Reklama

Niedziela w Warszawie

Patron na trudne czasy

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. w archikatedrze warszawskiej w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń katolickich, członkowie Archikonfraterni Literackiej, Rycerze Jana Pawła II i wielu mieszkańców stolicy.

W homilii metropolita warszawski podkreślił, że święto Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina nam, wiernym, wiele prawd. W liturgii Kościoła znalazło się ono w czasie między Zmartwychwstaniem, a Zesłaniem Ducha Świętego, kiedy Jezus wziął Apostołów, wypowiedział pamiętne słowa: idźcie na cały świat i głoście Ewangelię. Zakończył publiczne ukazywanie się im po zmartwychwstaniu i na ich oczach uniósł się do nieba i wniebowstąpił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Najważniejsza prawda, którą nam objawia to święto, to jest wielkie wywyższenie ludzkiej natury. Pan Jezus wstąpił do nieba w swoim człowieczeństwie uwielbionym. Wiemy, że przez swoje zmartwychwstanie i wzięcie uwielbionego człowieczeństwa do nieba, podniósł jeszcze bardziej godność naszej ludzkiej natury. Bo każdy z nas po swoim ziemskim życiu dozna takiego wniebowstąpienia i spotkania się z Ojcem niebieskim – powiedział kard. Nycz.

Zwrócił uwagę, że człowiek jako istota stworzona przez Boga, odkupiona przez Chrystusa, uświęcona w Duchu Świętym w sakramencie chrztu i powołana do życia w niebie, do uwielbienia – posiada niezbywalną godność. Dlatego bł. Stefan Wyszyński tak wielką uwagę w swoim głoszeniu i przepowiadaniu przywiązywał do człowieka i jego podstawowej godności.

We wszystkim, co mówił – czy to była rodzina, sprawy społeczne, czy polityczne – zawsze troszczył się, mówił to i wypowiadał ze względu na człowieka. Metropolita warszawski podkreślił, że to człowiek był punktem odniesienia i źródłem przepowiadania i głoszenia przez Prymasa Tysiąclecia. Przypomniał, że był on człowiekiem wykształconym w zakresie prawa kanonicznego, tym niemniej głównym jego zainteresowaniem studiów i życia kapłańskiego było zainteresowanie człowiekiem, nauką społeczną Kościoła, którą przepowiadał, głosił i którą prawdziwie znał jako ksiądz, biskup i kardynał.

Reklama

- Dzisiaj tu jesteśmy, by Bogu dziękować za jego piękne, święte życie. I by dziękować za to, że kard. Wyszyński jest naszym orędownikiem i wstawia się za nami u Boga. Także za to, ma w sobie coś w sposobie traktowania życia, co można naśladować. Sposób jego podejścia do przykazań i realizowania największego przykazania miłości – zaznaczył hierarcha i wyraził wdzięczność Bogu za wrześniową beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej.

- Wiemy, jak bardzo nam to było potrzebne. W tamtym wrześniu nawet nikt nie przypuszczał, że będzie nam potrzebny taki patron i taka patronka na czasy niecały rok później – czasy wojny, kiedy godność człowieka jest szargana, ludzie są zabijani. Jak bardzo jest nam potrzebny taki orędownik u Boga, jakim jest bł. kard. Wyszyński – w czasie wojny na Ukrainie i trudnym czasie po pandemii, która na szczęście jakby odchodzi od nas, ale ciągle żyjemy w jakiejś niepewności i dalekosiężnych skutkach – powiedział kaznodzieja.

Metropolita warszawski podkreślił, że nauczanie bł. kard. Wyszyńskiego jest niezwykle aktualne na dzisiejsze czasy. Zwłaszcza przesłanie o miłości Boga i bliźniego. - Konkretnie głosił tę miłość Boga i bliźniego, ale w taki sposób, że tu w latach 60. w archikatedrze nawiązał do swojego ABC Społecznej Krucjaty Miłości, rozkładając to największe przykazanie i cały Dekalog jeszcze bardziej na konkrety miłości w rodzinie, domu, pracy – wszędzie, żeby ludzie się kochali. I tak realizowali Ewangelię – zaznaczył kard. Nycz.

Hierarcha dodał za bł. kard. Wyszyńskim, że Bóg kocha wszystkich, których stworzył, obdarzył wolnością i godnością. Musi kochać także tych, których wolności nadużyli. Ponieważ jest miłosierny i czeka na ich zmianę, nawrócenie, aby każdego człowieka mógł zbawić.

Reklama

- Mówi się, że największym przekonującym świadectwem naszej wiary w Boga jest to, gdy potrafimy kochać nieprzyjaciół. W tej proporcji, w jakiej to jest przewidziane w nauce Kościoła – zaznaczył kard. Nycz.

Kaznodzieja dodał, że dzisiaj szczególnie potrzeba nam miłości wyrażanej czynami, a nie tylko w słowach.

- W życiu codziennym potrzebujemy takiej miłości, która mówi: będziesz miłował – jak ów napis, który znalazł ks. Wyszyński na karteczce z Powstania Warszawskiego w lasku w Kampinosie. Albo wtedy, kiedy mówił do swoich współwięźniów, którzy mieli ochotę ponarzekać, pooceniać swoich klawiszy, opiekunów: nigdy nie zmuszą mnie do tego, żebym ich nienawidził. Kogo z nas dzisiaj stać na taką postawę? – pytał metropolita.

Kard. Nycz podkreślił, że bł. Prymas Tysiąclecia potrafił realizować miłości nie tylko słowami, ale również w czynach. - Gdyby ich nie było, to by nigdy nie usiadł w 1965 r. i nie pisał listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, który z powodu niezrozumienia czym jest miłość ewangeliczna także nieprzyjaciół stał się powodem kontrowersji w Polsce i ataku na prymasa i kard. Wojtyłę. Pewnie go to bolało, ale wiedział, że taki musi być chrześcijanin, albo nie będzie nim wcale. Czy to nie jest na nasze czasy? – pytał kaznodzieja i dodał:

- Czy ta wojna, która niszczy i zabija ludzi, czy Rosja, która niszczy Ukrainę, miasta wioski, nie wykopuje nie tylko rowów materialnych, ale też rowów międzyludzkich, między narodami, między wyznaniami chrześcijańskimi – prawosławiem, katolicyzmem? Czy czasem nie są to już rowy nienawiści? Pewnie są. Kto jest będzie zasypywał? Kto będzie sprawiał, żebyśmy jako chrześcijanie żyli Ewangelią? Do takich spraw jest nam potrzebny patron, jak bł. kard. Wyszyński – wskazał metropolita warszawski.

Reklama

Hierarcha zaznaczył, że bł. Prymas Tysiąclecia był człowiekiem, który jako prowadzący błogosławione życie, znający się na nauce społecznej Kościoła, potrafił głosić prawdy życia społecznego w tamtym trudnym czasie. Wtedy kiedy rządzili komuniści i jemu wyrządzali krzywdę, on potrafił nawet w ich systemie dostrzec ślady dobra. A równocześnie potrafił powiedzieć „non possumus” wtedy kiedy trzeba było to powiedzieć.

- Katedra za jego czasów, gdzie przychodził na święta i uroczystości z kazaniami, była punktem odniesienia do prawdy. Przychodzili ludzie zaczerpnąć prawdy wielkiego Prymasa. Bo był wiarygodny da nich. Potrafił być sprawiedliwy zarówno w sensie wymagań, radykalnych i odważnych, jak i w sensie dostrzegania dobra tam, gdzie trzeba było go dostrzec – powiedział kard. Nycz i dodał, że bł. Prymas Tysiąclecia był człowiekiem, który nigdy władzy nie trzymał się za szyję. - Zawsze miał swoje zdanie, które było zdaniem Kościoła, i Ewangelii. Wiedział doskonale, jaka jest rola i miejsce Kościoła w głoszeniu prawdy życia społecznego – podkreślił kard. Nycz i zachęcił, aby uczyć się postaci wielkiego Prymasa, modlić się za jego wstawiennictwem, aby był naszym orędownikiem i żeby uczył nas podnosić godność człowieka tak wysoko, jak podnosi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Po błogosławieństwie asysta liturgiczna przeszła w procesji do grobu bł. kard. Wyszyńskiego, gdzie po raz pierwszy odmówiono modlitwę o jego kanonizację, która będzie odtąd zanoszona do Boga w archikatedrze każdego 28. dnia miesiąca.

Na zakończenie w archikatedrze odbył się koncert oratoryjny "Magnificat de Claromontana", skomponowany przez Tadeusza Melona, a zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

2022-05-29 10:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

relikwie

bł. kard. Stefan Wyszyński

Jasna Góra/Facebook

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

Relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego zostały uroczyście wprowadzone na Jasną Górę. Przekazano je podczas Mszy św. sprawowanej w ramach Rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Eucharystii przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Relikwie przekazał Instytut Prymasa Wyszyńskiego przez ręce przełożonej generalnej Agnieszki Kołodyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Alumni: Mateusz Budzyński z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Karol Kapica z parafii św. Wita w Mełgwi, Bartłomiej Kozioł z parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Bartosz Starowicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - klerycy 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Artura Mizińskiego 4 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję