Reklama

Watykan

Ambasador Ukrainy: papież odwiedzi Kijów przed podróżą do Kazachstanu we wrześniu

Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu - ogłosił w sobotę na Twitterze ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po audiencji w Watykanie. Jego spotkanie z papieżem poświęcone było planom papieskiej podróży do Kijowa.

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Ambasador Jurasz napisał po audiencji u Franciszka, że usłyszał od niego: "Jestem bardzo blisko Ukrainy i chcę wyrazić tę bliskość przez moją wizytę".

Dyplomata dodał: "Przez wiele lat, a zwłaszcza od początku wojny Ukraina czekała na papieża i będę szczęśliwy witając go przed jego podróżą do Kazachstanu". Jurasz nie podał żadnych innych szczegółów.

Wizytę Franciszka w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie Watykan zapowiedział na 13-15 września, a okazją do niej jest zorganizowany tam zjazd przywódców religijnych ze świata. Papież spotka się tam prawdopodobnie z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

2022-08-06 15:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan kontra COVID-19

Dla papieża Franciszka ważne są nie tylko walka z wirusem, ale także szukanie rozwiązań umożliwiających poradzenie sobie z problemami społeczno-gospodarczymi po pandemii.

Franciszek od miesięcy z niepokojem śledzi rozwój pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2, świadomy, jak wielkie będą jej społeczne, polityczne i gospodarcze konsekwencje. Papież nie zawahał się porównać skutków pandemii do skutków wojny. Wielokrotnie wypowiadał się na ten temat – zwracał się również bezpośrednio do przywódców świata, mając na względzie przede wszystkim los najbiedniejszych warstw społeczeństwa, ludzi w podeszłym wieku, dzieci oraz uchodźców. Tuż przed Wielkanocą postanowił powołać do życia w Watykanie specjalną komisję ds. COVID-19, która ma towarzyszyć Kościołom lokalnym w tym dramatycznym momencie historii i wspierać je w podejmowaniu konkretnych działań w celu zwalczania epidemii. Jej prace, którymi pokieruje prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju – kard. Peter Turkson, będą miały szerszy charakter, o czym świadczy fakt, że podzielono ją na pięć grup roboczych. Pierwsza grupa ma za zadanie niesienie konkretnej pomocy medycznej i żywnościowej w czasie trwania pandemii, w porozumieniu z konferencjami episkopatów na całym świecie oraz we współpracy z Caritas Internationalis, Urzędem Dobroczynności Apostolskiej i Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Druga grupa ma się zająć studiowaniem i analizą pandemii oraz jej wpływem na środowisko, gospodarkę, rynek pracy, służbę zdrowia, politykę, komunikację oraz bezpieczeństwo. Będzie ona współpracować z Papieską Akademią Życia i Papieską Akademią Nauk. Trzecia grupa, koordynowana przez watykańską Dykasterię ds. Komunikacji, zajmie się informowaniem o podejmowanych działaniach i będzie odpowiedzialna za kontakty z Kościołami lokalnymi, aby pomóc im odpowiedzieć na wyzwania w czasie epidemii i po niej. Czwarta grupa, koordynowana przez Sekcję ds. Relacji z Państwami Sekretariatu Stanu, będzie pomagać Stolicy Apostolskiej w przekazywaniu władzom państw i organizacjom międzynarodowym wyników prowadzonych przez komisję badań i refleksji. Ostatnia grupa zajmie się natomiast zbieraniem środków na niesienie pomocy Kościołom lokalnym w czasie pandemii oraz finansowaniem pozostałych działań komisji.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję