Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ameryka

Cios w poprawność

„Merry Christmas!” - „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!” - powróciło do sklepów w USA. Wśród amerykańskich sprzedawców obserwuje się zmianę obowiązujących dotychczas trendów. Ich zdaniem, politycznie poprawne życzenia: „Happy Holidays” - „Wesołych świąt” są źle widziane przez klientów i przynoszą wymierne straty finansowe.
Według sondażu przeprowadzonego wśród ponad 12 tys. osób dorosłych pod koniec listopada br., ponad 95 proc. powiedziało, że nie ma nic przeciwko używaniu podczas zakupów życzeń: „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!”. Natomiast 32 proc. klientów powiedziało, że przeszkadza im zwrot: „Wesołych świąt”.

Niemcy

Polskie bierzmowanie

Nie jest łatwo młodym ludziom wyznawać wiarę w środowisku katolickim, a cóż dopiero, gdy zostają wyrwani z tego otoczenia albo gdy ktoś żyje na co dzień wśród ludzi innych kultur i religii lub zupełnie obojętnych na sprawy duchowe. Tym młodym wierzącym ludziom konieczna jest pomoc Ducha Świętego otrzymywana w sakramencie bierzmowania. 25 i 26 listopada miałem okazję udzielać tego sakramentu w dwóch wspólnotach polonijnych: w Hanowerze (w sobotę) i w Hamburgu (w niedzielę), gdzie w sumie ponad sto osób przyjęło ten sakrament. Uroczystość Chrystusa Króla sprzyjała ceremonii. Być rycerzem Chrystusa to przyczyniać się swoją postawą i słowem do rozwoju Jego królestwa na ziemi. Podczas czterech Mszy św. w Hamburgu mogłem dzielić się z wiernymi przekonaniem, jak bardzo Jan Paweł II przyczynił się do rozszerzenia królestwa Bożego w Europie i na świecie oraz do pogłębienia świadomości przynależności do niego. Podczas wieczornej konferencji, po Mszy św., mówiłem o niezwykłej atmosferze, jaka panowała w Rzymie w październiku 1978 r., przed i po wyborze polskiego kardynała na Stolicę Piotrową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Ryszard Karpiński

Belgia

Chrześcijańskie korzenie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) chce, aby odniesienie do chrześcijaństwa znalazło się w Deklaracji Berlińskiej.
Propozycja ta zawarta jest w dokumencie „Wspólne wartości - żywe źródło projektu europejskiego”, jaki przewodniczący ComECE - bp Adrianus van Luyn przesłał 11 grudnia do przywódców Unii Europejskiej. Otrzymali go: obecny przewodniczący Rady Europejskiej i premier Finlandii Matti Taneli Vanhanen, kanclerz Niemiec Angela Merkel, która przejmie przewodnictwo Rady w styczniu 2007 r., przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durăo Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Josep Borrell i przewodniczący parlamentarnej grupy chadeków Hans-Gert Pöttering.
Deklaracja Berlińska ma zostać przyjęta w stolicy Niemiec 25 marca 2007 r. przez głowy państw i szefów rządów państw członkowskich UE oraz przewodniczących Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Reklama

Chorwacja

Europejskie Spotkanie Młodych

W dniach 28 grudnia 2006 r. - 1 stycznia 2007 r. Zagrzeb stanie się miejscem spotkania tysięcy młodych z całej Europy i innych miejsc świata. Modlitwy Taizé odbywać się będą na terenie Targów w Zagrzebiu, w specjalnie do tego celu zaadaptowanych halach targowych.
Bracia z Taizé już od wczesnej jesieni przygotowywali spotkanie w samej Chorwacji, a także wędrowali po wielu krajach, aby spotykać się z młodymi zainteresowanymi tym spotkaniem. W Polsce trzech braci z Taizé odwiedziło w fazie przygotowawczej 30 miast, aby wesprzeć pracę 170 ekip zorganizowanych w tzw. punktach przygotowań.
Biuro prasowe Spotkania będzie czynne od 27 do 31 grudnia br. Najnowsze informacje o Spotkaniu można znaleźć na stronach internetowych wspólnoty braci: www.taize.fr

Ludzie

Kard. Christoph Schönborn

Kard. Christoph Schönborn zdecydowanie opowiada się za tym, aby niedziela była dniem świątecznym wolnym od pracy. W wywiadzie dla austriackiej „Kronenzeitung” arcybiskup Wiednia przypomniał, że trzecie przykazanie: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, jest najstarszym prawem społecznym. Siedmiodniowy tydzień z dniem odpoczynku w niedzielę stanowi jeden z najstarszych rytmów życia ludzkości.
Kard. Schönborn zauważył, że Kościół nie jest sam w walce przeciwko otwarciu sklepów w niedzielę. W Austrii działa „Sojusz na rzecz wolnej niedzieli”, zawarty między Kościołami, związkowcami i przedsiębiorcami. Wolna niedziela jest już zapisana w konstytucjach niektórych krajów związkowych, powinna też zostać zapisana w nowej konstytucji Republiki Austrii.
Hierarcha wspomniał też o centralnym religijnym znaczeniu niedzieli oraz o znaczeniu tego dnia dla rodziny. - Niedziela jest dla chrześcijan nie tylko dniem, w którym przypadkowo odprawiana jest Msza św., to naprawdę jest dzień Pański - podkreślił.

Krótko

Do awangardy „postępu” chcą dołączyć Włosi. Centrolewicowy rząd planuje na początku przyszłego roku uchwalić ustawę o „wolnych związkach”, w tym również homoseksualnych. „L’Osservatore Romano” oskarżyło rządzących o zamach na rodzinę.

Chiny „podbijają” Afrykę. Udzielają lekką ręką pożyczek biednym afrykańskim państwom, zyskując w zamian dostęp do afrykańskich surowców. Eksperci alarmują, że Afryce przyjdzie niedługo za tę „hojność” słono zapłacić.

W Iranie odbyła się konferencja, w której uczestnicy podważali fakt Holocaustu. Znani z niechęci do Izraela organizatorzy nie chcieli upublicznić listy uczestników konferencji. Ostro skrytykowały ją Stany Zjednoczone. Stanowisko zajęła też Stolica Apostolska, która przypomniała o niepodważalnym fakcie mordu na Żydach.

Znowu tragiczne pożary w Moskwie. W pierwszym - który wybuchł na oddziale kobiecym szpitala leczącego narkomanów, zginęło 45 osób. Drugi, który wydarzył się w osadzie Tajga, spowodował śmierć 7 osób. W przypadku pożaru w stolicy Rosji przyczyną jest najprawdopodobniej podpalenie.

Izraelski premier po raz pierwszy publicznie przyznał, że kierowane przez niego państwo ma broń atomową.

W Chile pochowano gen. Augusto Pinocheta. Były dyktator zmarł 10 grudnia w wieku 91 lat. Uroczystości pogrzebowe z racji kontrowersji, które wzbudza jego osoba, miały skromny charakter.

Niemiecki deputowany Jochen-Konrad Fromme z rządzącej partii CDU obarczył Polskę odpowiedzialnością za powojenne wypędzenia Niemców. Słowa wywołały burzę, bo mogą oznaczać niemieckie roszczenia wobec naszego kraju. Pokazują też, że przez część niemieckich polityków sprawa nadal nie jest uważana za zamkniętą.

Parlament Europejski wsparł Polskę w jej sporze handlowym z Rosją. Chodzi o rosyjskie embargo na import polskiej żywności. PE przyjął rezolucję, w której stwierdza, że Polska jest dyskryminowana przez Rosję w tym względzie. Jest nadzieja, że Rosja w nowym roku zniesie sankcje.

Znowu to samo. Tym razem włoska stacja Canale 5 w jednym z programów zasugerowała, że mieszkańcy Oświęcimia i w ogóle Polacy uczestniczyli w zagładzie Żydów. Ambasada RP wystosowała oficjalny protest.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

[ TEMATY ]

post

3 Maja

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 3 maja, choć wskazany jest udział we Mszy św., nie jest obowiązkowy, gdyż nie jest to tzw. święto nakazane.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję