Reklama

Wiadomości

Ukraina: w 200. dniu wojny prezydent W. Zełeński podziękował wszystkim, którzy mężnie wyzwalają kraj

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wyraził wdzięczność wszystkim, którzy mężnie wyzwalają kraj, zwłaszcza żołnierzom. W przemówieniu do narodu, wygłoszonym 12 września, przypomniał, że jest to dwusetny dzień „naszego oporu, naszej walki i naszej wojny narodowej o wolność, niepodległość i prawo do istnienia”. Podkreślił, że w ciągu tych dwustu dni „udało nam się wiele osiągnąć, ale najważniejsze, a zatem i najtrudniejsze, jest jeszcze przed nami”, dodając, że są to ci, „którzy idą na czele (…), bo to oni robią to, co najważniejsze”.

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

wojna na Ukrainie

facebook.com/zelenskiy.official

Szef państwa wyjaśnił, że chodzi o obrońców i obrończynie Ukrainy, o „wszystkich, którzy mężnie trwają przez tych 200 dni i dzięki temu trwa również Ukraina”. Zwrócił uwagę, że „są oni silni, dlatego jesteśmy wolni, są niezłomni, dlatego jesteśmy niezależni, nasi bojownicy, którzy bohatersko powstrzymali wroga, a teraz wypierają okupanta na północy, południu i wschodzie”. Dzieje się tak na wszystkich kierunkach, ale poruszają się oni tylko w jednym: idą naprzód, do zwycięstwa – stwierdził mówca. Wymienił wszystkie rodzaje wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, dziękując oddzielnie każdemu oddziałowi, w tym także kapelanom wojskowym i dodając, że jest to „duchowieństwo wojskowe, które modli się za życie naszych żołnierzy”.

Podziękował wszystkim bojownikom, obrońcom, „najpiękniejszym synom i córkom Ukrainy, którzy dziś wyzwalają jej północ, południe i wschód”. Wspomniał tych wszystkich, którzy „złamali plany wroga, bo nie złamali się sami, którzy bronili i obronili Kijów, uchronili naszą stolicę, a zatem naszą wiarę w nasze zwycięstwo, którzy to zwycięstwo umacniali i pomnażali, obroniwszy Charków, Mikołajów, Czernihów, Odessę, Zaporoże, Dnipro, Mariupol i «Azowstal», którzy wyzwolili ziemie kijowską, żytomierską, csernihowską i sumską, Buczę, Irpień, Borodiankę, Worzel, Hostomel, Makarów, Ochtyrkę i Sumy, a obecnie Bałakliję, Izium i Kupjańsk”.

Mówiąc o „tych wszystkich, którzy wyzwolili, wyzwalają i wyzwolą tymczasowo okupowane obszary Ukrainy”, Zełeński zaznaczył, że „wniosą oni znowu życie i sztandar ukraiński” do wielu miejscowości. Wymienił w tym kontekście Chersoń, Berdiańsk, Melitopol, Ługańsk, Horliwkę (Gorłówkę), Jenakiję, Mariupol i Donieck, Jałtę, Dżankoj, Kercz, Eupatorię i Symferopol. „Wszyscy oni przez tych 200 dni działali na 200 procent” – podkreślił szef państwa.

Reklama

Zauważył, że „wróg jest w panice a Ukraina szczyci się wami, wierzy w was, modli się za was i czeka na was”. Wyraził pewność, że żołnierze ukraińscy dojdą do granic kraju na wszystkich ich odcinkach, zobaczą „nasze rubieże i plecy wroga, jak błyszczą oczy naszych ludzi i pięty okupanta”. (Rosjanie) nazwą to „gestami dobrej woli, a my nazwiemy to zwycięstwem” – stwierdził prezydent Ukrainy.

Podziel się cytatem

Dodał, że „piszemy historię w rzeczywistym życiu, historię niepodległości, zwycięstwa, Ukrainy, (robią to) nasi żołnierze, nasi bojownicy i nasi obrońcy”. „Dla nas w istocie jest to pierwsza armia świata” – zakończył swe orędzie prezydent W. Zełeński.

2022-09-13 08:12

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy/ Media: sposób, w jaki Bundestag potraktował Zełenskiego jest żenujący, to hańba

Przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu trafia głęboko do serca, ale sposób, w jaki niemiecki parlament potraktował w czwartek Zełenskiego i jego kraj jest nieporównywalnie żenujący. Po prostu niegodny - pisze portal RND. Zdaniem komentatora dziennika "Welt" to hańba dla parlamentu.

Dziennik "Tagesspigel" pisze w komentarzu: "Dwie minuty po przemówieniu (Zełenskiego) Bundestag przeszedł do porządku obrad, a kanclerz milczał. Wyglądało na to, że przemówienie Zełenskiego było dla posłów koalicji rządzącej tylko przykrym obowiązkiem, z którym trzeba się uporać. Niemiecka polityka przyniosła światu haniebne widowisko".

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję