Reklama

Wizytacja w Waliszewie

W niedzielę i w poniedziałek 15 oraz 16 września trwała wizytacja kanoniczna w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Waliszewie. W zastępstwie Biskupa Łowickiego wizytację przeprowadził wikariusz biskupi ks. prał. Wiesław Wronka. Ks. prał. Wronka uczestniczył także w dożynkach parafialnych, które wierni i proboszcz ks. Tadeusz Leśniewski zorganizowali w niedzielę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Portret parafii

Reklama

Wizytacja kanoniczna w Waliszewie rozpoczęła się podczas Mszy św. o godzinie 9.30. Odprawiał ją ks. Leśniewski, a obecny był także dziekan głowieński, ks. dr Stanisław Banach, jako że wizytacja w Waliszewie zakończyła cykl wizytacji kanonicznych w dekanacie głowieńskim.
Parafia w Waliszewie została erygowana w 1389 r. i otrzymała tytuł Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Witalisa. Obecny kościół parafialny zbudowany został w 1763 r. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się w ołtarzu głównym, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Do zabytków, znajdujących się w kościele, należy jeszcze kamienna gotycka chrzcielnica, pochodząca z 1538 r., a w ostatnim czasie poddana gruntownej renowacji. Zabytkowe są także niektóre naczynia liturgiczne, kielichy i monstrancja.
Ks. Tadeusz Leśniewski jest proboszczem w Waliszewie od 1 lipca 1993 r. Parafia Waliszew liczy 2268 osób, w całości zamieszkują ją rolnicy. "Część parafian jest gorliwa, uczęszczająca do kościoła i praktykująca, a zwłaszcza łączy obecność na Mszy św. z korzystaniem z Komunii św." - podkreślał Ksiądz Proboszcz. Niestety, nie brakuje też takich parafian, którzy do kościoła przybywają jedynie "od wielkiego dzwonu".
Na terenie parafii są dwie szkoły podstawowe. Religii uczą katechetki. Spora część dzieci i młodzieży uczęszcza do szkół poza parafią, co nie jest korzystne dla życia religijnego. Dzieci do I Komunii św. Ksiądz Proboszcz przygotowuje osobiście, podczas spotkań w kościele.
Przy parafii istnieje Bractwo św. Anny (od 1831 r.!), którego zadaniem jest "troska o światło", III Zakon św. Franciszka, biel i asysta, ministranci, Żywy Różaniec. Dobra jest współpraca parafii z Ochotniczą Strażą Pożarną. Istnieje także Rada Duszpasterska i Ekonomiczna. Niestety, rzadko słyszany jest chór, do którego należy zaledwie kilka osób.
W parafii co roku odbywają się prace gospodarcze i remontowe. Zakupiono 30 ławek modrzewiowych, zakonserwowano i odnowiono ołtarze, ambonę, chór, stacje drogi krzyżowej. W ostatnim roku dokonano kapitalnego remontu dachu na kościele i dzwonnicy.

Duszpasterz i gospodarz

W odpowiedzi wszystkim witającym ks. prał Wronka mówił: "Dobrze znam pracę na roli i trzeba dziś powiedzieć, że kłaniamy się przed wami, rolnikami z szacunkiem i całujemy wasze spracowane ręce, że trudzicie się, bronicie tej ziemi, uprawiacie ją z miłością i jesteście jej wierni".
Prał. Wronka przytoczył słowa Biskupa Łowickiego, że dobry proboszcz to dobry duszpasterz, który dba o uświęcenie powierzonych jego trosce przez biskupa wiernych, ale także dobry gospodarz. Bycie dobrym gospodarzem oznacza troskę o kościół parafialny - "bo to dla każdej parafii miejsce najświętsze" - ale także o budynki parafialne, cmentarz.
Po Komunii św. nastąpiło składanie sprawozdań przez poszczególne grupy parafialne, w odpowiedzi na które prał. Wronka powiedział: "Każdy zespół, organizacja i stowarzyszenie, jakie istnieją w parafii, to skarb. Myślę, że tak was Ksiądz Proboszcz przyjmuje i traktuje. Ja się cieszę z was wszystkich.
Ponieważ i ks. Leśniewski, i członkinie koła Żywego Różańca prosiły ks. prał. Wronkę o zachęcenie kobiet w parafii do wstępowania do kółek różańcowych, powiedział: "Nie trzeba się bać różańca, ale brać go do ręki jak najczęściej, bo modlitwą różańcową można wiele wybłagać u Pana Boga. Może i mężczyźni powinni stworzyć grupę modlitwy różańcowej?".
Po Porannej Mszy św. odbyło się spotkanie Księdza Prałata, Księdza Dziekana i Księdza Proboszcza z członkami Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej.

Plon niesiemy...

Mszy św. dożynkowej przewodniczył ks. Stanisław Banach. Rozpoczęła się ona uroczystym wprowadzeniem do kościoła wieńca dożynkowego - przygotowanego przez mieszkańców wsi Psary. Przed wieńcem kroczyli starostowie dożynek z chlebem i kołaczami.
Starosta powitał ks. prał. Wronkę słowami: "Nasza parafia przeżywa dziś radość i zaszczyt. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za przybycie. Tegoroczne żniwa trwały krótko. Zboża są pachnące. Głęboko współczujemy tym, którym powódź zabrała mienie i chleb. Boimy się naszej przyszłości: czy ostaną się nasze gospodarstwa, czy nie wyludnią się nasze domy, czy ostanie się polska wieś? Coraz częściej zdarza się, że zarastają ścieżki do sąsiada, ludzie stają się nieufni. Przyjmij te dary, plony naszej ziemi, pobłogosław nam i naszym rodzinom, wszystkim pracującym na roli. Niech nasza żniwna Waliszewska Pani będzie z nami!".
Wizytator podziękował za słowa powitania i za przywiązanie do ziemi i wiary, podkreślił, iż z doświadczenia rozumie cierpienia i radości rolników. "Cieszę się - mówił - że będę razem z wami dziękował Bogu podczas tej Mszy św. dożynkowej za wszystko, co udało się wam wypracować. Daj Boże, żeby chleba nam nie zabrakło w tym roku!".
Po wręczeniu chleba i ciast parafianie w długiej procesji składali przy ołtarzu inne dary. Były to przepięknie skomponowane bukiety i kosze owoców, warzyw, grzybów i miodu
W homilii prał. Wronka podkreślał, jak wielką rolę w życiu człowieka może mieć umiejętność dziękowania za to, co się ma, co się dostaje. "Tyle razy modlimy się o różne łaski - mówił. - Nie zapominajmy o wdzięczności. Człowiek, który tylko prosi, jest smutny, bo skupia się tylko na tym, czego mu brakuje. Ten, który dziękuje, jest spokojny, bo dostrzega dobro, które ofiarował mu Bóg i inni ludzie".
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Prałat poświęcił wieniec i dary, a chlebem dożynkowym i ciastem częstowali się po Mszy wszyscy wierni. Po Eucharystii odbyła się procesja z krzyżem na miejscowy cmentarz, gdzie Wizytator modlił się z wiernymi waliszewskimi przy grobach ich bliskich zmarłych. Po południu podczas Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania 73 dziewczętom i chłopcom.
W drugim dniu wizytacji oprócz odwiedzin w szkołach ks. prał. Wiesław Wronka spotkał się z kilkoma chorymi i zaawansowanymi w latach parafianami, nawiedzając ich w domach. Po południu odprawił Mszę św. dla rodzin z małymi dziećmi i kobiet w stanie błogosławionym, udzielił także dzieciom błogosławieństwa. A jeszcze przed końcowym błogosławieństwem delegat parafii podziękował za wizytację i poprosił o poświęcenie nowego dachu kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej

2026-06-24 19:23

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany kapłanów

Archidiecezja częstochowska

23 czerwca br. Arcybiskup Metropolita Częstochowski ogłosił zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej.

Ks. Ryszard BRYŁKA – dotychczasowy proboszcz Parafii Katolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach z racji osiągnięcia wieku emerytalnego zwolniony z urzędu proboszcza;
CZYTAJ DALEJ

Siostra zakonna z Polski, która przeżyła trzęsienie ziemi w Wenezueli: Pamiętajcie o nas w modlitwie!

2026-06-26 09:42

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Od dwóch dni w Caracas przebywa s. Marzena, która dzisiaj przeżyła trzęsienie ziemi. Oto, co przekazała Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu: „W życiu nie przeżyłam czegoś takiego. To, co teraz widzimy, to mniej więcej to, co wy widzicie w wiadomościach. Nie ma komunikacji, więc nie możemy stąd się ruszyć”.

W dzielnicy, w której położony jest dom inspektorialny salezjanek zawalił się jeden wieżowiec. Budynki sióstr czyli ich dom, szkoła, duży collage i dom dla sióstr starszych mają popękane ściany. Spadły figury Matki Bożej w kaplicy i w kościele, ale nikt z ludzi nie ucierpiał. „To nic w porównaniu z tym co stało się w Wenezueli (…). Żyjemy i to jest najważniejsze. Ale strach był całą noc, aż do piątej czyli jakby ostatnie trzęsienie. W porównaniu z tym co było wcześniej, to było już tylko drganie ziemi, choć ponoć było ok 4 czy 5 w skali Richtera”.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego potrzeba było aż stu lat, aby Kościół uznał objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie?

2026-06-26 21:34

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Matka Boża Gietrzwałdzka

Julia Czernik

Zatwierdzam kult objawień Matki Boskiej w Gietrzwałdzie jako nie sprzeciwiający się wierze i moralności chrześcijańskiej, oparty na faktach wiarygodnych, których charakter nadprzyrodzony i Boży nie da się wykluczyć” – oświadczył publicznie 11 września 1977 roku w obecności tysięcy pielgrzymów biskup warmiński Józef Drzazga. W ten sposób w imieniu Kościoła uznał, że między 27 czerwca a 16 września 1877 roku w Gierzwałdzie ukazywała się Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta.

Poniżej fragment książki Odkryć Gietrzwałd na nowo. Całość do kupienia w naszej księgarni: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję