Po nawiedzeniu w pierwszej kolejności Kaplicy Cudownego Obrazu – serca Jasnej Góry, pielgrzymi często i chętnie kierują się do miejsca cichej adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie obecnie znajdującym się w Kaplicy Pokutnej. Ta neobarokowa Kaplica zaprojektowana przez architekta Adolfa Szyszko-Bohusza na wzór refektarza jasnogórskiego i wybudowana w latach 1921-26, znajduje się na przeciwko Bazyliki, po prawej stronie schodów prowadzących do Skarbca Jasnogórskiego.
POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tu od godziny 6 rano do około 21.00 można w cichości serca przebywać przed Panem naszym Jezusem Chrystusem w Najświętszym Sakramencie dotrzymując Mu towarzystwa, przedstawiając swoje sprawy, wstawiając się za innymi i wynagradzając za tych wszystkich, których przy Nim nie ma.
Miłość to obecność, zatem Kaplica Adoracji jest szczególnym znakiem miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga.Reklama
Jan Paweł II nazwał Jasną Górę konfesjonałem Narodu, stąd też Kaplica Pokutna, to jednocześnie kaplica szczególnie rozlewającego się Miłosierdzia Bożego. To tu codziennie od 2007 r. w 11 dużych zabudowanych konfesjonałach od 6.15 rano do 19.30 posługują sakramentem pojednania ojcowie paulini oraz wspierający ich księża diecezjalni i zakonni. W otworzeniu serca na miłosierną miłość Zbawiciela niezaprzeczalnie pomaga znajdująca się nad tabernakulum przepiękna figura naszego ukrzyżowanego Pana, z którego przebitego Serca wychodzą promienie łaski i miłosierdzia z wypisanymi czerwoną farbą słowami Jezusa: Ludu Mój, mów do Mnie wszystkie swoje smutki.
Latem, ze względu na warunki pogodowe, posługa sakramentem spowiedzi jest przeniesiona do sąsiadującego Wieczernika, wybudowanego również według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza w latach 1921-26.
Karol Porwich/Niedziela
Po bokach Wieczernika ustawione są zabudowane konfesjonały, na ścianach namalowano wizerunki współczesnych polskich świętych, w murze wschodnim znajduje się dawna Kaplica Najświętszego Sakramentu, a w południowym jesienią 2021 roku otworzono Kaplicę Jana Pawła II, która jest miejscem modlitw szczególnie dla zagranicznych grup pielgrzymkowych nawiedzających Sanktuarium oraz dla naszych braci i sióstr obrządku greko-katolickiego, dla których od wybuchu wojny na Ukrainie w lutym tego roku, tam właśnie sprawowana jest tak zwana Boska Liturgia – celebracja Eucharystyczna w Kościołach Wschodnich.