Reklama

Franciszek

Kard. Parolin: papież zdecydowany na podróż do Kijowa

Papież jest zdecydowany pojechać do Kijowa, co publicznie wyraził - gdy będą odpowiednie warunki, gdy wizyta będzie pożyteczna dla pokoju, a nie będzie jedynie okazją do zrobienia sobie zdjęć. Stolica Apostolska pozostaje jednak, z dyplomatycznego punktu widzenia, otwarta na wszystkich, na agresorów i zaatakowanych, pragnąc osiągnięcia rozejmu i trwałego pokoju – powiedział watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin. Najbliższy współpracownik Ojca Świętego wypowiedział się 2 września wieczorem na antenie włoskiej telewizji publicznej TG2 Post.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kardynał Parolin powołał się na Jana Pawła I i postawił go za wzór, zaznaczając, że pragnie dla Ukrainy pokoju „sprawiedliwego” i „całkowitego”, czyli takiego, który zadowoli wszystkich i uwzględni każdy aspekt, aby wyciszyć przyszłe ewentualne konflikty. Potępił wyścig zbrojeń i podkreślił prawa narodów do obrony w razie ataku. „Nie ma tu żadnej sprzeczności - wyjaśnił kardynał - dla Katechizmu Kościoła Katolickiego obrona zbrojna jest prawem, obowiązkiem jest powstrzymanie agresora, ale musi ona spełniać bardzo precyzyjne warunki, które wymienia Katechizm, trzeba też brać pod uwagę siłę nowoczesnych środków rażenia. Z tych powodów zaniepokojenie Papieża wyścigiem zbrojeń jest ogromne” - stwierdził kardynał Parolin.

Pytany o odwołane spotkanie Ojca Świętego z patriarchą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyrylem w Kazachstanie, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził przekonanie, że wydarzenie tego rodzaju musi być dobrze przygotowane, aby było skuteczne. Dialog ten trwa także w obliczu tradycji, takiej jak w przypadku Kościoła prawosławnego, charakteryzującej się większą identyfikacją z władzami kraju, w którym działa. „Szanujemy tę rzeczywistość", gdy jest przeżywana z umiarem. „To nie unieważnia dialogu" - zaznaczył.

Inną kwestią poruszoną w rozmowie były relacje z Chinami. Kardynał Parolin wyraził przekonanie, że konieczne jest uznanie, iż partner przystępuje do negocjacji w dobrych intencjach, inaczej nie mają one sensu. Jest on przekonany, że tymczasowe porozumienie podpisane przez Stolicę Apostolską w 2018 r. z Chinami - aby doprowadzić do pełnej jedności wszystkich biskupów z papieżem zostanie odnowione.

Reklama

Patrząc na włoski kryzys polityczny, którego kulminacją będzie głosowanie 25 września, oraz na rolę Kościoła kardynał przyznał, że społeczeństwo ma tendencję do spychania religii do sfery prywatnej i że czasami katolicy są także spychani na margines. „Nie możemy tego zaakceptować ze względu na wymiar społeczny i historyczny, jaki posiada chrześcijaństwo. Obecność katolików w polityce jest ważna i ważny jest wkład, jaki mogą wnieść” – powiedział najbliższy współpracownik Ojca Świętego.

Odnosząc się do niedzielnej beatyfikacji Jana Pawła I kardynał Parolin zaznaczył, że był on duszpasterzem bliskim najuboższym, skoncentrowanym na podstawach wiary i Ewangelii. „Prosty i skromny, z pewnością nie konserwatysta, wręcz przeciwnie -prawdziwy promotor w swojej diecezji, w patriarchacie Wenecji, a potem w Kościele powszechnym, reform Soboru Watykańskiego II” – zaznaczył watykański sekretarz stanu. Po raz kolejny zaprzeczył różnym fantastycznym spekulacjom na temat jego śmierci „To była śmierć naturalna”, podkreślił, powołując się na dokumentację procesu beatyfikacyjnego. Zdaniem kardynała Parolina nauczanie papieża Lucianiego w kwestiach takich jak migracje, pandemie i wojny, na które zawsze odpowiedziałby trzymając się Nauki Społecznej Kościoła, jest nadal bardzo wymowne i aktualne.

2022-09-03 11:15

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Papież ochrzcił 16 dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej

Papież Franciszek ochrzcił rano w Niedzielę Chrztu Pańskiego w Kaplicy Sykstyńskiej 16 dzieci. W zeszłym roku tę tradycyjną uroczystość w kaplicy konklawe odwołano z powodu ostrej fazy pandemii. W tym roku ceremonia odbyła się przy zachowaniu zasad sanitarnych.

Podczas mszy, w koncelebrze której był papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, papież ochrzcił dziewięć dziewczynek i siedmiu chłopców - dzieci pracowników Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję