Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 52/2006, str. 8

Jarosław Solarski/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa siatkarzy

W łączności z Arkadiuszem Gołasiem

Uczestnicy II Memoriału im. Arkadiusza Gołasia, odbywającego się w Częstochowie, z wicemistrzem świata Grzegorzem Szymańskim na czele przybyli na Jasną Górę 9 grudnia. Ok. 40 osób reprezentowało trzy czołowe polskie kluby siatkarskie: PZU AZS Olsztyn, Wkręt-Met Domex AZS Częstochowa oraz Jastrzębski Węgiel. Byli obecni: prezesi i trenerzy klubów oraz Agnieszka Gołaś - żona tragicznie zmarłego siatkarza i jego rodzice. Modlitwę w Kaplicy Matki Bożej poprowadził podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki. - Wielka to radość, że podejmujecie rozgrywki w Memoriale pamięci Arkadiusza Gołasia, aby uczcić pamięć tego wspaniałego młodego człowieka - mówił o. Matecki. - My wam kibicujemy, jesteśmy duchowo z wami, cieszymy się waszymi osiągnięciami.
Akt Zawierzenia Matce Bożej odczytał Krzysztof Gierczyński - kapitan drużyny z Częstochowy. „Niech nasze zmagania i osiągnięcia prowadzą do jedności i wzajemnego szacunku. Niech pomagają budować cnoty społeczne, tak bardzo potrzebne w narodzie” - brzmiały słowa modlitwy.
- Na samym początku, kiedy zjechaliśmy się na zgrupowanie w maju, Raul Lozano powiedział, że jeżeli uda się nam na Mistrzostwach Świata stanąć na podium, to zadedykujemy to Arkowi. Arek od paru lat był w kadrze, trenował z nami, walczył, a na Mistrzostwach pomagał nam „z góry”. Za to wszystko chcieliśmy się mu odwdzięczyć - mówił Grzegorz Szymański. Prezesi klubów oraz rodzice Arkadiusza Gołasia otrzymali ryngrafy z wizerunkiem Matki Bożej.

Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy

Z miodem i świecami

W dniach 6-7 grudnia na Jasną Górę przybyło ok. 3 tys. hodowców pszczół, właścicieli pasiek, naukowców i producentów miodu oraz władze Polskiego Związku Pszczelarskiego z prezydentem Tadeuszem Sabatem. 7 grudnia - w dniu św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, Mszę św. odprawił kard. Henryk Gulbinowicz, z którym koncelebrowali m.in.: ks. prał. Eugeniusz Marciniak - krajowy kapelan pszczelarzy i ks. Henryk Ostach - honorowy prezes PZP. Pielgrzymów powitał podprzeor o. Piotr Polek.
- Zabierzcie stąd ogromne zaufanie do Boga, do Matki Najświętszej, ale i do siebie - powiedział w homilii kard. Gulbinowicz. - Niech Boże błogosławieństwo będzie z wami na każdy dzień i na każdy czas.
W darach ołtarza złożono m.in. miód i świece. Oprawę muzyczną przygotowała młodzież z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Wystawiono 50 pocztów sztandarowych. Kard. Gulbinowicz poświęcił sztandary pięciu kół pszczelarskich. Pielgrzymka wpisała się w obchody 100-lecia śmierci ks. Jana Dzierżonia - światowej sławy pszczelarza i odkrywcy tajników życia pszczół.
PZP zrzesza ok. 30 tys. osób.

Jasnogórskie Wieczory Organowe

Na 100-lecie poświęcenia wieży

Wramach Jasnogórskich Wieczorów Organowych 9 grudnia odbył się koncert z okazji 100-lecia poświęcenia odbudowanej wieży jasnogórskiej. Zabrzmiały kompozycje m.in. o. Amando Ivancica, paulina, w wykonaniu: Marcin Lauzer - organy, orkiestra i chór Accademia dell’ Arcadia pod dyrekcją Bartłomieja Stankowiaka oraz soliści. Została także zaprezentowana książka o wieży jasnogórskiej autorstwa o. dr. Jana Golonki i Jerzego Żmudzińskiego. Słowo wprowadzające wygłosił Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy, który objął patronat nad koncertem.

Krótko

5 grudnia modlił się na Jasnej Górze Zenon Jankowski, 101-letni kapitan Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Podczas Apelu o. Eustachy Rakoczy - jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości wręczył kapitanowi Medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry.

6 grudnia uczniowie Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie z racji wspomnienia św. Mikołaja przygotowali spotkanie dla dzieci z domów prowadzonych przez Siostry Służebniczki Starowiejskie i Siostry św. Józefa w Częstochowie. Obecny był Robert Jaczyński - dyrektor i wychowawca Liceum.

9 grudnia 100-osobowa grupa „Solidarności” odprawiała Adwentowy Dzień Skupienia. Spotkanie prowadził o. Kamil Szustak. Obecny był Julian Andrzej Konecki - członek Prezydium Komisji Krajowej; za organizację odpowiadał Zbigniew Bonarski.

10 grudnia w Sali Rycerskiej odbył się koncert muzyki W. A. Mozarta z racji 15-lecia Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Ośrodek jest m.in. organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, odbywającego się w maju. Wspiera też twórców, promując ich działalność. Kompozycje Mozarta wykonała Morphing Vienna Chamber Orchestra. Kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia był Tomasz Wabnic. Przed koncertem Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor „Gaude Mater”, powiedziała: - Pragnę złożyć gorące podziękowanie o. Nikodemowi Kilnarowi, całemu Klasztorowi Jasnogórskiemu za udzielenie nam gościny, bowiem muzyka, którą chcemy Państwu zaproponować, w tym wnętrzu zabrzmi najlepiej.

Godziny zwiedzania

Na Jasnej Górze w okresie zimowym

Muzeum 600-lecia oraz Bastion św. Rocha: w okresie zimowym czynne: od 1 XI 2006 r. do 28 II 2007 r. - od 9.00 do 16.00; w dniach 22-25 XII 2006 r. - nieczynne; 26 XII 2006 r. - czynne od 13.00 do 15.00; w dniach od 27 XII 2006 r. do 6 I 2007 r. - czynne od 10.00 do 15.00

Skarbiec: nieczynny do marca/kwietnia 2007 r.

Arsenał: nieczynny

Wieża: nieczynna od drugiej połowy grudnia 2006 r. do marca 2007 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję