Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba podczas XII Stanowej Konwencji w Licheniu zobowiązują się kontynuować wsparcie dla ofiar wojny na Ukrainie

21 maja w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbył się drugi dzień XII Stanowej Konwencji Rycerzy Kolumba w Polsce. Obchody tego dnia rozpoczęła uroczysta msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

rycerze

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

„W Rycerstwie Wy sami, Wasze szlachetne rodziny i środowiska odważnie zachowujcie chrześcijańską godność dzieci Bożych i czuwajcie. Uczyńcie swoim wyzwaniem, aby nieustannie nawracać się i wierzyć w Ewangelię” – powiedział duchowny podczas wygłoszonej homilii.

Następnie delegaci reprezentujący rady lokalne, czyli wspólnoty Rycerzy działające przy parafiach na terenie całej Polski, zgromadzili się w domu duszpasterskim „Betlejem”, aby wziąć udział w sesji roboczej.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

„Wasza aktywność w parafiach oraz radach lokalnych i budowanie tożsamości rycerskiej w oparciu o programy modelu Wiara przez Uczynki sprawiło, że – przy ogromnym zaangażowaniu m.in. Delegatów Rejonowych – nasza jurysdykcja prężnie się rozwija. W sierpniu podczas 139. Najwyższej Konwencji Polska została nagrodzona za dynamiczny rozwój członkowski. Proces ten trwa nadal i nabiera tempa” – powiedział Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, podsumowując miniony rok działalności Zakonu.

Podczas sesji roboczej Rycerze wybrali w głosowaniu członków Rady Stanowej, czyli przywódców Zakonu w Polsce na kolejny rok. Na trzecią kadencję Delegatem Stanowym został Krzysztof Zuba z Jadachów (diecezja sandomierska). Wraz z nim Radę Stanową, czyli krajowy „zarząd” rycerskiej wspólnoty tworzyć będą Sekretarz Stanowy Marek Ziętek ze Słupska (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Skarbnik Stanowy Jacek Pisz z Gdańska (archidiecezja gdańska), Radca Stanowy Krzysztof Sietczyński z Wrocławia (archidiecezja wrocławska) oraz Kustosz Stanowy Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja kielecka).

Ponadto uchwalono szereg tzw. rezolucji, czyli formalnych postanowień i zobowiązań określających priorytety programowe, charytatywne i duchowe polskich Rycerzy na najbliższy rok działalności. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują rezolucje o św. Józefie, Patronie Kościoła oraz o wsparciu dla Ukrainy. Rycerze podjęli się naśladowania i szczególnego kultu św. Józefa, a także zobligowali się do kontynuowania pomocy humanitarnej dla Ukraińców – zarówno tych, którzy uciekają do Polski, jak i tych, którzy zmagają się z wojną na terenie swojego kraju.

Reklama

„Aktualnie trwa kolejny już miesiąc, w którym prowadzimy Namiot Miłosierdzia w Hrebennem. Chciałbym zaapelować do chętnych, którzy chcieliby pomóc wolontariacko naszym braciom z Tomaszowa Lubelskiego opiekującym się tym miejscem, żeby zgłaszali się do pomocy. Ta pomoc jest ciągle potrzebna, bo uchodźcy z Ukrainy wciąż przekraczają granicę” – podkreślił Marcin Piętak, Dyrektor ds. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce, nawiązując do Centrum Miłosierdzia Rycerzy Kolumba, które od początku wojny działa przy granicy w Hrebennem.

Amelia Siuda-Koszela / Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-05-23 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Jana Pawła II

Niedziela sandomierska 21/2019, str. 2

[ TEMATY ]

zakon

rycerze

Archiwum autora

Rycerze Jana Pawła II

Rycerze Jana Pawła II

W Ostrowcu Świętokrzyskim została erygowana Chorągiew Zakonu Rycerzy Jana Pawła II

Uroczyste zaprzysiężenie odbyło się w Niedzielę Dobrego Pasterza w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Mszy św. przewodniczył ks. prob. Piotr Zwoliński, a jednocześnie kapelan nowo powstałej grupy Zakonu Rycerzy Jana Pawła II. Na zaprzysiężenie nowych rycerzy przybyło 11 braci z diecezji warszawskiej i radomskiej, na czele z prowincjałem zakonu i kanclerzem generalnym. Pierwsza wspólnota Zakonu Rycerzy Jana Pawła II powstała 1 kwietnia 2011 r. w Warszawie z potrzeby kontynuacji i propagowania dzieła św. Jana Pawła II. Obecnie zakon liczy 472 rycerzy rozsianych po polskich parafiach. W swoich strukturach kieruje się zasadami Zakonów Rycerskich nawiązujących do takich wartości jak honor, odwaga i uczciwość. W szeregi zakonu wstępują mężczyźni pragnący pogłębiać wiarę i kształtować postawę chrześcijańską w duchu nauczania swojego patrona. Nowo powstała chorągiew liczy siedmiu braci, której przewodzi Wielki Rycerz – informuje ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję