Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej

W czasie kameralnej uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie piętnastu parafii złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

zmiany księży

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spośród piętnastu księży, dwunastu z nich obejmie urząd proboszcza po raz pierwszy. Zmiany dotyczą m.in. parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, której dotychczasowy proboszcz ks. Marek Szymula został mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży.

Kard. Nycz podkreślił, że nowi proboszczowie obejmują urząd w niełatwych czasach, innych niż ich poprzednicy, i wymienił problemy, z którymi będą musieli się zmierzyć w czasie posługi. – Po pierwsze to skutki pandemii, która zweryfikowała nie tylko życie społeczne, ale także życie Kościoła, pokazała słabe punkty – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że wyzwaniem dla nowych proboszczów będzie pomoc duszpasterska grekokatolikom i prawosławnym, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. – To nie tylko pomoc charytatywna, ale również wyzwanie duszpasterskie. Bądźmy mądrzy, otwarci i gotowi – mówił.

Jako najtrudniejszy problem kard. Nycz wymienił prąd laicyzacyjny przemierzający Europę, a zwłaszcza Polskę, którego skutki są coraz bardziej dostrzegalne m.in. we frekwencji młodzieży na lekcji religii w szkołach.

Reklama

– Jeśli chodzi o laicyzację młodzieży i ludzi młodych, jesteśmy w czołówce Europy. To problem, który każe absolutnie zmienić prowadzenie parafii. Duszpasterstwo czekające aż młodzi przyjdą do kościoła musi odejść do przeszłości. Trzeba wychodzić do nich na różne sposoby duszpasterskie – mówił kard. Nycz.

– Uważam, że nowe czasy wymagają nowych ludzi. Osobiście nie boję się powiedzieć, że nowe pokolenie księży potrafi lepiej i głębiej zrozumieć mentalność naszych czasów. Cała nadzieja w was, że w nowy sposób potraficie podejść do prowadzenia parafii. Wierzę, że potraficie znaleźć język do ludzi, których będziecie mieli, i że będziecie potrafili w tym języku wiernie przekazywać Ewangelię, rozumiejąc co młody człowiek potrafi przyjąć – mówił.

Księża proboszczowie, którzy w 2022 r. odchodzą na emeryturę

Ks. prałat Janusz Baranowski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Zofii w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat ppłk Stanisław Dębicki, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Tadeusza Jarząb, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. kanonik Kacper Kisieliński, dotychczasowy proboszcz MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Reklama

Ks. prałat Stefan Kotwiński, dotychczasowy proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Andrzej Parys, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Ryszard Tomaszkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, odchodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik dr Jan Tondera, dotychczasowy proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. kanonik Jan Ujma, dotychczasowy proboszcz MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Nominacje na urząd proboszcza

Ks. Przemysław Ćwiek, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, mianowany proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochocie, w dekanacie ochockim.

Ks. prałat dr Paweł Gwiazda, dotychczasowy proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie na Ochodzie, w dekanacie ochockim, mianowany proboszczem parafii Świętego Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.

Ks. Wojciech Janyga, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Reklama

Ks. kanonik Jarosław Kotula, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Wilanowie, w dekanacie wilanowskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Jerzy Król, dotychczasowy administrator parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. kanonik Andrzej Krzesińki, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie motowskim.

Ks. Adam Petakiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie kontancińskim, mianowany proboszczem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. prałat Zdzisław Rogoziński, dotychczasowy proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim.

Ks. Rafał Sikorski, po zakończeniu zadań misyjnych w Islandii, mianowany proboszczem parafii Świętego Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. kanonik prof. dr hab. Krzysztof Siwek, dotychczasowy rezydent w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Zofii Barat w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Reklama

Ks. kanonik dr Arkadiusz Szczepanik, dotychczasowy rezydent w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim.

Ks. prałat dr Marek Szymula, dotychczasowy proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem biskupim ds. formacji duchowej księży i skierowany na zamieszkanie do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Dariusz Szyszka, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. Radosław Wasiński, dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. kanonik Krzysztof Woźniak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Małgorzaty Dziewicy Męczennicy w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim.

Ks. kanonik Jan Wróbel, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym, w dekanacie laseckim, skierowany na urlop zdrowotny, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. Robert Zyśk, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Jana Chrzciciela w Kędzierówce, w dekanacie czerskim, mianowany proboszcze parafii MB Łaskawej w Złotokłosie, w dekanacie tarczyńskim.

2022-06-10 10:58

Ocena: +2 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańska sztafeta

Niedziela lubelska 37/2020, str. V

[ TEMATY ]

Zmiany proboszczów

Lublin‑Zemborzyce

Agnieszka Marek

Będę się troszczył, aby jak najlepiej wypełnić powierzone mi przez kościół zadanie – zapewnił ks. Zdzisław Zając (przy ołtarzu)

Będę się troszczył, aby jak najlepiej wypełnić powierzone mi przez kościół zadanie –  zapewnił ks. Zdzisław Zając (przy ołtarzu)

Po przejściu na emeryturę ks. kan. Stanisława Opieli, proboszcza parafii św. Marcina w Lublinie-Zemborzycach, jego następcą został ks. kan. Zdzisław Zając.

Uroczyste objęcie urzędu proboszcza odbyło się w niedzielę 30 sierpnia, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Po odczytaniu dekretu, w symbolicznym geście nowy gospodarz otrzymał klucze do świątyni. – Ufając Bożej pomocy i wsparciu wspólnoty parafialnej, będę się troszczył, aby jak najlepiej wypełnić powierzone mi przez Kościół zadanie – powiedział ks. Zając. Metropolita zawierzył jego służbę Bogu i polecił mu otwierać świątynię każdemu, kto szuka Boga. Poprosił parafian o życzliwe przyjęcie proboszcza jako głosiciela słowa Bożego, szafarza sakramentów i przewodnika na drodze zbawienia.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

W owym czasie Paweł i Barnaba, przeszedłszy przez Perge, dotarli do Antiochii Pizydyjskiej, weszli w dzień szabatu do synagogi i usiedli. A wielu Żydów i pobożnych prozelitów towarzyszyło Pawłowi i Barnabie, którzy w rozmowie starali się zachęcić ich do wytrwania w łasce Boga. W następny szabat zebrało się niemal całe miasto, aby słuchać słowa Bożego. Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc, sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: «Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: „Ustanowiłem cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi”». Poganie, słysząc to, radowali się i wielbili słowo Pańskie, a wszyscy, przeznaczeni do życia wiecznego, uwierzyli. Słowo Pańskie szerzyło się na cały kraj. Ale Żydzi podburzyli pobożne a wpływowe niewiasty i znaczniejszych obywateli, wzniecili prześladowanie Pawła i Barnaby i wyrzucili ich ze swoich granic. A oni, strząsnąwszy na nich pył z nóg, przyszli do Ikonium. A uczniowie byli pełni wesela i Ducha Świętego.
CZYTAJ DALEJ

X Pielgrzymka Ludzi Pracy

2025-05-11 20:14

Magdalena Lewandowska

Do Henrykowa na Pielgrzymkę Ludzi Pracy licznie przybyły poczty sztandarowe z różnych stron Dolnego Śląska.

Do Henrykowa na Pielgrzymkę Ludzi Pracy licznie przybyły poczty sztandarowe z różnych stron Dolnego Śląska.

– Każdy z nas na swój sposób jest pracodawcą i pracownikiem – mówił bp Jacek Kiciński.

Już po raz 10. odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy do Henrykowa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński, po niej był czas na wspólne rozmowy i spotkania podczas festynu. Wspólnie modlili się pracownicy i pracodawcy, przedstawiciele związków zawodowych, „Solidarności”, licznie przybyłe poczty sztandarowe. – Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny być razem u stóp Matki Bożej Henrykowskiej i dziękować za świat ludzi pracy – mówił na początku homilii bp Kiciński. Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Z Maryją pielgrzymujemy przez Rok Jubileuszowy” opowiadał o pielgrzymowaniu Maryi, która uczy nas, że całe nasze życie jest pielgrzymką wiary. Najpierw pielgrzymuje przez góry z pośpiechem do krewnej Elżbiety, by jej pomóc. – W tym pielgrzymowaniu Maryja jawi się jako pielgrzym nadziei, bo niesie nadzieję Jezusa Chrystusa. Gdy nawiedza św. Elżbietę, uczy nas przede wszystkim wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Idzie z radością, by pomagać. Wrażliwość Maryi pokazuje, że czas poświęcony drugiemu człowiekowi nie jest stracony. W tym wydarzeniu odkrywamy ważną prawdę: żeby zatrzymać się przy człowieku, trzeba poświęcić mu swój czas. W przeciwnym razie nigdy nie odkryjemy jego braków i potrzeb – przekonywał bp Jacek.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję