Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI w Asyżu

„Wszystko tu mówi o nawróceniu”

Reklama

Wszystko tu mówi o nawróceniu - stwierdził Papież Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Asyżu 17 czerwca. Ojciec Święty przybył do tego miasta z okazji 800. rocznicy nawrócenia św. Franciszka.
Mszę św. Benedykt XVI odprawił na dziedzińcu Bazyliki św. Franciszka. - Mówić o nawróceniu to sięgnąć do serca chrześcijańskiego orędzia, a zarazem do korzeni egzystencji człowieka - stwierdził w homilii.Przybliżył postacie trzech nawróconych: króla Dawida, św. Franciszka i grzesznicy z Ewangelii.
- Nawrócić się na miłość to przejść od goryczy do słodyczy, od smutku do prawdziwej radości. Człowiek jest prawdziwie sobą samym i w pełni się realizuje na tyle, na ile żyje z Bogiem i Bogiem, rozpoznając Go i miłując w braciach - podkreślił Ojciec Święty.
Po Mszy św. Benedykt XVI odmówił z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. W poprzedzającym ją rozważaniu skierował apel, aby ustały konflikty zbrojne, zamilkła broń, nienawiść uległa miłości, obraza - przebaczeniu, a niezgoda - jedności. Ojciec Święty wskazał na Ziemię Świętą - pierwszego adresata jego apelu. Benedykt XVI modlił się także przy grobie św. Franciszka w dolnej bazylice.
Po prywatnej wizycie w Porcjunkuli i kaplicy, w miejscu śmierci św. Franciszka, Ojciec Święty spotkał się przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny od Aniołów z młodzieżą. Powiedział: - Nie sposób zaprzeczyć, że wielu młodych ludzi, i nie tylko młodych, ulega pokusie naśladowania życia Franciszka przed nawróceniem. Ten sposób życia kryje pragnienie szczęścia, które jest w sercu każdego człowieka. Czyż jednak podobne życie mogło dać prawdziwą radość? Franciszek na pewno jej nie znalazł. Wy sami, drodzy młodzi, możecie to sprawdzić, wychodząc z własnego doświadczenia. Prawdą jest także, że rzeczy skończone mogą dać przebłyski radości, ale tylko Nieskończony może wypełnić serce.

Raport o prześladowaniu religijnym

Coraz trudniejsze czasy dla chrześcijan

Reklama

Dla chrześcijan nastają coraz cięższe czasy. 200 mln wyznawców Chrystusa w 60 krajach żyje w ciągłym lęku przed prześladowaniami. Dane te pochodzą z raportu brytyjskich służb specjalnych. Według włoskiej agencji prasowej ANSA, powołującej się na dziennik „Sunday Express”, ten alarmujący raport został przekazany Benedyktowi XVI oraz zwierzchnikom innych wyznań chrześcijańskich. Według agencji, podobna współpraca służb specjalnych Wielkiej Brytanii z Kościołem nigdy wcześniej nie miała miejsca. Może to więc świadczyć o powadze sytuacji. W raporcie mówi się o tysiącach chrześcijan zamordowanych w Sudanie, gdzie fundamentalistyczny rząd islamski nie robi nic, aby ich chronić. Wymienia się także Irak, jako kraj, w którym grupy szyitów i sunnitów oskarżają chrześcijan o - jak mówią - „współpracę z amerykańskimi krzyżowcami”. Według raportu, również Turcja jest krajem, w którym za głoszenie Ewangelii może grozić śmierć. Podobna sytuacja panuje w Pakistanie, gdzie w ostatnim roku zamordowano co najmniej 70 wyznawców Chrystusa. Źle widziani są także chrześcijanie mieszkający w państwach środkowej Azji, takich jak: Turkmenistan, Uzbekistan czy Tadżykistan. Muzułmanie często przedstawiają tam chrześcijaństwo jako jeden z przejawów znienawidzonego zachodniego kolonializmu i żądają wydalenia chrześcijan za granicę. W raporcie pojawiają się też takie kraje, jak: Korea Płn. Chiny, Etiopia, Uganda i Nigeria. W Korei mówi się o 50 tys. osób zamkniętych z powodu wiary w obozach pracy. Dotyczy to również co najmniej 40 tys. chrześcijan w Chinach.
„Na Bliskim Wschodzie chrześcijanie są wciąż prześladowani. Kościoły Turcji, Iraku i Ziemi Świętej potrzebują konkretnej pomocy”- podkreśla w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Leon Lemmens. Jest on sekretarzem generalnym ROACO, czyli Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim, którego obrady miały miejsce w Watykanie. Z dramatycznym apelem o pomoc dla irackich chrześcijan wystąpił Emmanuel III Delly - chaldejski patriarcha, mówiąc, że wspólnota międzynarodowa nie może się zachowywać jak umywający ręce Poncjusz Piłat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(BP KEP)

Pogrzeb kard. Feliciego

Uczucia miłości i gorącego uznania wyraził Benedykt XVI w kazaniu podczas Mszy św. żałobnej za duszę kard. Angelo Feliciego, której przewodniczył 19 czerwca w Bazylice św. Piotra. Podkreślił też wielką pobożność kardynała, zmarłego dwa dni wcześniej w Rzymie w wieku prawie 88 lat.
Benedykt XVI przypomniał w homilii najważniejsze etapy życia kard. Feliciego, urodzonego w podrzymskim Segni 26 lipca 1919 r., wyświęconego na kapłana w 1942 r. Ks. Felici rozpoczął pracę w Stolicy Apostolskiej w 1945 r. W latach 1967-88 reprezentował Stolicę Apostolską jako pronuncjusz w Holandii (do 1976 r.) oraz nuncjusz w Portugalii (1976-79 r.) i we Francji (1979-88 r.). Po powrocie do Watykanu w 1988 r. został kardynałem i prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a w czerwcu 1995 r., gdy mając prawie 76 lat, przestał pełnić ten urząd, stanął na czele Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, którą kierował do 2000 r.

Wskazania dla duszpasterstwa ulicy

Pod takim tytułem zaprezentowano 19 czerwca w Watykanie dokument Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Dokument składa się z czterech części. Pierwsza poświęcona jest użytkownikom dróg i kolei oraz wszystkim, którzy pracują w powiązaniu z nimi. Zawiera m.in. sugestie dotyczące bezpieczeństwa na drogach. W drugiej części zajęto się duszpasterstwem wyzwolenia kobiet ulicy. Przypomniano, że prostytucja jest formą niewolnictwa, która dotyczy również mężczyzn i dzieci. Trzecią część poświęcono duszpasterstwu dzieci ulicy. Ich los budzi coraz większy niepokój Kościoła i społeczeństwa. Liczba takich dzieci stale wzrasta. Szacuje się ją już na ok. 100 mln. Czwarta część nowego dokumentu dotyczy duszpasterstwa osób bez stałego miejsca zamieszkania. Ludzie, którzy żyją i śpią na ulicach czy pod mostami, doświadczają jednej z tak licznych w dzisiejszym świecie form ubóstwa. Wywiad z sekretarzem dykasterii, która opracowała ten dokument - abp. Agostinem Marchettim, dostępny jest w serwisie Radia Watykańskiego.

Hasło 41. Światowego Dnia Pokoju

Hasłem 41. Światowego Dnia Pokoju wypowiedzianym przez Benedykta XVI są słowa: „Rodzina ludzka wspólnotą pokoju”. Tradycyjnie dzień ten będzie obchodzony 1 stycznia. Jak poinformowano w Watykanie, wybrany temat wypływa z przekonania, że dostrzeganie wspólnego losu i doświadczenie wspólnoty są istotnymi czynnikami realizacji dobra wspólnego i pokoju całej rodziny ludzkiej. W komunikacie prezentującym temat zaznaczono, że stanowi on rozwinięcie wcześniejszych refleksji Benedykta XVI zawartych w dwóch orędziach: „Pokój w prawdzie” i „Osoba ludzka sercem pokoju”. Uznanie jedności całej rodziny ludzkiej ma szczególne znaczenie w chwili obecnej, kiedy dostrzegamy kryzys organizacji międzynarodowych i wiele poważnych obaw we współczesnym społeczeństwie. Stąd też, prezentując temat najbliższego Światowego Dnia Pokoju, przypomniano, że „każdy człowiek i każdy naród wezwany jest do tego, by żyć i czuć się częścią rodziny ludzkiej stworzonej przez Boga jako wspólnota pokoju”.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Geografia, wiek, zakony: kim są kardynałowie powołani do wyboru nowego papieża?

2025-04-29 14:29

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Od 7 maja 53 kardynałów europejskich, 37 amerykańskich (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 azjatyckich, 18 afrykańskich i 4 z Oceanii zbierze się na konklawe. Najmłodszym kardynałem jest 45-letni Ukrainiec (ale reprezentujący Australię) Mykoła Byczok, a najstarszym 79-letni Hiszpan Carlos Osoro Sierra. Po raz pierwszy w Kaplicy Sykstyńskiej reprezentowanych będzie 12 narodów z rodzimymi wyborcami, w tym Haiti, Zielony Przylądek, Papua Nowa Gwinea, Szwecja, Luksemburg i Sudan Południowy.

135 elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, aby wybrać 267. papieża, pochodzi z 71 różnych krajów na pięciu kontynentach. Swych przedstawicieli ma 17 narodów z Afryki, 15 z Ameryki, 17 z Azji, 18 z Europy i 4 z Oceanii. Rodzimych purpuratów-elektorów ma po raz pierwszy 13 krajów: z Haiti pochodzi kardynał Chibly Langlois, Zielony Przylądek - Arlindo Furtado Gomes, Republika Środkowoafrykańska - Dieudonné Nzapalainga, Papua Nowa Gwinea - John Ribat, Malezja - Sebastian Francis, Szwecja - Anders Arborelius, Luksemburg - Jean-Claude Hollerich, Timor Wschodni - Virgílio do Carmo da Silva, Singapur - William Seng Chye Goh, Paragwaj - Adalberto Martínez Flores, Sudan Południowy - Stephen Ameyu Martin Mulla, Mjanma - Charles Bo i Serbia - Ladislav Nemet. Łącznie w Kaplicy Sykstyńskiej zasiądzie 53 kardynałów z Europy, 37 Amerykanów (16 z Ameryki Północnej, 4 z Ameryki Środkowej, 17 z Ameryki Południowej), 23 z Azji, 18 z Afryki i 4 z Oceanii.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

nożownik

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

We wtorek zamordowany został lekarz ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. W sprawie zabójstwa śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję