O. Waldemar Pastusiak prosi, by „jeśli widzimy braki u kapłanów, może u naszych proboszczów, u paulinów także, to najpierw spróbujmy się za nich pomodlić”. - Uwierzcie, modlitwa ma wielką moc. Kapłani z ludu wzięci dla ludu są przeznaczeni. Mają swoje słabości i popadają w grzechy, za które jak każdy wierny odpowiadają przed Bogiem, ale wierni mają prawo wymagać więcej a kapłani mają obowiązek spełniać te oczekiwania. Ale by tak było potrzeba waszej modlitwy, waszego zaangażowania przed Bogiem - mówił w dzisiejszym kazaniu kustosz Jasnej Góry.
Zachęcał też do modlitwy o nowe powołania, „bo kapłanów już brakuje”.
Jasna Góra jest szczególnym miejscem niemal dla wszystkich wybranych na wyłączną służbę Bogu. To tu kształtuje się niejedno powołanie. Jak je rozpoznać, uczą się w jasnogórskiej „Szkole Maryi” zwłaszcza maturzyści.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Wiele sióstr zakonnych to powołania jasnogórskie - maryjne - zauważyła s. Jana, urszulanka Unii Rzymskiej. Podkreśliła, że „to powołania wychodzone na pieszych pielgrzymkach lub wyklęczane tu, w Kaplicy. To Maryja wskazała na Jezusa, pomogła rozeznać powołanie”.
Od pierwszego czwartku maja na Jasnej Górze rozpoczęła się inicjatywa „Powołani dla powołanych”. W każdy pierwszy czwartek miesiąca na nocnym czuwaniu gromadzić się będą kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska.
Reklama
Czuwanie rozpoczyna się w Kaplicy Matki Bożej po Apelu i trwa do ok. 1.30.
- To inicjatywa, która ma pomóc twórczo, wiernie i radośnie wspierać się nawzajem w powołaniu - mówi s. Jana.
Jasna Góra to także tradycyjnie miejsce, gdzie za dar powołania do życia kapłańskiego dziękują neoprezbiterzy ze wszystkich polskich diecezji i wielu zgromadzeń zakonnych. Wielu alumnów przyjeżdża zawierzać się jeszcze przed święceniami, niektórzy w specjalnej pieszej pielgrzymce jak klerycy III roku Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wspólne pielgrzymowanie jest dla nich jedną z form przygotowań do uroczystości obłóczyn, czyli przyjęcia sutanny.
Pod hasłem: „Wpadnij na dziesiątkę różańca” na Jasnej Górze w wakacje proponowana jest modlitwa w intencji nowych powołań. Na placu przed główną bramą wejściową ustawiony jest specjalny namiot, w którym dyżury pełnią przedstawicielki różnych zgromadzeń i zakonów.
Na Jasną Górę pielgrzymują też rodziny osób powołanych i ci, którzy wspierają powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jak mówią uczestnicy jasnogórskich spotkań, przybywają do tronu Królowej Polski, by podziękować za zaszczyt, jaki ich spotkał, że w ich rodzinie Bóg wybrał i powołał do swojej służby bliską im osobę.
Modlitwa o nowe powołania to także intencja licznych czuwań i pielgrzymek różnych zakonów, zgromadzeń zakonnych, grup parafialnych i diecezjalnych.
Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest co roku w IV Niedzielę Wielkanocną.