Reklama

Świat

Meksyk: 10 lipca Kościół uczci na Mszach św. zamordowanych kapłanów

Kościół w Meksyku wezwał wszystkie parafie w kraju do odprawienia Mszy św. w intencji zamordowanych ostatnio przez gangi narkotykowe księży i sióstr zakonnych. Poproszono także o wystawienie w świątyniach zdjęć ofiar. Ponadto 31 bm. ma się odbyć ogólnokrajowa modlitwa w intencji nawrócenia sprawców tych zbrodni.

[ TEMATY ]

Meksyk

kapłani

zamordowani

Wikipedia

Flaga Meksyku

Flaga Meksyku

Orędzie Konferencji Episkopatu Meksykańskiego, Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych Meksyku (CIRM) i miejscowej prowincji Towarzystwa Jezusowego nosi tytuł „Utkać w Chrystusie nowe więzi: od rozczłonkowania do jedności”. Zwraca uwagę, że „zabójstwa i zniknięcia, do których codziennie dochodzi w kraju, są Bożym wezwaniem do zjednoczenia się w prośbie o pokój”. „Krew przelana tych braci i sióóstr jest krwią Jezusa, która spada na ziemię, aby ją użyźnić i utorować drogę do pokoju” – stwierdzono w dokumencie z datą 4 lipca. Kończy się on krótką modlitwą o pokój w kraju.

Orędzie podpisali: przewodniczący – episkopatu abp Rogelio Cabrera López i CIRM s. Juana Ángeles Zárate Celedón, sekretarz generalny episkopatu bp Ramón Castro Castro i prowincjał jezuitów o. Luis Gerardo Moro Madrid.

Prośba powyższa ma związek z zabójstwem 20 czerwca dwóch jezuitów: Javiera Camposa (79 lat) i Joaquina Mory (80). Przez większość swojego życia posługiwali oni rdzennym mieszkańcom w górach Sierra Tarahumara w stanie Chihuahua na północy kraju. Obaj zginęli w kościele w Cerocahui najprawdopodobniej z rąk członków kartelu Sinalola, którzy do dzisiaj nie zostali ujęci.

Reklama

Według agencji Reutera w Meksyku nadal trwają napady na księży. Kilka dni temu w mieście Queréndaro w stanie Michoacán (w środkowo-zachodniej części kraju) ofiarą takiej napaści padł ks. Mateo Cavillo. Jadący obok jego samochodu gangster kazał mu się zatrzymać, po czym bez żadnego powodu dotkliwie go pobił. „Zupełnie nie wiem, jakie były motywy tego atakuj. Ten człowiek działał całkiem irracjonalnie” – powiedział pobity kapłan.

24 czerwca episkopat ogłosił list, w którym wezwał rząd do „zrewidowania całej działalność policji i sił bezpieczeństwa, gdyż ich dotychczasowe działania są całkowicie bezowocne”.

Według kościelnego Katolickiego Centrum Multimedialnego, w Meksyku od początku kadencji obecnego rządu (od grudnia 2018 r.) zginęło siedmiu księży, a w ciągu 6 lat działania poprzednich władz, zginęło ich co najmniej 24.

2022-07-07 18:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk niebezpieczny dla kapłanów

[ TEMATY ]

Meksyk

Karol Porwich/Niedziela

Meksyk jest najbardziej niebezpiecznym krajem dla kapłanów w całej Ameryce Łacińskiej. Najnowszy raport Kościoła w tym kraju informuje o wyraźnym wzroście przemocy ze strony karteli narkotykowych. Nie tolerują one działań prowadzonych przez duszpasterzy na rzecz dawania młodzieży godnego życia i co za tym idzie wyrywania jej z rąk grup przestępczych.

Raport pisze o „meksykańskiej rzeźni”, w której bycie księdzem stało się „bardzo niebezpiecznym zawodem”. Podsumowując miniony rok informuje aż o 79 bezpardonowych atakach na ludzi Kościoła, w tym na kardynała, 61 księży, diakona, 4 zakonników oraz 8 świeckich katechistów i katolickiego dziennikarza. Przypomina zarazem o zniknięciu bez śladu dwóch księży (ks. Santiago Álvarez Figueroa i ks. Carlo Órnelas Puga) i o zamordowaniu aż trzech kapłanów (63-letni ks. Gumersindo González Cortés, 33-letni franciszkanin o. Juan Antonio Orozco, 43-letni ks. José Guadalupe Popoca). Takiej skali przemocy wobec Kościoła już dawno w Meksyku nie odnotowano.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: "Pójdź za mną"

2023-01-30 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od 3-5 lutego odbędą się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Zaproszenie skierowane jest do mężczyzn, którzy ukończyli 15 rok życia. Zapisy trwają do środy i można ich dokonać za pośrednictwem maila, wysyłając zgłoszenie na adres lodz.wsd@gmail.com lub telefonicznie pod numerem 426648888. Bezpłatne dwudniowe wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję