Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Krakowa przekażą ambulans na Ukrainę

Rycerze Kolumba z Krakowa prowadzą zbiórkę na zakup ambulansu, który ma wesprzeć służby medyczne na Ukrainie. Część kosztów pokryje także wsparcie pochodzące z Funduszu Solidarności z Ukrainą Rycerzy Kolumba powołanego przez Radę Najwyższą tej organizacji w USA.

W akcję można włączyć się poprzez wpłatę na konto Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba nr 14000 im. Jana Pawła II w Krakowie: 24 1600 1420 1878 6305 7000 0001, tytułem Darowizna – karetka Ukraina. Darowizny można wpłacać do 20 czerwca 2022 r.

Zakupiona karetka ma zostać przekazana Archidiecezji Lwowskiej. Pierwsza część zbiórki na ten cel została przeprowadzona w niedzielę 5 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, zaś kolejna odbędzie się w tym samym miejscu tydzień później – 12 czerwca.

Ofiary można składać do oznaczonej skarbony. Zbiórka będzie prowadzona również w innych kościołach, gdzie działają i posługują krakowscy Rycerze Kolumba.

„Zbiórka pieniędzy na karetkę jest dziełem wynikającym z dwóch pobudek. Po pierwsze, jako Rycerze pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Po drugie zaś, na Ukrainie również znajdują się nasi bracia Rycerze Kolumba, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że powinniśmy takie dzieło podjąć” – tłumaczy Roman Drążek, Delegat Rejonowy Rycerzy Kolumba, pod którego opieką znajdują się wspólnoty rycerskie działające na terenie Archidiecezji Krakowskiej.

Zbiórka na ambulans nie jest jedynym działaniem, poprzez które krakowscy Rycerze pragną wesprzeć walczący naród ukraiński. Z ich inicjatywy w sobotę 11 maja w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbędzie akcja pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostaną wysłane do najbardziej potrzebujących na Ukrainie. W ramach tej inicjatywy gromadzone są dary wskazane jako aktualnie najbardziej potrzebne przez Rycerzy Kolumba na Ukrainie, którzy od początku wojny ściśle współpracują ze swoimi polskimi odpowiednikami. Oprócz Rycerzy Kolumba, w pakowaniu będą brać udział również liczni wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorzy liczą również na obecność harcerzy i uczniów krakowskich szkół.

Reklama

„Ten gest solidarności z naszymi Braćmi z Ukrainy jest bardzo potrzebny. Zdajemy sobie sprawę z trudnych warunków, jakie obecnie są na Ukrainie, dlatego postanowiliśmy również w Krakowie włączyć się w tę szlachetną inicjatywę. Żywność i środki higieniczne to jedne z najważniejszych rzeczy, które obecnie są potrzebne naszym Braciom i Siostrom na Ukrainie. Wiemy, że tych produktów najbardziej brakuje” – – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

„Od początku wybuchu tej niesprawiedliwej wojny podejmowane są w Krakowie, przy udziale wielu Rycerzy Kolumba działających przy swoich parafiach, liczne inicjatywy, których celem jest niesienie pomocy udręczonej wojną Ukrainie i jej obywatelom. Bracia Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje Tomasz Konturek.

Wcześniej podobne akcje przeprowadzili Rycerze z innych części Polski, m.in. z Radomia i Częstochowy, którzy w ramach działających tam Centrów Miłosierdzia Rycerzy Kolumba wysłali już na Ukrainę łącznie kilkanaście tysięcy paczek z żywnością.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-08 09:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Rycerze Kolumba dziękują za 10 lat służby w Polsce

W duchu dziękczynienia za 10 lat służby w Polsce na Jasnej Górze odbyła się dwudniowa ogólnopolska pielgrzymka Rycerzy Kolumba. Spotkanie było także okazją do podziękowania za Światowe Dni Młodzieży, w których Rycerze uczestniczyli jako wolontariusze oraz za Jubileusz Miłosierdzia, który był sposobnością do wielu dobroczynnych działań oraz za 1050 chrześcijaństwa w Polsce.

- Rycerze Kolumba w Polsce istnieją od 2006 r. – przypomniał Stanisław Dziwiński, delegat rejonu Częstochowy i okolic. – Jest to jakby zrealizowanie testamentu św. Jana Pawła II, ponieważ bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby Rycerze Kolumba w Polsce zaistnieli. Rycerze bardzo blisko współpracowali z Janem Pawłem II, i dalej współpracują ze Stolicą Apostolską, z papieżem Franciszkiem, tak samo z wcześniejszymi papieżami. To jest bardzo bliska współpraca - podkreslił.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję