POSŁUCHAJ WERSJI AUDIO
Pomóż w rozwoju naszego portalu
1. Stacje Drogi Krzyżowej w parku jasnogórskim
W pejzaż jasnogórskiego pielgrzymowania nieodłącznie wpisuje się nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane przez prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe od wieków przybywające na to święte miejsce. Pielgrzymi, czy to przed, czy po mszy świętej zmierzają głównie na wały obronne, gdyż tam w dawnej fosie okalającej fortyfikacje, a dziś w ogrodach paulińskich objętych klauzurą, znajduje się 14 monumentalnych stacji drogi krzyżowej dobrze widocznych z szerokich wałów pozwalających dużym grupom pielgrzymim podążać w modlitwie śladami umęczonego Jezusa.
Karol Porwich/Niedziela
Reklama
Stacje tej drogi krzyżowej zostały z inicjatywy ówczesnego przeora Jasnej Góry Euzebiusza Rejmana zaprojektowane i wzniesione w latach 1900-1913 w powiązaniu z obchodami roku jubileuszowego 1900 i odbudową Jasnej Góry. Zostały ofiarowane jako zbiorowe wotum całego polskiego społeczeństwa. Wykonawcą ważących 5-7,5 tony figur z brązu był rzeźbiarz Pius Weloński, a granitowych cokołów Stefan Szyller. Uroczystość poświęcenia Drogi Krzyżowej miała miejsce 31 sierpnia 1913 roku, a przybyło na nią około 300 tysięcy osób. Pierwsze nabożeństwo wielkopiątkowe zostało odprawione na wałach w roku 1985 z inicjatywy młodzieży.
2. Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy Gracza
Drugim miejscem przyciągającym pielgrzymów chcących zanurzyć się w misterium Męki Pańskiej jest Golgota Jasnogórska znajdująca się nad trzecią najmłodszą częścią Kaplicy Cudownego Obrazu. Dojść tam można schodami od zakrystii lub przez Salę Rycerską. Golgota Jasnogórska to cykl 18 obrazów malowanych przez artystę z Częstochowy – Jerzego Dudę Gracza w latach 2000-2001.
jasnagora360.zdjecialotnicze.pl
Jest to dar wotywny artysty i jego rodziny dla jasnogórskiego Sanktuarium. Obrazy o wymiarach 185x117 cm przedstawiają 14 tradycyjnych stacji Drogi Krzyżowej, a także 4 dodatkowe: Zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie apostołów oraz Wniebowstąpienie. Największy obraz - o wymiarach 185x234 cm - to stacja XII, która przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa na tle 30 postaci polskich świętych. Obrazy Golgoty Jasnogórskiej zdecydowanie różnią się od tradycyjnych przedstawień drogi krzyżowej. Zaskakują sposobem przedstawienia postaci Jezusa, Jego cierpienia i męki w kontekście dawnej i współczesnej historii Polski. Sam malarz ujął to następująco:
„Usiłuję obecnie - dzisiaj, w epoce cywilizacji obrazkowej, pokazać i unaocznić sens ofiary Chrystusowej (...). Zależy mi, aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat, którą z dobrym samopoczuciem (że to nie myśmy krzyżowali) sprawujemy w wielki piątek. Ta Golgota jest dzisiaj, teraz i tutaj, w katolickiej Polsce”.
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Obraz autorstwa wybitnego malarza Jerzego Dudy Gracza
3. XVII Droga Krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu
Reklama
Bardziej tradycyjne podejście do Męki Chrystusowej odnajdujemy piętro niżej – w 3 części Kaplicy Cudownego Obrazu dobudowanej na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku. Tam na ścianach znajdują się duże 18-wieczne obrazy malowane w malarni jasnogórskiej. Jest to niezmiernie przejmujące przedstawienie największych tajemnic naszego zbawienia, które jednak nie może być tak docenione modlitewnie jak wcześniej wymienione stacje Drogi Krzyżowej ze względu na niemal całodniowe celebracje Eucharystyczne przy Ołtarzu Matki Bożej. Jest jednak taki czas w Kaplicy kiedy cała uwaga zwraca się ku właśnie tym stacjom drogi krzyżowej, a jest to każdy piątek Wielkiego Postu około godziny 17.00. Wtedy to w Kaplicy odprawiane jest wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na które zmierzają pielgrzymi nawiedzający Królową Polski oraz mieszkańcy Częstochowy.
Cykl powstał we współpracy z Jasnogórskim Centrum Informacji i Biurem Prasowym Jasnej Góry