obaj politycy podkreślili jego zaangażowanie i autorytet na płaszczyźnie nie tylko kościelnej, ale także ogólnonarodowej.

[ TEMATY ]

Ukraina

Abp Szewczuk

Wołodymyr Zełenski

Wikipedia/Олександр Гаврик

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

Arcybiskup Swiatosław Szewczuk

„W ciągu tych lat swej owocnej pracy kościelnej Wasza Ekscelencja zyskał sobie autorytet duchowy i stał się mądrym przewodnikiem duchowym dla milionów wiernych” – napisał w swych pozdrowieniach prezydent kraju. Wyraził głęboki szacunek zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) za jego „aktywny udział w obywatelskim i społecznym życiu kraju i za niezachwianą postawę patriotyczną”. „Dziękuję Waszej Ekscelencji za działania praktyczne oraz za szczere modlitwy o zwycięstwo i pokój na naszej ziemi” – napisał szef państwa.

W życzeniach „w imieniu własnym i rządu” premier Szmyhal życzył solenizantowi trzech cnót: miłości, dobra i pokoju, zaznaczając przy tym, że te właśnie wyjątkowe wartości są „częścią składową człowieka, który wybiera dla siebie niełatwą drogę posługi duchowej”. „Wiem, że w czasach wojny i niezwykle złożonych wyzwań, gdy wspólnota ukraińska potrzebuje umocnienia i wsparcia duchowego, Wasza Ekscelencja zawsze okazuje aktywne stanowisko państwowotwórcze” – napisał szef rządu. Podkreślił, że „jest to również rękojmią naszego zwycięstwa nad wrogiem i zbudowania pokoju w naszym kraju”. Na zakończenie życzył głowie UKGK „długich lat życia, łaski Bożej, krzepkiego zdrowia i nowych osiągnięć” w jego szlachetnej i błogosławionej pracy duchowej”.

Przyszły arcybiskup urodził się 5 maja 1970 w Stryju na ziemi lwowskiej jako syn Jurija i Wiry Szewczuków. Święcenia kapłańskie otrzymał 26 czerwca 1994 z rak ówczesnego zwierzchnika UKGK kard. Myrosława Lubacziwśkiego. W latach 2002-05 był sekretarzem osobistym jego następcy kard. Lubomyra Huzara. 14 stycznia 2009 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym eparchii greckokatolickiej Opieki Matki Bożej w Buenos Aires (sakrę przyjął 7 kwietnia tegoż roku) a 10 kwietnia 2010 powołał go na administratora apostolskiego tej jednostki kościelnej. 23 marca 2011 Synod Biskupów UKGK wybrał go na urząd arcybiskupa większego kijowsko-halickiego i tym samym zwierzchnika grekokatolików ukraińskich. Decyzję tę papież potwierdził dwa dni później.

2022-05-05 19:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kumoch dla PAP: amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni

Amerykańskie wsparcie dla Ukrainy wzrasta i obejmuje nowe rodzaje broni; zapowiedź przekazania przez USA baterii rakiet Patriot Ukrainie to sukces tych, którzy o to zabiegali, w tym Polski - powiedział PAP prezydencki minister Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że w czwartek w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w jego drodze powrotnej z USA na Ukrainę. "Informujemy o spotkaniu z dużym poślizgiem czasowym z przyczyn oczywistych. Nie informowaliśmy też wcześniej o jakichkolwiek planach spotkania dwóch prezydentów, ale od samego początku podróży prezydenta Ukrainy pozostajemy w bardzo ścisłym kontakcie ze stroną ukraińską" - mówił.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję