Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba z Radomia przekazali maszyny do szycia i akcesoria krawieckie dla potrzebujących z Polski i Ukrainy

Rycerze Kolumba od samego początku wojny na Ukrainie wspierają ofiary tego konfliktu, pomagając zarówno uchodźcom przybywającym do Polski, jak i Ukraińcom pozostającym na terenie swojego kraju.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Materiał prasowy

W ramach tej pomocy od lutego do maja działały Centra Miłosierdzia Rycerzy Kolumba przy granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem i Budomierzu, które udzieliły wsparcia łącznie ponad 300 tys. uchodźców przekraczających granicę. Ponadto podobne Centra Miłosierdzia działają m.in. w Warszawie, Radomiu i Częstochowie, zaś od kwietnia Rycerze wysłali do archidiecezji lwowskiej już kilkanaście tysięcy gotowych paczek dla potrzebujących z żywnością, kosmetykami i chemią domową.

W ramach kolejnej akcji pomocowej, 14 czerwca Rycerze z Radomia przekazali 15 maszyn do szycia marki Łucznik oraz akcesoria krawieckie do klasztoru Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach k. Zamościa.

„7 maszyn pojedzie na Ukrainę do Dunajowców, gdzie również są obecni Rycerze Kolumba, a także do parafii w Hajsynie. 5 maszyn trafi do świetlicy prowadzonej przez nasze siostry w Łęcznej, natomiast pozostałe 3 urządzenia otrzymają indywidualne osoby potrzebujące z Polski. Nie stać ich na maszynę, więc będzie to dla nich duża pomoc, bo będą mogły sobie coś uszyć” – tłumaczy s. Beata Stachowska FMM mieszkająca we wspólnocie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach.

Reklama

„My, Rycerze Kolumba zawsze oferujemy swoją pomoc jako ci, którzy są pomostem między tymi, którzy chcą coś ofiarować, a tymi, którzy tej ofiary potrzebują” – mówi Andrzej Trzosek, Dyrektor ds. Kultury Życia rady lokalnej 14004, wspólnoty Rycerzy Kolumba działającej przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, który jest głównym koordynatorem akcji.

Przekazanie sprzętu krawieckiego wpisuje się w wieloletnią akcję radomskich Rycerzy o nazwie „Łuczniki dla Afryki”, w ramach której od 2013 roku udało się już uzbierać, odnowić i przekazać potrzebującym łącznie ponad 200 takich maszyn. Większość z nich została wysłana na misje polskich zgromadzeń w Afryce, gdzie służą jako narzędzie pracy dla afrykańskich kobiet, obecnie zaś maszyny są kierowane również do osób potrzebujących z Ukrainy. W ostatnich czasie 6 takich urządzeń otrzymały od Rycerzy siostry karmelitanki, który przyjechały do Częstochowy z ogarniętego wojną Charkowa.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2022-06-15 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stopień patriotyczny

2023-01-03 13:52

Niedziela wrocławska 2/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Rycerze Kolumba na Mszy św. w katedrze

Rycerze Kolumba na Mszy św. w katedrze

W auli PWT odbyła się uroczysta ceremonia nadania stopnia patriotycznego Rycerzy Kolumba.

Ceremonię poprzedziła Msza św. sprawowana w katedrze wrocławskiej przez bp. Macieja Małygę, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: w ramach przygotowań do ŚDM biskup i młodzież z Porto zasadzili 150 drzew

2023-02-02 18:28

[ TEMATY ]

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży ordynariusz diecezji Porto biskup Manuel Linda oraz portugalska młodzież zasadzili w aglomeracji tego miasta 150 drzew. Większość uczestników wydarzenia stanowili harcerze oraz członkowie komitetu przygotowań do ŚDM w tej diecezji. Podczas prowadzonych na terenie lokalnych parków zasadzeń drzew obecni byli też przedstawiciele ratusza miasta Porto, w tym m.in. zastępca burmistrza Filipe Araújo.

Organizatorzy akcji wyjaśnili, że służy ona upamiętnieniu zaplanowanych na 1-6 sierpnia 2023 r. w Lizbonie Światowych Dni Młodzieży. Sprecyzowali, że w akcji sadzenia drzew wzięli udział nastolatkowie z ośmiu gmin północno-zachodniej Portugalii. - Inicjatywa prowadzona jest w czasie przygotowań do bardzo ważnego wydarzenia w życiu wspólnoty chrześcijańskiej, w której również widoczne jest coraz większe zainteresowanie bioróżnorodnością oraz ochroną środowiska – sprecyzowali w komunikacie organizatorzy wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję